Երիտասարդ հայրերը նույնպես կարող են հետծննդաբերական դեպրեսիա ունենալ
Երիտասարդ հայրերը նույնպես կարող են հետծննդաբերական դեպրեսիա ունենալ, հայտնել են Հարավային Կարոլինայի կենսաբանական հետազոտությունների համալսարանի մասնագետները։
Արական սեռի ներկայացուցիչների մոտ 42 տոկոսը հակված է հետծննդաբերական դեպրեսիայի։ Հիմնականում այդ դեպքերը պայմանավորված են երկրորդ կեսի առողջության կապակցությամբ տղամարդկանց ապրումներով։ Որոշ տղամարդիկ նաեւ ծանր են տանում նորածնի հետ կապված խնդիրները։
Մասնագետները բազմաթիվ սոցիոլոգիական հետազոտություններ են իրականացրել, որպեսզի տեղեկություններ ստանան արական սեռի մոտ հետծննդաբերական դեպրեսիայի պատճառների մասին։
Փորձի ընթացքում, որին մասնակցել է մոտ 310 կամավոր, հաջողվել է պարզել, որ կանանց ու տղամարդկանց մոտ նման դեպրեսիան սկսվում է այսպես կոչված «կյանքի բեկումնային պահի պատճառով»:
Արական սեռը սկսում է գիտակցել, որ մեծ քանակության նոր պարտականություններ է ունենալու, նաեւ հարցման մասնակիցների ավելի քան 65 տոկոսը հայտնել է, որ երեխաների ծնվելուց հետո «ավարտվում է իրենց երիտասարդ ու ուրախ կյանքը»:

У молодых отцов тоже может быть послеродовая депрессия
Молодые отцы могут подвергаться послеродовой депрессии, сообщили специалисты Университета биологических исследований в Южной Каролине.
В настоящий момент примерно 42% представителей мужского пола подвержены послеродовой депрессии. В основном такие случаи связаны с переживаниями по поводу здоровья второй половинки. Некоторые мужчины также находятся на взводе из-за проблем с младенцем.
Специалисты провели множество социологических исследований, для получения сведений о причинах послеродовой депрессии у мужского пола.
В ходе эксперимента, в котором приняли участие около 310 добровольцев, удалось установить, что такая депрессия у женщин и мужчин наступает из-за так называемого «переломного момента в жизни».
Мужской пол начинает осознавать, что у них появится большое количество новых обязанностей, а также более 65% опрошенных заявили, что с появлением детей «заканчивается их молодая и веселая жизнь».