Հոլանդացի առիթմոլոգը «Էրեբունի» ԲԿ-ում․ «Ես զարմացա, տեսնելով այստեղ շատ լավ սարքավորումներ ու հնարավորություններ»
9 դեկտեմբերի, 2016  20:29
Երեւանի «Էրեբունի» բուժկենտրոնում վիրահատություններ է անցկացնում նշանավոր հոլանդացի էլեկտրաֆիզիոլոգ Տամաս Սիլի- Տորոկը։ Մասնագետը, որը Ռոթերդամում ղեկավարում է «Էրազմուս» բուժկենտրոնի սրտային էլեկտրաֆիզիոլոգիայի ծառայությունը, առաջին անգամ է այցելում Հայաստան ու տպավորված է նրանով, որ առիթմոլոգիան՝ ոչ այնքան վաղուց հիմնված բժշկական ուղղությունը, այստեղ արդեն բավականին լավ է ներկայացված։
«Էրեբունի» ԲԿ-ի առիթմոլոգիայի կենտրոնի բժիշկ Միհրան Մարտիրոսյանը լրագրողներին պատմել է, որ ինքն արդեն մեկ տարի է համատեղությամբ աշխատում է նաեւ «Էրազմուս» կլինիկայում՝ Տամաս Սիլի-Տորոկի ղեկավարությամբ։ Քանի որ «Էրեբունի» ԲԿ-ում մտադիր են այսուհետ էլ զարգացնել առիթմոլոգիան, կլինիկայի ղեկավարությունը որոշել է Տորոկին հրավիրել փորձի փոխանակության ու համագործակցության հնարավոր ուղիների քննարկման համար՝ «Էրեբունի» ԲԿ-ում տվյալ բժշկական ուղղությունը խորացնելու նպատակով։
Տամաս Սիլի- Տորոկը լրագրողներին պատմել է, որ շատ երկրներ է այցելել, այդ թվում Արեւելքում, բայց «Էրեբունի» ԲԿ-ի առիթմոլոգիայի բաժանմունքն իր տեսած լավագույն բաժանմունքներից է։ «Ես զարմացա՝ տեսնելով այստեղ լավ սարքավորումներ ու հնարավորություններ»,- ասել է նա։
Բժշկի խոսքով, երեկ իրենք զննել են մի քանի հիվանդների, ոմանց հետո արվել է ռադիոհաճախային աբլյացիա ։ «Այդ մարդիկ առանց բուժման կարող էին մահանալ՝ ոչ բոլորը, բայց նրանցից մի քանիսը։ Օրինակ այն հիվանդներից մեկը, որոնց մեկ երեկ էինք բուժում»,- պատմել է նա։
Սիլի -Տորոկի խոսքով, պետք են նոր ներդրումներ այս ոլորտում, նոր սարքավորումներ, որը անհրաժեշտ է առիթմիայի բարդ դեպքերի բուժման համար։ Մասնավորապես անհրաժեշտ է քարտեզագրման համակարգ, որից Միհրան Մարտիրոսյանը սովորել է օգտվել «Էրազմուս» կլինիկայում։
Միհրան Մարտիրոսյանը պարզաբանեց, որ խոսքը սրտի քարտեզագրման եռաչափ համակարգի մասին է, որը Հայաստանում դեռ չկա, բայց ծրագրվում է ներդնել «Էրեբունի» ԲԿ-ում։ Այդ համակարգը հնարավորություն է տալիս շատ ճշգրիտ որոշել սրտում առիթմիայի օջախները, ինչը շատ կարեւոր է նախասրտերի շողացող առիթմիայի ժամանակ, նաեւ փորոքային տախիկարդիայի ժամանակ, որը մահացու վտանգավոր է։ Միհրան Մարտիրոսյանը նաեւ հույս ունի, որ Հայաստանում կներդրվեն ռոբոտ–ասիստացված վիրահատություններ։
«Էրեբունի» ԲԿ-ի Սրտաբանական եւ սրտանոթային վիրաբուժական ծառայության գծով տնօրեն Համլետ Հայրապետյանը լրագրողներին պատմել է, որ Հայաստանում առիթմոլոգիայի կենտրոններ գործում են մի քանի կլինիկաներում, ու դա բժշկության այն ոլորտներից է, որի համար շատ հրատապ է տեխնիկայի նոր ձեռքբերումների արագ ներդրումը։ «Իհարկե մենք անում ենք վիրահատություններ, բայց մենք պետք է զարգացնենք ու կատարելագործենք մեր ունակությունները ու բարձրացնենք մեր նշաձողը։ Պրոֆեսորի այցն ու մեր հետագա համագործակցությունը այդ նպատակն են հետապնդում՝ ներդնել ավելի ժամանակակից տեխնիկական միջոցներ։ Կան առիթմիայի կյանքին սպառնացող տեսակներ, որոնց բուժման համար թանկարժեք տեխնիկա է պետք, որը լուրջ ներդրումներ է պահանջում»,- պատմել է նա։
Համլետ Հայրապետյանի խոսքով, առիթմիայի ամենատարածված տեսակը նախասրտի շողացող առիթմիան է։ Ըստ վիճակագրության՝ դրանով տառապում է Երկրի բնակչության 2 տոկոսը։ Կա առիթմիայի նաեւ մահացու վտանգավոր տեսակ՝ սփորոքային առիթմիան, որը լինում է սրտի ախտահարումներով մարդկանց՝ մասնավորապես կաթված տարածների մոտ։ Առիթմիան կարող է կայծակնային մահի հանգեցնել, դրա համար էլ առիթմիայի բուժման ոչ ինվազիվ մեթոդների ներդրումը այսօրվա լրջագույն առողջապահական խնդիրներից է։
Նախասրտի շողացող առիթմիայի բուժման ամենատարածված քիչ ինվազիվ մեթոդներից մեկն է ռադիոհաճախային աբլյացիան։ Այս բուժակարգի ժամանակ սրտանոթի միջով ԿՏ- անգիոգրաֆիայի հսկողությամբ մտցվում են կաթետերներ, որոշվում են օջախները, որոնց պատճառով խանգարվել է սրտի ռիթմը, ու այդ օջախները այրվում են։
Մտնելով վիրահատարան, ու տեսնելով սրտանոթների ստենտավորման վիրահատություններից ծանոթ տեսարան՝ մոնիտորներ, ԿՏ - անգիոգրաֆ, կաթետերներ՝ լրագրողները հարցնում են. «Սա ստենտավորման նման մի բա՞ն է»։ Այստեղ ներկա ինվազիվ սրտաբանները կատակում են․«Ոչ, նրանք էլեկտրիկներ են, իսկ մենք՝ վոդոպրովոդչիկ»։
Երկու օրում Միհրան Մարտիրոսյանն ու Տամաս Սիլի- Տորոկը վեց ռադիոհաճախային աբլյացիաներ են արել ու կարդիովերտեր- դեֆիբիլյատորի մեկ իմպլանտացիա։

Голландский аритмолог в МЦ «Эребуни»: «Я удивился, увидев здесь очень хорошее оборудование и возможности»
9 декабря, 2016  20:29
В ереванском медицинском центре «Эребуни» проводит операции известный голландский электрофизиолог Тамас Сили-Торок. Специалист, который в Роттердаме возглавляет службу сердечной электрофизиологии медицинского центра «Эразмус» (Роттердам), впервые посещает Армению, и впечатлен тем, что аритмология – направление, которое возникло не столь давно – уже достаточно хорошо здесь представлено.
Как рассказал журналистам врач центра аритмологии МЦ «Эребуни» Мигран Мартиросян, он уже год по совместительству работает также в клинике «Эразмус» под руководством Тамаса Сили-Торока. Поскольку в МЦ «Эребуни» намерены и дальше развивать аритмологию, руководство клиники приняло решение пригласить Торока для обмена опытом, и обсуждения возможных путей сотрудничества с целью углубления данного медицинского направления в МЦ «Эребуни».
Тамас Сили-Торок рассказал журналистам, что бывал во многих странах, в том числе на Востоке, но отделение аритмологии МЦ «Эребуни» - одно из лучших, которое он когда-либо видел. «Я удивился, увидев здесь очень хорошее оборудование и возможности», - сказал он.
По словам врача, вчера они осмотрели несколько пациентов, некоторым затем была сделана процедура радиочастотной абляции. «Эти люди без лечения могли умереть – не все, но некоторые из них. Например, один из тех, кого мы лечили вчера», - рассказал он.
По словам Сили-Торока, нужны новые инвестиции в эту сферу, новое оборудование, которое необходимо при лечении сложных случаев аритмии. В частности, необходима система картографирования, которой Мигран Мартиросян научился пользоваться в клинике «Эразмус».
Как пояснил Мигран Мартиросян, речь идет о трехмерной системе картографирования сердца, которой пока нет в Армении, но планируется внедрить ее в МЦ «Эребуни». Эта система дает возможность очень точно определить очаги аритмии в сердце, что очень важно при мерцательной аритмии предсердий, а также при желудочковой тахикардии, которая является смертельно опасной. Мигран Мартиросян также надеется на внедрение робот-ассистированной хирургии в Армении.
Директор по кардиологической и сердечно-сосудистой хирургической службе МЦ «Эребуни» Гамлет Айрапетян рассказал журналистам, что центры аритмологии действуют в Армении в нескольких клиниках, и это та сфера медицины, для которой очень актуально быстрое внедрение новейших достижений техники. «Конечно, мы делаем операции, но мы должны развивать и совершенствовать наши умения, и повышать планку. Визит профессора и наше дальнейшее сотрудничество преследуют эту цель – внедрить более современные технические средства. Есть типы угрожающих жизни аритмий, для лечения которых нужна дорогостоящая техника, требующая серьезных инвестиций», - рассказал он.
По словам Гамлета Айрапетяна, самый распространенный тип аритмии – это мерцательная аритмия предсердий. По статистике ею страдают 2% населения Земли. Есть также смертельно опасный тип аритмии – желудочковая аритмия, которая бывает у людей с сердечными патологиями, в частности, у людей перенесших инфаркт. Аритмии чреваты мгновенной смертью, поэтому внедрение неинвазивных методов лечения аритмии сегодня – серьезная задача системы здравоохранения.
Один из распространенных малоинвазивных методов лечения мерцательной аритмии предсердий (фибрилляции предсердий) – это радиочастотная абляция. В ходе данной процедуры в сердце через вену под контролем КТ-ангиографии вводятся катетеры, определяются очаги, из-за которых нарушен ритм сердца, и эти очаги прижигаются.
Войдя в операционную, и увидев картину, знакомую по операциям стентирования сердечных сосудов – мониторы, КТ-ангиограф, катетеры - журналисты спрашивают: «Это как стентирование?». Присутствующие тут инвазивные кардиологи шутят: «Нет, они – электрики, а мы – водопроводчики».
За два дня Мигран Мартиросян и Тамас Сили-Торок сделали шесть радиочастотных абляций, и одну имплантацию кардиовертер-дефибриллятора.