Հայաստանում հոգեկան խանգարումների բուժման կատարելապես նոր մեթոդներ են կիրառվում
Հայաստանում արդեն հաջողությամբ սկսել են կիրառել հոգեկան խանգարումների բուժման միանգամայն նոր մեթոդներ, որոնք շատ ավելի հարմար են հիվանդների համար ու չեն հանգեցնում նրանց խարանավորմանը: Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հայտնել է «Ալֆա-Բետտա» ախտորոշման կենտրոնի հոգեբուժական ծառայության ղեկավար Անաիդա Գեւորգյանը:
Նրա խոսքով, դա հնարավոր է դարձել երկարացված գործողության հոգեմետ դեղորայքի նոր սերնդի շնորհիվ, որոնք գրեթե ոչ մի կողմնակի ազդեցություն չունեն: Նոր սերնդի դեղամիջոցների մեկ ներարկումը հնարավորություն է տալիս շատ արագ ու արդյունավետորեն մարդկանց դուրս բերել պսիխոտիկ վիճակից՝ առանց նրանց մեկուսացնելու կամ ընտանիքից ու սոցիալական միջավայրից կտրելու: Ընդ որում մեկ ներարկումը փոխարինում է մեկ ամսվա հաբերով բուժմանը: Նման ներարկումը էժան չէ, բայց եթե համեմատենք այն 30 օրվա համար նախատեսված հաբերի գնի հետ, ապա դրանք գրեթե համարժեք կլինեն, էլ չասենք, որ հարմարության տեսակետից հիվանդի համար մեկ ներարկման մեթոդը շատ ավելի նախընտրելի է:
Անաիդա Գեւորգյանի խոսքով, այդ դեղամիջոցները, որոնք արդեն կիրառվում են «Ալֆա Բետտա» կլինիկայում, տարբեր չափաբաժիններով հարմար են աֆեկտային պսիխոզների, շիզոֆրենիայի, տարիքային խնդիրների բուժման համար: Մարդուն պսիխոզից կարելի է հանել մեկ շաբաթում, իսկ հետո անցնել պահպանողական թերապիայի՝ նշանակելով դեղամիջոցի ավելի ցածր չափաբաժիններ:
Հոգեբույժը նաեւ նշել է, որ դեպրեսիայի բուժման համար նույնպես հիմա նոր հակադեպրեսանտներ կան, որոնք չունեն կողմնակի ազդեցություններ: Դրանց միջոցով հնարավոր է շատ արագ մարդուն հանել դեպրեսիայից, ինչը շատ կարեւոր է, քանի որ որքան երկար է տեւում դեպրեսիան, այդքան շատ է վտանգը, որ այն քրոնիկ կդառնա:
«Ալֆա -Բետտա» ախտորոշման կենտրոնը բոլոր լաբորատոր անալիզների 25 տոկոսի զեղչ է հայտարարում հոգեկան առողջության ոլորտում խնդիրներ ունեցողների ու նրանց ընտանիքների անդամների համար: Լաբորատոր հետազոտությունների ցանկին կարելի է ծանոթանալ Կենտրոնի կայքում:

В Армении применяются совершенно новые методы лечения психических расстройств
В Армении уже с успехом применяются совершенно новые методы лечения психических расстройств, которые гораздо более комфортны для пациентов и не приводят к стигматизации. Об этом NEWS.am Medicine сообщила руководитель психиатрической службы диагностического центра «Альфа-Бетта» Анаида Геворкян.
По ее словам, это стало возможно благодаря новому поколению психотропных препаратов пролонгированного действия, которые практически не имеют побочных эффектов. Одна инъекция нового препарата дает возможность очень быстро и эффективно выводить людей из психотических состояний, без изоляции, без отрыва от семьи и социальной среды. При этом один укол дает возможность заменить ежедневный прием таблеток в течение месяца. Стоит такая инъекция недешево, но если сравнить ее со стоимостью курса лечения таблетками в течение 30 дней, то она окажется примерно одинаковой, не считая того, что для пациента такой метод намного более комфортен.
По словам Анаиды Геворкян, эти препараты, которые уже применяются в клинике «Альфа-Бетта», в разных дозах подходят для лечения аффективных психозов, шизофрении, возрастных проблем. Из психоза человека можно вывести за неделю, а затем перейти на поддерживающую терапию с назначением более низких доз препарата.
Психиатр также отметила, что и для лечения депрессии в настоящее время есть новые антидепрессанты, которые точно так же лишены побочных эффектов, и выход из депрессии происходит очень быстро, что особо ценно, поскольку, чем дольше длится депрессия, тем больше риск хронификации.
Диагностический центр «Альфа-Бетта» объявляет скидку в размере 25% на все лабораторные анализы для людей с проблемами в области психического здоровья и членов их семей. Со списком лабораторных исследований можно ознакомиться на сайте центра.