44-ամյա կինը կրել եւ ծննդաբերել է իր թոռանը
Մեծ Բրիտանիայի բնակիչ 44-ամյա Ջուլի Բրեդֆորդը կրել եւ ծննդաբերել է սեփական թոռանը՝ դստեր՝ Ջեսիկայի երեխային, որը քաղցկեղից բուժվելուց հետո չէր կարող երեխա ունենալ:
Արգանդի վզիկի քաղցկեղը, որը տարածվել էր արգանդը շրջապատող ավշահանգույցների վրա, Ջեսիկայի մոտ հայտնաբերվել էր, երբ նա 18 տարեկան էր: Նրան զգուշացրել են, որ խիստ բուժում է ստանալու, եւ եթե նույնիսկ ամեն ինչ հաջող անցնի, նա երեխաներ ոնենալ չի կարողանա:
Բուժումն սկսելուց առաջ բժիշկները Ջեսիկային առաջարկել են ձվաբջիջները սառեցնել, որպեսզի հետագայում հարազատ երեխա ունենալու հնարավորություն ունենա: Մասնագետները վերցրել են 21 ձվաբջիջ, որոնցից 10-ը կենսունակ էին: Դրանք բեղմնավորել են ամուսնու կենսանյութով, այնուհետեւ սաղմն աճեցրել են 2 շաբաթվա ընթացքում, հետո սառեցրել են: Այդ ընթացքում Ջեսիկան սկսել է քիմիաթերապիայի բուժումը:
Վերջին երեք տարիները ամբողջ ընտանիքի համար իսկական փորձություն էին: Ջուլին հետեւում էր դստեր տառապանքին եւ չգիտեր՝ նրան ինչպես օգնել. «Ես ինձ անօգտակար էի համարում: Ոչինչ անել չէի կարող՝ նրան օգնելու համար: Բայց արդյունքում իմ բախտը բերեց՝ ինձ իրավիճակը փոխելու հնարավորություն ընձեռվեց…»:
Ջուլին գիտեր, որ Ջեսիկան վաղ մանկությունից երազում էր մայրանալու մասին: Դստերը սատարելու համար կինն առաջարկել է չձգձգել երեխայի ծնունդը. «Մտածեցի, որ եթե նրանց համար փոխնակ մայր դառնամ, ինձ մոտ ամեն ինչ կրկին վերահսկողության տակ կհայտնվի: Եվ Ջեսիկան ու Ռիզը ինձ իրենց երեխային կրելու հնարավորություն տվեցին. դա ինձ համար պատիվ էր»:
Այս տարվա մայիսին սաղմը հալեցրել են եւ փոխպատվաստել Ջուլիի արգանդում: Իսկ դեկտեմբերի 2-ին նա իր դստեր համար որդի է  ծննդաբերել՝ իր թոռանը, որին Ջեք են անվանակոչել:
«Մայրս աշխարհի ամենախիզախ եւ զարմանալի կինն է: Ես նրան այնքան շատ եմ սիրում եւ այնքան երախտապարտ եմ, որ նա ինձ որդի է պարգեւել»,- Facebook-ի իր էջում գրել է Ջեսիկան:
Այժմ, Ջեսիկայի հիվանդությունը նահանջի փուլում է: Նա կանոնավորապես հետազոտվում է, որպեսզի համոզվի, որ քաղցկեղը չի վերադարձել: Նա նաեւ մասնակցում է քարոզարշավների, որոնց ընթացքում երիտասարդ կանանց կոչ են անում անալիզ հանձնել՝ արգանդի վզիկի առաջացման հավանականությունը կանխատեսելու համար:

December 8, 2016  20:15
Jessica Bradford, 21, was left infertile and had her eggs frozen three years ago as a result of cancer treatment.
But in May, one of her embryos was inserted into her mother's, Julie, 44, womb in a desperate attempt to have a child.
Pregnancy proved to be healthy and successful and baby Jack was born earlier this week weighing 6lb 10oz.
Jessica, from Rhymney, Gwent, said: 'My mum is the most brave and amazing woman in the world. I love her so much for giving me my son.
'From a young age I longed to become a mother and our dream has come true.
'Jack is perfect in every way.'
Jessica, who is married to Rees Jenkins, was taken to hospital in 2013 when doctors informed her that she was too young to have cancer.
Initially they thought she had a sexually transmitted disease - but further testing revealed the truth.
It took doctors two weeks before they realised how far the cancer had spread.
A scan confirmed it had reached her lymph nodes and she was told that she would never have children.
She was given the chance to freeze her eggs to keep her chances of having a baby sometime in the future - and her mother offered to be her surrogate.
Some 21 of her eggs were took before she began chemotherapy, but only 10 managed to survive.
They were then made into embryos and grown for two weeks before being frozen to store them.
Then in May this year, one of the embryos was defrosted and implanted into Mrs Bradford's womb.
Jessica announced the birth of Jack, who was born on December 2, on Facebook, telling her friends: 'We are very proud parents.'
She is now in remission and attends regular check ups and scans to ensure the cancer has not returned.
While she is also campaigning for smear tests for young women to spot health problems earlier.
Julie, a hairdresser, who has three children of her own, said: 'The last three years have been the absolute worst.
'But I was lucky enough to have been given the chance to put things right.
'I watched Jess in such agony and so full of fear and I just wished I could take her place.
'There was nothing I could do to help and it felt like the cancer was in control and I felt useless.'
She said it was an 'honour' to be their surrogate and added: 'I’ve always known from a young age Jess has longed to become a mother just like I did.
'When cancer took the chance away for her to carry her own child away we were all heartbroken.
'I decided that if I could be Jess’ surrogate then I would have the control again.
'We’ve spent a lot of time in hospitals and it has become normal to us. I’m just so happy that this last visit was for such a wonderful reason.'