Հայաստանում ամեն տարի 450 զույգ երկվորյակ եւ 20 եռյակ է ծնվում
Հայաստանում ամեն տարի 450 զույգ երկվորյակ եւ 20 եռյակ է ծնվում: 2015 թվականին, օրինակ, երկրում գրանցվել է 503 բազմապտուղ հղիություն, որոնց արդյունքում ծնվել է 484 զույգ երկվորյակ եւ 19 եռյակ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի եւ ժողովրդագրության բաժնի ղեկավար Կարինե Կույումջյանը:
Մասնագետի խոսքով՝ ավելի հաճախ հանդիպում են երկվորյակներով եւ եռյակներով բազմապտուղ հղիությունները: Ավելի մեծ թվով պտուղներ շատ հազվադեպ են լինում: 2016 թվականի սեպտեմբերին եզակի դեպք է գրանցվել՝ 27-ամյա Մարիամ Թունյանը քառյակ է լույս աշխարհ բերել՝ բեղմնավորված բնական ճանապարհով, առանց վերարտադրողական որեւէ տեխնոլոգիայի կիրառման:
Մյուս եզակի դեպքը գրանցվեց ընդամենը մեկ-երկու շաբաթ առաջ՝ մայիսի 3-ին, Երեւանում ծնվեց հնգյակ, որոնք, ծնողների խոսքով, նույնպես բնական ճանապարհով են բեղմնավորվել: Ցավոք, երեխաներից երեքը ողջ չմնացին, իսկ ողջ մնացած 2 աղջիկները դեռեւս վերակենդանացման բաժանմունքում են:
Մասնագետների խոսքով՝ բազմապտուղ հղիությունը մարդու մոտ հաճախ գրանցվող երեւույթ չէ՝ ի տարբերություն կենդանիների: Բազմապտուղ հղիության հավանականությունը մի շարք գործոններից է կախված, որոնց թվում են մոր տարիքը (որքան կինը մեծ է, այնքան մեծ է բազմապտուղ հղիության հավանականությունը), ռասան (հետաքրքիր է, որ աֆրիկական ժողովուրդների շրջանում այսպիսի հղիություններն ավելի հաճախ են հանդիպում, քան ասիական) եւ ընտանիքի հիվանդությունների պատմության մեջ բազմապտուղ հղիության առկայությունը:
Հետաքրքիր է, որ անցյալում բազմապտուղ հղիություններն ավելի հազվադեպ էին պատահում, քան այսօր. այն ժամանակից ի վեր, ինչ բժշկության մեջ սկսել են կիրառվել օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաներ, բազմապտուղ հղիությունների հաճախականությունը զգալիորեն մեծացել է: Աշխարհում միաձու բազմապտուղ հղիության հաճախականությունը կազմում է 1000 ծնունդից 4:
Բազմապտուղ հղիությունը պատկանում է բարձր վտանգավորության հղիություններին՝ կապված միապտուղ հղիության համեմատությամբ բարդությունների մեծ հաճախականության հետ: Քանի որ այսպիսի հղիության արդյունքում ծնվող երեխաներն առավել հաճախ փոքր կամ շատ փոքր քաշ ունեն եւ ծնվելիս ոչ միշտ են լիարժեք հասունացած լինում, բավականին հաճախ են տարբեր խնդիրների եւ հիվանդությունների բախվում: Կարինե Կույումջյանը նշեց, որ ողջ են մնում ոչ բոլոր երկվորյակները եւ եռյակները, սակայն Հայաստանում, ցավոք, չկա նրանց ողջ մնալու վիճակագրություն:

Ежегодно в Армении рождается 450 пар близнецов и 20 тройняшек
Каждый год в Армении рождается около 450 пар близнецов и 20 тройняшек. В 2015 году, например, в стране зарегистрировали 503 многоплодные беременности, в результате которых родилось 484 пары близнецов и 19 тройняшек. Об этом на встрече с журналистами сообщила руководитель отдела переписи населения и демографии Национальной статистической службы Армении Карине Куюмджян.
Наиболее часто, по словам специалиста, встречаются многоплодные беременности близнецами и тройняшками. Большее количество плодов встречается крайне редко. В сентябре 2016 года был зарегистрирован уникальный случай: 27-летняя Мариам Тунян родила четверняшек, зачатых естественных путем, без применения каких-либо репродуктивных технологий.
Другой уникальный случай был зарегистирован всего пару недель назад – 3 мая в Ереване родились пятерняшки, которые, по словам родителей, тоже были зачаты естественным путем. К сожалению, трое из детей не выжили, а 2 выжившие девочки все еще находятся в отделении реанимации.
По словам специалистов, многоплодная беременность — нечастое явление у человека, в отличие от животных. Вероятность многоплодной беременности зависит от целого ряда факторов, в числе которых возраст матери (чем старше женщина, тем выше вероятность многоплодной беременности), расы (интересно, что у африканских народов такие беременности случаются чаще, чем у азиатских) и наличия многоплодной беременности в семейном анамнезе.
Интересно, что в прошлом многоплодные беременности встречались намного реже, чем сегодня: с тех пор, как в медицине начали применяться вспомогательные репродуктивные технологии, частота многоплодной беременности значительно возросла. В мире частота однояйцевой многоплодной беременности составляет 4 на 1000 родов.
Многоплодная беременность относится к беременности высокого риска в связи с многократным повышением частоты осложнений в сравнении с одноплодной беременностью. Поскольку чаще всего дети, рожденные в результате такой беременности, имеют низкий или очень низкий вес и не всегда бывают полноценно развиты при рождении, они довольно часто сталкиваются с различными проблемами и заболеваниями. Как отметила Карине Куюмджян, выживают далеко не все дети из близнецов и тройняшек, однако официальной статистики по их выживаемости в Армении, к сожалению, нет.