Կրծքով կերակրելը նվազեցնում է կանանց մոտ մետաբոլիկ համախտանիշի առաջացման հավանականությունը
Իրենց երեխաներին նվազագույնը 12 ամիս կրծքով կերակրող կանայք ավելի հազվադեպ են բախվում մետաբոլիկ համախտանիշին, քան այն կանայք, ովքեր երբեք  այդպես չեն կերակրել կամ կարճատեւ են կերակրել: Այս մասին նշված է Journal of Women's Health-ում հրապարակված հետազոտության մեջ:
Հետազոտությանը մասնակցել են 19-ից մինչեւ 50 տարեկան 4700 կորեուհիներ: Հետազոտողները պարզել են, որ կրծքով երկարատեւ կերակրելը նվազեցրել է մետաբոլիկ համախտանիշի առաջացման հավանականությունը. դա խանգարումների է համալիր է, որը ներառում է արյան բարձր ճնշումը, արյան մեջ գլյուկոզայի եւ խոլեստերինի մակարդակի բարձր մակարդակը: Հայտնի է, որ մետաբոլիկ համախտանիշը մեծացնում է սրտի ու գլխուղեղի կաթվածի եւ շաքարախտի վտանգը:
Հետազոտության մասնակիցներին 4 խմբի են բաժանել: Առաջին խմբի կանայք իրենց ամբողջ կյանքի ընթացքում կրծքով էին կերակրել 5 ամսից պակաս, երկրորդ խմբի կանայք՝ 6-ից մինչեւ 11 ամիս, երրորդ խմբի կանայք՝ 12-ից մինչեւ 23 ամիս, իսկ չորրորդ խմբի կանայք՝ 24 ամսից ավելի: Գիտնականները հայտնաբերել են, որ այն կանանց մոտ, ովքեր կրծքով են կերակրել 12 կամ ավելի ամիս, մետաբոլիկ համախտանիշի հավանականությունը էականորեն ցածր է եղել, քան այն կանանց մոտ, որոնք 12 ամսից պակաս են կրծքով կերակրել:
«Նորածիններին կրծքով կերակրելու առավելությունների մասին շատ բան է հայտնի, իսկ այս հետազոտությամբ պարզվել է, որ այն օգտակար է նաեւ մոր համար եւ նրան պաշտպանում է մետաբոլիկ համախտանիշից», - նշել է Journal of Women's Healthի գլխավոր խմբագիր, բժիշկ Սյուզան Քորնշթայնը:

February 21, 2017  11:47
A study of more than 4,700 Korean women has found a link between longer duration of breastfeeding and a lower risk of metabolic syndrome.
Metabolic syndrome is a set of symptoms including elevated blood pressure, glucose and triglyceride levels that increase a person's risk of heart attack, diabetes or stroke.
Researchers found that breastfeeding for 12 months or longer over a woman's lifetime was associated with a lower risk of developing metabolic syndrome.
The study evaluated Korean women ages 19 to 50 divided into four groups; breastfeeding for less than 5 months, 6 to 11 months, 12 to 23 months or more than 24 months.
Results showed that women who breastfed for 12 months or more had the lowest risk of developing metabolic syndrome compared to women who breastfed for less than 12 months.
"The advantageous effects of breastfeeding for newborns and babies are well established, and this study, which suggests that breastfeeding may protect the mother against metabolic syndrome, further adds to the evidence base supporting the benefits of breastfeeding for maternal health," Dr. Susan G. Kornstein, editor-in-chief of the Journal of Women's Health, executive director of the Virginia Commonwealth University Institute for Women's Health and president of the Academy of Women's Health, said in a press release.