Ո՞ր տարիքում է ավելի ճիշտ ամուսնանալ
Հին ժամանակներում մարդկանց ամուսնացնում էին դեռահասության տարիքում, իսկ այսօր ամուսնանալու միջին տարիքը նկատելիորեն ավելացել է: Այսպիսով, ո՞ր տարիքում է ավելի ճիշտ ամուսնանալը:
Հոգեբան Սեդրակ Սեդրակյանի կարծիքով տարիքը ամենակարեւոր գործոնը չէ այս հարցում եւ չարժե զուտ տարիքի պատճառով շտապել ամուսնության հարցում: Հոգեբանի խոսքով, կարեւոր է, որ մարդը պատրաստ լինի ընտանիք ստեղծել, որպեսզի նա հասուն լինի, ոչ թե ապրած տարիների քանակով, այլ կյանքի փորձով:
Եթե մարդն անկախ նրա սեռից ճիշտ իրատեսական պատկերացումներ ունի այն մասին, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ամուսնությունը, ինչպես է ինքն ապրելու իր կնոջ կամ ամուսնու հետ, ինչ խնդիրներ են ունենալու ու ինչպես է հնարավոր լուծել դրանք, եթե մարդը հասկանում է, թե ինչ պատասխանատվություն է նրան սպասվում, ու պատրաստ է ստանձնել այն, ուրեմն նա պատրաստ է ամուսնության: Ըդ որում հոգեբանի խոսքով այդ մարդը կարող է թե 20, թե 25 կամ 30 տարեկան լինել: Ոմանք 30 տարեկանում էլ պատրաստ չեն լուրջ հարաբերությունների ու դա նույնպես նորմալ է՝ նրանք չպետք է շտապեն զուտ տարիքից ելնելով:
Ամուսնության նկատմամբ պատասխանատու մոտեցումը ու դրա մասին իրատեսական պատկերացումները, Սեդրակ Սեդրակյանի խոսքով, կօգնեն ստեղծել ամուր ու լավ ընտանիք, անկախ ամուսինների տարիքից:

В каком возрасте правильнее всего жениться и выходить замуж?
В древности людей женили еще в подростковом возрасте, сегодня же средний возраст вступления в брак заметно увеличился. В каком же возрасте правильнее всего жениться и выходить замуж?
По мнению психолога Седрака Седракяна, возраст – не самый важный фактор в этом вопросе, однако и спешить вступать в брак из-за возраста не стоит. Важно, по словам психолога, чтобы человек был готов к созданию семьи, чтобы он был «взрослым» - не по количеству прожитых лет, а по наличию жизненного опыта.
Если у человека, независимо от пола, есть правильные, «приземленные» представления о том, что собой представляет брак, как они с супругом будут жить, с какими они могут столкнуться с проблемами и как их можно будет решать, если человек понимает, какая его ждет ответственность, и готов ее на себя взять, значит, этот человек готов к браку. При этом, этому человеку, как отметил психолог, может быть как 20 лет, так и 25 или 30. Некоторые и в 30 не готовы к серьезным отношениям, и это тоже нормально – им спешить не стоит.
Ответственный подход к браку и реалистичные представления о нем, по словам Седрака Седракяна, помогут создать крепкую, хорошую семью – независимо от возраста супругов.