6 սխալ, որ բոլորը թույլ են տալիս մարզասրահում
Նիհարելու եւ քաշը պահպանելու համար հարկավոր է ոչ միայն ճիշտ սնվել, այլեւ ճիշտ մարզվել: Առողջության, սննդի եւ մարզումների մասին ավելի քան 80 գրքի հեղինակ Ջեյմս Պետերսոնի խոսքով՝ հաջող նիհարելու համար պարզապես մարզասրահ այցելելը բավարար չէ, հարկավոր է նաեւ ճիշտ մարզվել:
Մի քանի տարածված սխալ, որոնք մարդկանց մեծ մասը թույլ է տալիս մարզասրահում:
Սխալ N1. Շատ շփում, քիչ մարզում
Սպորտային բժշկության ազգային ակադեմիայից Սքոթ Լյուքեթի խոսքով՝ շատերը մարզասրահ գնալով՝ սկսում են շփվել ընկերների հետ: Արդյունքում չեն էլ նկատում, որ ժամանակի մեծ մասն անցկացնում են զրուցելով, իսկ մարզումներին ընդամենը 10-15 րոպե են տրամադրում:
Սխալ N2. Մարզումներին սխալ մոտեցում
Ոմանք մարզվելիս գիրք են կարդում, հենվում են մարզասարքերին. այս ամենը նվազեցնում է մարզումների ինտենսիվությունը: Մարդիկ կարծում են, որ եթե շարժվում են, չեն կանգնում տեղում, անպայման կնիհարեն, բայց, փորձագետի խոսքով, եթե մարզումներն ինտենսիվ չեն, դրանցից օգուտը մեծ չի կարող լինել:
Սխալ N3. Մարզումներ ճարպերն այրելու ռեժիմով
Բազմաթիվ մարզասարքերի վրա, հավանաբար, տարբեր ռեժիմներ եք նկատել՝ նախատեսված տարբեր նպատակների համար: Ճարպերի այրման ռեժիմը սովորաբար ենթադրում է առավելագույն զարկերակի 65-70%-ի ծանրաբեռնվածություն: Սակայն, մասնագետների պնդմամբ, դա բավարար չէ հաջող նիհարելու համար: Դրա համար հարկավոր է առավելագույնս ինտենսիվ մարզվել, որպեսզի օրգանիզմն ավելի շատ կալորիա ծախսի՝ ինչպես մարզումների ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո:
Սխալ N4. Ծախսած կալորիաների գերագնահատում
Բազմաթիվ մարզասարքերի վրա ծախսած կալորիաների մասին տեղեկություն կարող եք տեսնել: Պետք չէ հավատալ այդ տեղեկությանը: Փորձագետի պնդմամբ՝ մարզասարքը կարող է ասել, որ 500 կալորիա եք ծախել, բայց իրականում կարող եք 250 կամ ավելի պակաս ծախսել, հատկապես եթե սխալ եք մարզվել եւ, օրինակ, վազքուղու վրա մարզվելիս բռնակներին եք հենվել:
Սխալ N5. Միեւնույն վարժությունը կրկնելը
Եթե ամեն օր միեւնույն վարժությունն անեք, Ձեր օրգանիզմը պարզապես փոխվելու պատճառ չի ունենա: Որպեսզի մարմինը փոխվի եւ զարգանա, նրան նոր, ոչ սովորական ծանրաբեռնվածություն է անհրաժեշտ: Այդ պատճառով հարկավոր է ժամանակ առ ժամանակ փոխել մարզումների ծրագիրը եւ հնարավորինս շատ վարժություններ անել, որոնք բարդ եւ ոչ այնքան հաճելի են թվում:
Սխալ N6: Որոշակի հատվածում ճարպային կուտակումների դեմ վարժությունների հանդեպ սեր
Դուք, հավանաբար, լսել եք վարժությունների մասին, որոնք, իբր, այրում են որովայնի կամ կողքերի հատվածում կուտակված ճարպը: Ճշմարտությունն այն է, որ ոչ մի վարժություն չի կարող այրել ճարպը, որտեղ էլ այն լինի: Ճարպն այրվում է նյութափոխանակության ընթացքում, եւ օրգանիզմն ինքն է որոշում, որտեղից այն այրել: Դա կարող է կախված լինել մարդու ժառանգականությունից, բայց ոչ երբեք վարժությունների տեսակից: Այդ պատճառով պետք չէ ժամանակ ծախսել, օրինակ, մկանների ձգման վարժության համար: Ավելի արդյունավետ է շատ կալորիա այրող եւ մկանների աճին նպաստող վարժություններ անել, քանի որ մկանները բավականաչափ կարոլիա են ծախսում՝ իրենց գոյությունը պահպանելու համար: Իսկ երբ Ձեր քաշը նորմայի սահմաններում լինի, կարելի է մտածել նաեւ մարմնի կառուցվածքի մասին:

6 ошибок, которые все совершают в спортзале
Чтобы похудеть и удержать вес, нужно не только правильно питаться, но и правильно тренироваться, утверждает Джеймс Петерсон, автор более 80 книг о здоровье, питании и тренировках. По его словам, для успешного похудения недостаточно просто ходить в спортзал и тягать железо – тренироваться нужно правильно.
Вот несколько распространенных ошибок, которые большинство людей совершают в спортзале.
Ошибка 1: Много общения, мало тренировок
По словам Скотта Люкетта из Национальной Академии спортивной медицины, многие люди, приходя в спортзал, начинают общаться с другими. В итоге они даже не замечают, что большую часть времени провели за разговорами, а самим тренировкам уделили всего 10-15 минут.
Ошибка 2: Неправильный подход к тренировкам
Некоторые люди во время тренировки читают книги, прислоняются к тренажерам - все это снижает интенсивность тренировок. Люди думают, что если они двигаются, а не стоят на месте, они обязательно похудеют, но, по словам эксперта, если тренировка не будет интенсивной, пользы от нее будет мало.
Ошибка 3: Тренировки в режиме сжигания жира
На многих тренажерах Вы наверняка могли заметить разные режимы, рассчитанные на разные цели. Режим сжигания жира обычно предполагает нагрузки в районе 65-70% от максимального пульса. Этого, однако, недостаточно для успешного похудения, утверждают специалисты. Для успешного похудения нужно тренироваться максимально интенсивно, чтобы организм сжигал больше калорий – как во время тренировки, так и после нее.
Ошибка 4: Переоценка количества потраченных калорий
На многих тренажерах Вы можете увидеть информацию о потраченных калорий. Не стоит верить этой информации, утверждает эксперт. Тренажер может говорить, что вы потратили 500 калорий, но на самом деле Вы могли потратить 250 или даже еще меньше, особенно если упражнялись неправильно и, например, держались за ручки беговой дорожки.
Ошибка 5: Повторение одних и тех же упражнений
Если Вы будете каждый день делать одни и те же упражнения, у Вашего тела просто не будет причин меняться. Чтобы тело менялось и развивалось, ему нужны новые, непривычные нагрузки. Поэтому программу тренировок нужно время от времени менять и делать как можно больше упражнений, которые кажутся вам сложными и не очень приятными.
Ошибка 6: Любовь к упражнениям против жировых отложений в конкретном месте
Вы наверняка слышали об упражнениях, якобы сжигающих жир на животе или на боках. Правда в том, что ни одно упражнение не может сжечь жир где бы то ни было. Жир сжигается в ходе обмена веществ, и организм сам решает, откуда его сжечь. Это может зависеть от генетики человека, но никак не от того, какие упражнения он делает. Поэтому не стоит тратить время, например, на упражнения на пресс – мышцы пресса, конечно, станут сильнее, однако жир с живота никуда не денется. Гораздо эффективнее делать упражнения, сжигающие много калорий и помогающие нарастить мышцы, ведь мышцы потребляют достаточно много калорий, чтобы просто поддерживать свое существование. А когда Ваш вес придет в норму, можно будет подумать о рельефах тела.