Հայ բժշկության ապագան սփյուռքի հետ համագործակցության մեջ է. մասնագետ
Հայ բժշկության ապագան սփյուռքի հետ համագործակցության մեջ է։ Հենց զարգացած երկրների հայ մասնագետների հետ շփվելը կարող է օգնել Հայաստանում բժշկությունը նոր մակարդակի վրա բարձրացնել, տեղի բժիշկների մոտ ձեւավորել նոր մենթալիտետ։ NEWS.am Medicine–ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել շաքարախտի մասնագետ Հակոբ Անթառամյանը։
Նրա խոսքով՝ սփյուռքի հետ առավել սերտ համագործակցությունը կարող է բարելավել Հայաստանում բժշկական կրթության մակարդակը, իսկ գործող բժիշկներին նոր գաղափարներ գիտելիքներ տալ։ Ավելին՝ արեւմտյան երկրների օրինակով Հայաստանը կարող է սկսել ավելի արդյունավետ ծրագրեր իրականացնել բազմաթիվ կյանքեր խլող ոչ ինֆեկցիոն հիվանդությունների կանխարգելման համար։
Հակոբ Անթառամյանի կարծիքով Հայաստանում հիմա երիտասարդ բժիշկների լավ սերունդ կա։
«Նրանք վառ են, տաղանդավոր, ակտիվ, ամբողջ ժամանակ սովորում են, այցելում գիտաժողովներ եւ փորձ ու գիտելիք փոխանակում գործընկերների հետ։ Ես չեմ կասկածում, որ տարիների հետ նրանք ավելի ու ավելի լավը կդառնան»,– նշել է մասնագետը։
Սակայն նույնը չի կարելի ասել ավագ սերնդի մասին, որի որոշ ներկայացուցիչներ, ըստ մասնագետի, գրեթե նոր բան չեն սովորում եւ չեն սիրում ընդունել բոլոր նորամուծությունները։

Будущее армянской медицины – в сотрудничестве с диаспорой – специалист
Будущее армянской медицины – в сотрудничестве с диаспорой. Именно общение со специалистами-армянами, работающими в развитых странах, может помочь поднять медицину в Армении на новый уровень, сформировать новый менталитет у местных врачей. Такое мнение в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine выразил специалист по диабету Агоп Антарамян (США).
По его словам, более тесное сотрудничество с диаспорой может улучшить уровень медицинского образования в Армении, а действующим врачам дать много новых идей и знаний. Более того, по примеру западных стран Армения может начать осуществлять более эффективные программы по профилактике неинфекционных заболеваний, уносящих здесь огромное количество жизней.
По мнению Агопа Антарамяна, в Армении сейчас отличное поколение молодых врачей.
«Они яркие, талантливые, активные, все время учатся, посещают научные конференции и обмениваются опытом и знаниями с коллегами. Я не сомневаюсь, что с годами они будут становиться все лучше и лучше», - отметил специалист..
Того же, однако, он не может сказать о старшем поколении, некоторые представители которого, по словам специалиста, почти не двигаются вперед, не хотят учиться новому и с нежеланием принимают все новшества.