Մաքուր ջուրը երեխաների համար վտանգավո՞ր է
Երեխայի առողջությունը կարող է տուժել մաքուր ջուր խմելու պատճառով, պնդում են Կոլումբիայի Բրիտանական համալսարանի հետազոտողները: Նրանց հետազոտությունը այն փաստի հերթական հաստատումն է դարձել, որ մանրէազերծ միջավայրն ավելի շուտ առողջությանը վնասում է, քան օգնում:
Մաքուր ջրի օգտագործումը առողջության պահպանման պարտադիր տարր էր համարվում, սակայն գիտնականների կատարած համալիր փորձարկումներով պարզվել է, որ սա երեխաների դեպքում չի գործում, ավելին՝ կարող է վտանգավոր լինել:
«Մանրէազերծ խմելու հեղուկի օգտագործումը երեխաների շրջանում կարող է ասթմա առաջացնել»,- հայտարարել է նոր նախագծի հեղինակը:
Երեխաների շրջանում ասթմայի դեպքերի մեծ մասն առաջացնում է Pichia սունկը, որը բնակվում է աղեստամոքսային ուղիներում: Փորձերի ժամանակ գիտնականները նկատել են, որ երբ երեխաները խմել են մանրէազերծ մաքուր ջուր, վտանգավոր սունկն իր ակտիվությունը նկատելիորեն մեծացրել է: Փորձագետների պարզաբանմամբ՝ նման ջուրը մաքրված է բացարձակապես ամեն ինչից եւ չի պարունակում աղիքային ֆլորայի համար օգտակար բակտերիաներ՝ դրանով իսկ խորացնելով իմունային համակարգի խոցելիությունը եւ հիվանդություններին ենթակա լինելը:
Հիշեցնենք, որ նախկինում իրականացված հետազոտություններն արդեն գիտնականներին դրդել են հայտարարելու, որ ավելորդ մաքրությունը վատ է: Նրանց ստացած տեղեկությունները վկայում են, որ շրջակա միջավայրում մանրէների հետ անբավարար շփումը կապված է ալերգիկ եւ աուտոիմունային հիվանդությունների մեծ հավանականության հետ:

Чистая вода опасна для детей?
Здоровье ребенка может пострадать из-за питья чистой воды, утверждают исследователи из Университета Британской Колумбии. Их работа стала очередным подтверждением того факта, что стерильная среда скорей вредит здоровью, чем помогает.
Употребление чистой воды считалось обязательным элементом для поддержания здоровья, но комплексные испытания, осуществленные учеными, показали, что в отношении детей это не работает и более того, может оказаться опасным.
«Употребление стерильно чистой питьевой жидкости может приводить к развитию астмы у детей», - заявили авторы нового проекта.
В большинстве случаев астму у детей вызывает грибок Pichia, паразитирующий в желудочно-кишечном тракте. Во время опытов ученые заметили, что когда дети пили стерильно чистую воду, опасный грибок заметно увеличивал свою активность. Такая вода очищена абсолютно от всего и не содержит полезных для кишечной флоры бактерий, усугубляя тем самым уязвимость иммунной системы и подверженность заболеваниям, пояснили эксперты.
Напомним, что ранее проводившиеся исследования уже побуждали ученых заявлять о том, что излишняя чистота – это плохо. Полученные ими сведения говорили о том, что недостаточный контакт с микробами в окружающей среде связан с повышенным риском аллергических и аутоиммунных заболеваний.