Բրիտանացի մոտոցիկլավարի դեմքը վերականգնել են 3D-տպիչի օգնությամբ (ֆոտո)
Բրիտանացի մոտոցիկլավարին, որը վթարի հետեւանքով դեմքի ոսկորների լուրջ վնասվածքներ էր ստացել, 3D-տպիչի պատկերի օգնությամբ դեմքի վերականգնման նորարարական վիրահատություն է արվել: Սթիվեն Փաուերը Քարդիֆից (Ուելս) աշխարհում առաջիններից է, ում նման վիրահատություն է արվել:
29-ամյա տղամարդը մեծաթիվ վնասվածքներ էր ստացել 2012-ին տեղի ունեցած դժբախտ պատահարի հետեւանքով: Չնայած պաշտպանական սաղավարտին՝ նրա վերին ծնոտը, քիթը, երկու այտոսկրերը եւ գանգը կոտրվել էին, հայտնում է BBC-ն:
Դեմքը վերականգնելու համար հիվանդին վիրահատել են՝ օգտագործելով տպիչով արված պատկերներ, թիթեղներ եւ իմպլանտներ:
Սոունսիում (Ուելս) Morriston Hospital-ի բժիշկների խումբը համակարգչային տոմոգրաֆիայի պատկերներն օգտագործել է տուժածի գանգի համաչափ 3D-մոդելը ստանալու համար: Այնուհետ մասնագետները «կտրել են» կաղապարներն ու ըստ դրանց՝ համակարգչային տոմոգրաֆիայի նկարներին համապատասխան՝ թիթեղներ են տպել: Տիտանե իմպլանտն օգտագործվել է ոսկորների դիրքերն ամրացնելու համար:
Դեմքի վերականգնման համար վիրաբույժները ստիպված են եղել նորից կոտրել հիվանդի այտոսկրերը: Վիրահատությունը տեւել է 8 ժամ:
Հիվանդի խոսքով՝ «վիրահատության արդյունքներն ամբողջովին փոխել են իր կյանքը»:
Դիմածնոտային վիրաբույժ Էդրիան Շուգարը նշել է, որ վիրահատության արդյունքներն «անհամեմատելի են» ուրիշ վիրահատություններից հետո ստացված ոչ մի այլ արդյունքի հետ: Ինժեներ-նախագծող Շոն Փիլ-ը  BBC-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ վերջին ձեռքբերումը կնպաստի հետագայում առողջապահության ոլորտում 3D-պատկերի առավել լայն օգտագործմանը:

Британскому мотоциклисту восстановили лицо с помощью 3D печати
Британскому мотоциклисту, получившему серьезные травмы лицевых костей вследствие аварии, была сделана инновационная операция по восстановлению лица с помощью 3D-печати. Стивен Пауэр (Stephen Power) из Кардиффа (Уэльс) стал одним из первых пациентов в мире, которому провели такую операцию.
Двадцатидевятилетний мужчина получил множественные травмы в результате несчастного случая в 2012 году. Несмотря на защитный шлем, его верхняя челюсть, нос, обе скулы и череп были сломаны, сообщает BBC.
Для восстановления строения лица пациенту была проведена операция с применением напечатанных на принтере моделей, пластин и имплантатов. Группа медиков из Morriston Hospital в Суонси (Уэльс) использовала снимки компьютерной томографии для создания и печати симметричной 3D-модели черепа пострадавшего. Затем специалисты «вырезали» шаблоны и напечатали по ним пластины в соответствии со снимками компьютерной томографии. Титановый имплантат был использован для закрепления положения костей.
Для реконструкции лица хирургам пришлось заново сломать скуловые кости пациента. В общей сложности вся операция заняла восемь часов.
По словам пациента, «результаты операции полностью изменили его жизнь».
Челюстно-лицевой хирург Эдриан Шугар (Adrian Sugar) отметил, что результаты проведенной операции «несравнимы» ни с какими другими, полученными им ранее в ходе других операций.  Инженер-конструктор Шон Пил (Sean Peel) сказал в интервью BBC, что последнее достижение будет способствовать в дальнейшем более широкому использованию 3D-печати в области здравоохранения.