Հոտառության կորուստը մեծացնում է վաղաժամ մահվան հավանականությունը
Ստոքհոլմի համալսարանի (Շվեդիա) գիտնականներն ապացուցել են, որ հոտառության կորուստը կապված է վաղաժամ մահվան մեծ հավանականության հետ: Հետազոտության նյութերը հրապարակվել են Journal of the American Geriatrics Society study ամսագրում:
The Telegraph-ը հայտնում է, որ մասնագետները 10 տարի հետեւել են 40-90 տարեկան 1774 շվեդների: Փորձի ընթացքում 411 մարդ (23 տոկոսը) մահացել է: Հետազոտության սկզբում քաղաքացիներին առաջարկվել է թեստ անցնել, որի ժամանակ անհրաժեշտ էր որոշել 13 տարբեր հոտեր:
Հետազոտողները հայտնաբերել են, որ մարդու մահվան հավանականությունը կապված է հոտը ճիշտ որոշելու ունակության հետ: Ժողովրդագրական եւ մտավոր բաղադրիչները հաշվի առնելուց հետո մասնագետները պարզել են, որ լավ հոտառությամբ մարդիկ 8 տոկոսով ավելի երկար են ապրում: Ընդհանրապես հոտերը չտարբերակող կամավորների շրջանում վաղաժամ մահվան հավանականությունը 19 տոկոսով մեծացել է:
«Մեր արդյունքները չեն բացատրել տկարամտության եւ հոտառության կորստի փոխադարձ կապը, որի մասին նախկինում ասվել էր: Դրա փոխարեն մենք հայտնաբերել ենք վաղաժամ մահվան հավանականությունը, որն աճում է հոտերի կատմամբ զգայունության կորստին համամասնորեն»,- ասել է բժիշկ Յոնաս Օլոֆսոնը:
Գիտնականների կարծիքով՝ հոտերը ճիշտ որոշելու ունակությունը համարվում է գլխուղեղի առողջ գործելու ցուցանիշներից մեկը: Փորձագետների համոզմամբ՝ գլխուղեղի աշխատանքի խանգարումներն ուղղակիորեն մեծացնում են մահվան հավանականությունը:

Потеря обоняния повышает риск преждевременной смерти
Ученые из Стокгольмского университета (Швеция) доказали, что потеря обоняния связана с повышенным риском преждевременной смерти. Материалы исследования опубликованы в издании Journal of the American Geriatrics Society study.
Как сообщает The Telegraph, специалисты в течение 10 лет наблюдали за 1774 шведами в возрасте 40-90 лет. За время эксперимента 411 человек (23%) умерли. В начале исследования гражданам было предложено пройти тест, в котором было необходимо определить 13 различных запахов.
Исследователи обнаружили, что вероятность смерти человека была связана с его способностью правильно определить запах. После учета демографических и когнитивных составляющих специалисты подсчитали, что люди с хорошим обонянием живут на 8% дольше. У добровольцев, которые вообще не различали запахи, риск преждевременной смерти возрастал на 19%.
«Наши результаты не объяснили взаимосвязь слабоумия и потери обоняния, о которой говорилось ранее. Вместо этого мы выявили риск преждевременной смерти, который растет пропорционально потери чувствительности к запахам», - рассказал доктор Йонас Олофссон.
По мнению ученых, способность правильно определять запахи является одним из показателей здорового функционирования головного мозга. Нарушения в работе последнего, как считают эксперты, напрямую увеличивают риск смерти.