3 պատճառ հենց այսօր ՄԻԱՎ-ի անալիզ հանձնելու համար
Շատերը վախենում են ՄԻԱՎ վարակի անալիզ հանձնել: Նրանք կարծում են, որ ավելի լավ է չիմանալ ՄԻԱՎ-կարգավիճակի մասին, քան իմանալ, որ վարակված են: Մասնագետների կարծիքով, այդպիսի մոտեցումը բազմաթիվ վտանգներ է պարունակում եւ կարող է վնաս հասցնել հիվանդին:
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» կազմակերպության համանախագահ Էլինա Ազարյանը նշեց հնարավորինս շուտ ՄԻԱՎ-ի անալիզ հանձնելու եւ սեփական կարգավիճակն իմանալու 3 պատճառ:
1. Յուրաքանչյուրը պետք է իմանա իր ՄԻԱՎ-կարգավիճակը
ՄԻԱՎ վարակն ու ՁԻԱՀ-ը տարբեր բաներ են, սակայն, ցավոք, շատերն են դրանք շփոթում: ՄԻԱՎ-ը վարակ է, որն ընկնում է օրգանիզմ եւ մնում այնտեղ: ՄԻԱՎ-ը բուժել հնարավոր չէ, սակայն հակառետրովիրուսային դեղորայքով բուժման շնորհիվ կարելի է երկար ու երջանիկ կյանք ունենալ, անգամ առողջ երեխաներ լույս աշխարհ բերել: Եթե մարդը ժամանակին իմանա ՄԻԱՎ-ի դրական կարգավիճակի մասին, հիվանդությունը երբեք չի վերածվի ՁԻԱՀ-ի. հիվանդության բարդացում, որը մահվան է հանգեցնում:
Բացի այդ, եթե մարդը գիտի իր կարգավիճակը, հնարավորություն ունի ավելի գիտակցված եւ ճիշտ կազմակերպել սեփական կյանքը, օրինակ՝ չվարակել հարազատներին, առողջ երեխաներ ունենալ:
Էլինա Ազարյանը հիշեցնում է, որ Հայաստանում ՄԻԱՎ-ի բուժումը հասանելի է, անվճար եւ պարզապես անհրաժեշտ: Դրա շնորհիվ ՄԻԱՎ-ը դադարել է դատավճիռ լինել եւ վերահսկվող հիվանդություն է համարվում:
2. Ուշ ախտորոշումը չափազանց վտանգավոր է
Մասնագետները հիշեցնում են, որ ՄԻԱՎ-ով վարակված լինելու մասին իմանալն այդքան սարսափելի չէ, որքան այդ մասին չափազանց ուշ իմանալը:
Ինչպես նշեցինք, վաղ հայտնաբերված ՄԻԱՎ վարակը հնարավորություն է տալիս բուժում սկսել եւ վերահսկել հիվանդությունը, բայց եթե վարակը չափազանց ուշ հայտնաբերվի, ամենայն հավանականությամբ, հիվանդին օգնելու հնարավորություն այլեւս չի լինի:
ՁԻԱՀ-ի հետեւանքով մահացության բոլոր դեպքերի պատճառը հենց ուշ ախտորոշումն է: Այդ պատճառով, ըստ մասնագետի, շատ կարեւոր է հիվանդության առկայության մասին ժամանակին իմանալը՝ բուժումը չուշացնելու համար:
3. Ոչ ոք ապահովագրված չէ
Կարծրատիպային կարծիք կա, որ ՄԻԱՎ վարակը կարող է լինել միայն, այսպես կոչված, ռիսկի խմբի մոտ՝ տղամարդու հետ սեռական հարաբերություն ունեցող տղամարդկանց, թմրամոլների եւ մարմնավաճառների: Իրականում ՄԻԱՎ-ից, ինչպես նաեւ այլ հիվանդություններից, ոչ ոք ապահովագրված չէ:
Եթե Ձեր կյանքում ՄԻԱՎ-ով վարակվելու վտանգի ցանկացած գործոն եղել է, օրինակ՝ գոնե մեկ անգամ չպաշտպանված սեռական հարաբերություն (սեռական ուղին ՄԻԱՎ-ի փոխանցման ուղիներից է) կամ ներարկվող թմրանյութ եք օգտագործել, արդեն ՄԻԱՎ-ի անալիզ հանձնելու առիթ ունեք: Մասնագետի խոսքով, եթե անգամ նշված գործոնները Ձեր կյանքում չեն պատահել, անալիզ հանձնել, ամեն դեպքում, պետք է, քանի որ կարելի է վարակվել նույնիսկ բժշկական կամ կոսմետոլոգիական գործողությունների ժամանակ:

3 причины сегодня же сдать анализ на ВИЧ
Многие люди боятся сдавать анализ на ВИЧ-инфекцию: они думают, что лучше не знать своего ВИЧ-статуса, чем узнать, что они заражены. Такой подход, по мнению специалистов, несет в себе множество опасностей и может навредить пациенту.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сопредседатель общественной организации «Реальный мир, реальные люди» Элина Азарян отметила 3 причины как можно скорее сдать анализ на ВИЧ и выяснить свой статус.
1. Каждый должен знать свой ВИЧ-статус
ВИЧ-инфекция и СПИД – разные вещи, хотя многие их, к сожалению, путают. ВИЧ – это вирус, попавший в организм и поселившийся в нем; вылечить ВИЧ-инфекцию невозможно, однако благодаря лечению антиретровирусными препаратами можно прожить долгую и счастливую жизнь – и даже иметь здоровых детей. Если человек вовремя узнает о своем ВИЧ-положительном статусе и начнет принимать лечение, его заболевание никогда не перерастет в СПИД – тяжелое осложнение заболевания, приводящее к смерти.
Кроме того, если человек узнает свой статус, он получит возможность более осознанно и правильно организовать свою жизнь – например, не заразить близких, родить здоровых детей.
Элина Азарян напомнила, что лечение ВИЧ в Армении доступно, бесплатно и – просто необходимо. Благодаря этому лечению ВИЧ перестал быть приговором и стал считаться контролируемым заболеванием.
2. Поздняя диагностика крайне опасна
Специалисты напоминают, что узнать, что человек заражен ВИЧ – не так страшно, как узнать об этом слишком поздно.
Как уже отмечалось выше, раннее обнаружение ВИЧ-инфекции дает возможность начать лечение и держать заболевание под контролем, однако если инфекция будет обнаружена слишком поздно, скорее всего, пациенту уже нельзя будет помочь.
Все случаи смерти из-за СПИДа связаны именно с поздней диагностикой, напомнила специалист. Именно поэтому так важно вовремя узнать свой статус, чтобы не опоздать с лечением.
3. Никто не застрахован
Есть стереотипное мнение, что ВИЧ-инфекция бывает только у так называемых групп риска – у мужчин, имеющих секс с мужчинами, у людей, употребляющих инъекционные наркотики, и у проституток. На самом же деле от ВИЧ, как и от других заболеваний, никто не застрахован.
Если в Вашей жизни был любой фактор риска инфицирования ВИЧ, например, если у Вас хотя бы раз был незащищенный секс (половой путь – один из путей передачи ВИЧ) или Вы употребляли инъекционные наркотики, это уже повод сдать анализ на ВИЧ, утверждает специалист. Даже если вышеназванных факторов риска в Вашей жизни не было, сдать анализ все равно стоит, так как заразиться можно и во время медицинских или косметических процедур, если специалисты будут использовать нестерильные инструменты.