Դաունի ախտանիշով ամենածեր կինը դարձել է 75 տարեկան
Ֆրենսիս Ժիլեթը (Մեծ Բրիտանիա) Դաունի ախտանիշով աշխարհի ամենածեր կինն է: Վերջերս նա նշել է իր 75-ամյակը: Այս տարիների ընթացքում, նա ապշահար անելով բոլոր բժիշկներին, հաղթահարել է կրծքի քաղցկեղը եւ թոքախտը:
Ֆրենսիսը ծնվել է 1941 թվականին, երբ Դաունի ախտանիշով մարդկանց կյանքի միջին ակնկալվող տեւողությունը մոտ 20 տարին էր համարվում: Այնուամենայնիվ, նա հերքել է իր կյանքի տեվողության մասին բժիշկների նույնիսկ ամենալավատեսական կանխատեսումները, իր կյանքի ճանապարհին հաղթել է շատ հիվանդությունների եւ ապրել է մինչեւ իր 75-ամյակը: 12 տարի առաջ նա հաղթանակ գրանցեց կրծքի քաղցկեղի նկատմամբ, իսկ 10 տարի առաջ՝ թոքախտի:
Առաջին 20 տարիները Ֆրենսիսն ապրել է ծնողների հետ, իսկ մնացած 55 տարիները՝ հաշմանդամների հատուկ հաստատությունում, որտեղ էլ հոբելյանը նշել է հարազատների եւ ընկերների հետ: Ֆրենսիսի սիրելի հոբբիներից մեկը գործելն է, չնայած այժմ տեսողության խնդիրներ ունի:
Վերջին տարիներին Դաունի ախտանիշով հիվանդների կյանքի տեւողությունը նկատելիորեն աճել է: Ֆրենսիսը գերազանցել է ԱՄՆ Օքլահոմա նահանգի բնակիչ Դոլլի  Գրիսի ռեկորդը, որը մահացել է 74 տարեկանում: Երկար ժամանակ հենց նա էր համարվում Դաունի ախտանիշով հիվանդներից ամենատարեցը:
Այս ախտանիշով հիվանդ տղամարդկանց կյանքի տեւողությունը ավելի մեծ է, տվյալ պահին ռեկորդը պատկանում է ծագումով Մինեսոթայից Բերթ Հոլբրուքին, որը մահացել է 2012 թվականին 83 տարեկան հասակում: Իսկ ահա Քլիվլենդի բնակիչ Ջո Հենդերսոնը բոլորովին վերջերս դարձավ 80 տարեկան: Այսօր նա համարվում է Դաունի ախտանիշով ամենատարեց տղամարդը:
Փորձագետները այսպիսի հիվանդների կյանքի տեւողության մեծացումը կապում են բժշկական տեխնոլոգիաների զարգացման հետ, ինչպես նաեւ առավել գրագետ խնամքի եւ շրջապատող մարդկանց սիրո հետ: Այսօր Դաունի ախտանիշով մարդու կյանքի միջին տեւողությունը կազմում է 50-60 տարի, իսկ այդ մարդկանց ոչ մեծ քանակը հատում է 70-ամյակի սահմանը:

The world's oldest woman with Down's Syndrome defies all the odds to reach her 75th birthday
A woman who is celebrating her 75th birthday this weekend is believed to be the oldest woman in the world with Down's syndrome.
Frances Gillett - who has also battled breast cancer and tuberculosis - will have defied all the odds when she reaches the milestone on Sunday.
When she was born in 1941, the average life expectancy for someone with the condition was mid-20s.
But despite having other health setbacks, Ms Gillett has already celebrated her special birthday with a party with family and friends at the residential home where she lives in Ely, Cambridgeshire.
Ms Gillett lived with her parents in nearby Soham until 20 years ago when she moved into the residential home.
Twelve years ago she stunned doctors by beating breast cancer and has now made a full recovery.
She also had tuberculosis around 10 years ago, but fought that off six month battle.
'Frances is really and truly amazing and over the years she has become more than a resident, she is like family,' said Wayne Bent, part owner of her care home, Holly Cottage, where she lives.
'Years ago there was zero expectancy for someone with Down’s syndrome to live such a long life, so for her to celebrate her 75th birthday is wonderful.
'She used to love needlework, although her eyes are not so good now, and she loves music.'
The life expectancy for someone with Down’s syndrome has increased hugely in recent years.
It is believed Ms Gillett has taken the crown from Dollie Grissom, 74, from Oklahoma, who was previously believed to be the oldest woman alive with the condition.
The world’s oldest man with Down’s syndrome was Bert Holbrook, from Minnesota in America, who was 83 when he died in 2012.
Joe Sanderson, from Cleveland, Lancashire, is thought to have become the oldest living man with Down's in March when he celebrated his 80th birthday.
Around 775 babies in England and Wales are born with Down’s Syndrome each year.
A spokesman for the Down’s Syndrome Association said: 'Thanks to medical advances and the care and love of those around them, the average life expectancy for people with Down’s syndrome is between 50 and 60 years, with a small number of people living into their seventies and beyond.