Շագանակագեղձի քաղցկեղի հայտնաբերման կատարելագործված թեստ
Մինչ վերջերս շագանակագեղձի քաղցկեղի հայտնաբերման թեստը (PSA՝ շագանակագեղձին առանձնահատուկ անտիգեն) սովորական միջամտություն էր միջին տարիքի ցանկացած տղամարդու համար: Այժմ դրա կարիքը չկա, քանի որ բժիշկները համոզվել են, որ թեստը հաճախ հանդիսանում է ցավոտ եւ ոչ անհրաժեշտ միջամտությունների, օրինակ՝ բիոպսիայի եւ ոչ պետքական բուժման պատճառ:
Այդ իսկ պատճառով բժիշկների մեծամասնությունը դադարել է նշանակել PSA պարբերական թեստը առանց հատուկ անհրաժեշտության, հաղորդում է Newmax Health-ը:
Բժիշկները հայտնագործել են ավելի հարմար թեստ շագանակագեղձի քաղցկեղի հայտնաբերման համար, որը կոչվում է 4Kscore Test: PSA թեստի դեպքում առկա շագանակագեղձի քաղցկեղի մեկ բիոմարկերի փոխարեն, 4Kscore թեստը ստուգում է 4 բիոմարկեր, ավելացնելով ստացված ցուցանիշերին տղամարդու տարիքը, թվային ուղիղ աղիքային հետազոտման եւ նախորդ բիոպսիայի արդյունքները, եւ այս ամենի հիման վրա՝ նոր բանաձեւի համաձայն, հաշվարկում է շագանակագեղձի քաղցկեղով հիվանդանալու հավանականության ցուցանիշը: Եվ միայն այս ամենից հետո, եթե հավանականությունը մեծ է, բժիշկը նշանակում է PSA՝ հաջորդող բիոպսիայով:
«Բանաձեւը հեշտացնում է եւ ուրոլոգի եւ հիվանդի խնդիրները, քանի որ բժշկի մոտ ավելի շատ ինֆորմացիա կլինի անհրաժեշտ բուժման համար»,- ասում է թեստի հայտնագործող, OPKO Diagnostics ընկերության տնօրեն Դավիդ Օկրօնգլին:

A better test for prostate cancer
Until recently, the test for prostate cancer PSA had been a usual part of every middle age man’s life. But it has fallen out of favor as doctors realized the PSA was leading many men to have needless and painful prostate biopsies and unnecessary cancer treatments.
In fact, major medical groups have stopped recommending routine PSA testing for most men, Newsmax Health reports.
But now a better prostate cancer test has become available to help address the problem.
It’s called the 4Kscore Test. Instead of testing for only one biomarker of prostate cancer as the PSA test does, the 4Kscore tests for four biomarkers and adds a man’s age, his digital rectal exam result, and whether or not he has had a prior prostate biopsy to come up with his score. The 4Kscore is a man’s probability for having life-threatening prostate cancer, and allows their doctors to add this to the PSA and other clinical information to gauge whether a prostate biopsy is necessary.
“It will offer both the urologist and the patient better information to make a more informed decision about having a prostate biopsy,” said David Okrongly, president of OPKO Diagnostics , the maker of the test.