Հայաստանում ամեն տարի մի քանի ոչ անհրաժեշտ վիրահատություններ են կատարվում. գլխավոր վնասվածքաբան
Հայաստանում ամեն տարի վնասվածքների եւ կոտրվածքների մի քանի վիրահատություններ են կատարվում, որոնք անհրաժեշտ չեն: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Առողջապահության նախարարության գլխավոր վնասվածքաբան Վաչագան Այվազյանը:
Նրա կարծիքով՝ ամբողջ հարցն այն է, որ այսպիսի վիրահատությունների մեծ մասը վճարովի է, այդ պատճառով որոշ անբարեխիղճ մասնագետներ, ցանկանալով փող աշխատել, դրանք իրականացնում են՝ անգամ ցուցումների բացակայությամբ:
«Առողջապահության վճարովի հատվածը երբեմն երիտասարդ մասնագետներին կուրացնում է, իսկ գուցե նաեւ հաստատությունների ղեկավարներին, որոնք պահանջում են, որ վճարովի ծառայությունների քանակն ավելի մեծ լինի: Հետեւաբար՝ պատահում է, որ վիրահատում են այնտեղ, որտեղ պետք չէ»,- ասաց Վաչագան Այվազյանը:
Նա հավելեց, որ «վճարովի բժշկության նման մրցավազքը», ցավոք, նաեւ հիպերախտորոշում է առաջացնում՝ հիվանդների մոտ խնդիրներ են «գտնում», որոնք նրանց մոտ իրականում չկան: Դա, իհարկե, հաճախ չի պատահում, բայց տարեկան մի քանի այդպիսի դեպք, այնուամենայնիվ, լինում է:
Գլխավոր վնասվածքաբանը նշեց, որ, իհարկե, իր տրամադրության տակ չունի բոլոր դեպքերի մասին տեղեկություններ, երբ ոչ անհրաժեշտ վիրահատություններ են կատարվել, բայց եթե հիվանդները դիմում են իր ղեկավարած Վնասվածաքաբանների եւ օրթոպեդների ասոցիացիա, մասնագետները յուրաքանչյուր դեպքը քննարկում են: Այդպիսի մի քանի դեպքեր են, օրինակ, քննարկել են ասոցիացիայի անցյալ տարվա համագումարում, եւս մի քանի թարմ դեպք պատրաստվում են քննարկել այս տարվա համագումարի ժամանակ: Վնասվածքաբանը նշեց, որ համագումարին հրավիրել են նաեւ ոչ անհրաժեշտ վիրահատությունները կատարած վիրաբույժներին՝ նրանց փաստարկները լսելու համար, գուցե կարողանան իրենց գործողությունները հիմնավորել:

В Армении ежегодно делают несколько ненужных операций – главный травматолог
Каждый год в Армении делают несколько ненужных операций для лечения травм и переломов. Об этом на встрече с журналистами сказал главный травматолог Минздрава Армении Вачаган Айвазян.
По его мнению, все дело в том, что большинство таких операций – платные, а потому некоторые недобросовестные специалисты, желая заработать, делают их даже при отсутствии показаний.
«Платная часть здравоохранения иногда затуманивает глаза молодым специалистам, а может и руководителям учреждений, которые требуют, чтобы побольше было платных услуг. Поэтому бывает, что оперируют там, где не надо», - сказал Вачаган Айвазян.
Он добавил, что подобная «гонка за платной медициной» иногда, к сожалению, приводит и к гипердиагностике – у пациентов «находят» проблемы, которых у них на самом деле нет. Это случается, конечно, не часто, но несколько таких случаев в год, по словам специалиста, все-таки бывает.
Как отметил главный травматолог, информации обо всех случаях, когда делались ненужные операции, у него, конечно, нет, но если пациенты обращаются в возглавляемую им Армянскую ассоциацию травматологов и ортопедов, специалисты рассматривают и обсуждают каждый случай. Несколько подобных случаев, например, разобрали на прошлогоднем съезде ассоциации, еще несколько более свежих случаев собираются обсуждать на съезде в этом году. На съезд, как отметил травматолог, пригласили также хирургов, сделавших ненужные операции, чтобы услышать их аргументы – может, они смогут обосновать свои действия.