Սոխը եւ կարտոֆիլը պաշտպանում են ստամոքսի քաղցկեղից
Կարտոֆիլի, սոխի եւ ծաղկակաղամբի կանոնավոր օգտագործումը նվազեցնում է ստամոքսի քաղցկեղի զարգացման վտանգը, պնդում են չինացի գիտնականները:
Չժեձյանի համալսարանի գիտնականների խումբը վերլուծել է 76 հետազոտության արդյունքները, որոնք նվիրված էին սննդի եւ ստամոքսի քաղցկեղի հավանականության կապի ուսումնասիրմանը:  Այդ փորձարկումներին ընդհանուր առմամբ ավելի քան   6 միլիոն մարդ է մասնակցել:
Պարզվել է, որ մարդիկ, որոնք իրենց սննդի մեջ մեծ քանակությամբ սոխ եւ կարտոֆիլ են օգտագործում, մեկ երրորդով պակաս են տառապել ստամոքսի քաղցկեղից:  Պաշտպանական ազդեցություն ունեն նաեւ բաց-կանաչ գունավորմամբ մրգերն ու բանջարեղենը, ինչպես օրինակ` նեխուրը եւ կաղամբը:
Գիտնականները պարզել են, որ օրվա ընթացքում ընդունված ամեն  100 գ միրգը կամ բանջարեղենը 5 տոկոսով նվազեցնում է քաղցկեղի այդ տեսակի զարգացման ռիսկը:  Ամեն օր 50 մգ С վիտամին ընդունելը, որը պարունակվում է երկու միջին չափի կարտոֆիլում, ստամոքսի քաղցկեղի հավանականությունը նվազեցնում է  8 տոկոսով:
Հիվանդության զարգացման ռիսկի մեծացումը կապված է եղել ամենաօրյա սննդում աղածոների, ալկոհոլի եւ սպանախի օգտագործման հետ: Իմիջիայլոց, գինին ոչ մի կերպ չի ազդել ստամոքսի քաղցկեղի առաջացման հավանականության վրա:

November 30, 2015  20:36
Including large amounts of white vegetables such as potatoes, onions and cauliflower in your diet may reduce the risk of developing stomach cancer, new research has claimed.
However, beer, spirits, salt and preserved food increase the risk of the disease, researchers said. Scientists at Zhejiang University in China found that people who ate large amounts of white vegetables were a third less likely to develop the cancer than those who largely avoided them.
Fruits and green-yellow vegetables such as cabbage, kale and celery also seemed to have a protective effect.
Vitamin C is thought to be the key nutrient, which acts as an antioxidant to cut down cellular stress in the stomach as well as fighting a bacterium responsible for causing gastric cancer.
The scientists analysed 76 best studies on diet and stomach cancer, which involved more than 6.3 million people and almost 33,000 deaths from the disease, 'The Times' reported.
They found that for every 100g of fruit a person ate each day - roughly equivalent to half an apple - there was 5 per cent reduced risk of stomach cancer.
Having 50mg of vitamin C daily, approximately two potatoes' worth, brought the risk down by 8 per cent.
Every five grammes or teaspoon of salt consumed each day drove the risk up by 12 per cent. Alcohol in general had a negative effect, although wine did not seem to have any effect on stomach cancer, the researchers said.
Eating excess of pickled vegetables, liver and spinach also resulted in an increased risk of the disease.