Շամպունների բաղադրության մեջ վտանգավոր քաղցկեղածիններ են հայտնաբերել
Շատ շամպունների եւ խնամքի մի շարք այլ միջոցների բաղադրության մեջ պարունակվում է դիոկսան-1.4 կոչվող նյութը, որն առողջության համար վտանգավոր է եւ կարող է քաղցկեղ առաջացնել:
The Daily Mail-ը հայտնում է, որ նշված նյութը բավական շատ է օգտագործվում անձնական հիգիենայի ապրանքների բաղադրության մեջ: Ըստ որում՝ գիտնականները նախկինում էլ էին կարծում, որ այս նյութը վտանգավոր է. Սննդամթերքի եւ դեղերի անվտանգության ամերիկյան վարչությունը (FDA) արտադրողներին արդեն խորհուրդ է տվել այս նյութը չներառել կոսմետիկ ապրանքների բաղադրության մեջ: Իհարկե, քիմիական նյութի օգտագործումը դեռեւս օրենքով արգելված չէ:
Հետաքրքիր է, որ դիոկսան-1.4-ը, հնարավոր է, շամպունների եւ օճառի բաղադրության մեջ հայտնվի չկանխամտածված՝ որպես կողմնակի արտադրանք, որն առաջանում է այլ բաղադրամասերի քիմիական ռեակցիայի հետեւանքով: Որոշ գիտնականների խոսքով՝ դիոկսան-1.4-ն այլ քիմիական նյութի՝ նատրիումի լաուրիլսուլֆատի արտադրության կողմնակի արտադրանքն է, որն ակտիվորեն օգտագործում են կոսմետիկա, հիգիենայի ապրանքներ եւ լվացող միջոցներ արտադրողները:
Դիոկսան-1.4-ի ազդեցությունն ուսումնասիրող հետազոտություններն առայժմ սակավաթիվ են, սակայն կատարված հետազոտությունները ցույց են տալիս առողջության համար այս նյութի վտանգավորությունը: Օրինակ՝ հետազոտություններից մեկով պարզվել է, որ դիոկսան-1.4-ի գոլորշիները շնչած մկների մոտ քթի եւ որովայնի խոռոչի քաղցկեղ է առաջացել: Իսկ այն մկների մոտ, որոնք խմել են քիմիական նյութի լուծույթ պարունակող ջուրը, լյարդի քաղցկեղ է առաջացել: ԱՄՆ-ի առողջապահության եւ սոցիալական ծառայությունների դեպարտամենտում այս նյութը մարդու համար քաղցկեղածին են համարում:
Նյու Յորքի սենատորներ Չարլզ Շումերը եւ Քիրսթեն Հիլիբրանդը կոչ են անում արգելել կոսմետիկայի մեջ դիոկսան-1.4-ի օգտագործումը, առավել եւս, որ խնամքի միջոցներում այս նյութը ոչ մի դեր չունի, իսկ առողջության համար լուրջ վտանգ է ներկայացնում:

В составе шампуней нашли опасный канцероген
В составе многих шампуней и ряда других средств по уходу за собой содержится вещество под названием 1,4-диоксан, которое опасно для здоровья и может спровоцировать развитие рака.
Как сообщает The Daily Mail, указанное вещество довольно широко используется в составе товаров личной гигиены. При этом, ученые и ранее предполагали, что это вещество опасно – американское Управление по безопасности продуктов и лекарств США (FDA) уже рекомендовало производителям не включать это вещество в состав косметических товаров. Правда, закон использование этого химиката пока не запрещает.
Интересно, что 1,4-диоксан может появляться в составе шампуней и мыла непреднамеренно, в виде побочного продукта, появляющегося в результате химических реакций других ингредиентов. По словам некоторых ученых, 1,4-диоксан является побочным продуктом производства другого химиката, лаурилсульфата натрия, которых активно используется производителями косметики, товаров для гигиены и моющих средств.
Исследований, изучающих воздействие 1,4-диоксана, пока немного, но те, что есть, демонстрируют опасность этого вещества для здоровья. Одно из исследований, например, показало, что у мышей, вдыхающих пары от 1,4-диоксана, развивался рак в носу и в брюшной полости. А у мышей, которые пили воду с растворенным в ним химикатом, развивался рак печени. Департамент здравоохранения и социальных служб США считает это вещество канцерогенным для человека.
Ньюйоркские сентаторы Чарльз Шумер и Кирстен Гиллибранд призывают запретить использование 1,4-диоксана в косметике, тем более, что никакой роли в средствах по уходу за собой это вещество не играет, а для здоровья оно представляет серьезную опасность.