Գիտնականներին հաջողվել է բուժել 1-ին տիպի դիաբետով մկներին
Տեխասի համալսարանի (Սան Անտոնիո) Առողջապահության գիտական կենտրոնի գիտնականներին հաջողվել է բուժել 1-ին տիպի դիաբետով մկներին: Նրանք հույս ունեն, որ իրենց հայտնաբերած մեթոդը հետագա 3 տարիներին կհետազոտվի նաեւ մարդկանց վրա:
1-ին տիպի շաքարային դիաբետը էնդոկրինային համակարգի աուտոիմունային հիվանդություն է, որը բնութագրվում է քրոնիկական հիպերգլիկեմիայով՝ արյան մեջ շաքարի բարձր պարունակությամբ: Ի տարբերություն 2-րդ տիպի դիաբետի, որը բնութագրվում է ինսուլինի բացարձակ անբավարարությամբ,- հորմոն, որը կարգավորում է արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը,- 1-ին տիպի դիբետով հիվանդի իմունային համակարգը ոչնչացնում է ենթաստամոքսային գեղձի բետա բջջի արտադրած ինսուլինը:
Դիաբետով հիվանդները պետք է մշտապես վերահսկեն արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը: Առայժմ հիվանդների համար մատչելի միակ միջոցը գլյուկոչափով շաքարի մակարդակի չափումն է, իսկ ոչ ինվազիվ հուսալի միջոց մարդկությունը դեռեւս չի հայտնագործել: Ներկայումս 1-ին տիպի դիաբետը բուժելու միջոց չկա՝ հիվանդներին բուժում են դիետայով եւ ինսուլինային թերապիայով: Սակայն վերջին տարիներին գիտնականներն ուսումնասիրել են բետա բջիջը փոխարինելու հնարավորությունը:
Դոկտոր Բրունո Դուարոնը եւ նրա գործընկերները կիրառել են գեների փոխադրում այն նպատակով, որ ենթաստամոքսային մյուս բջիջներին ստիպեն ինսուլին արտադրել: Հետազոտողներին այս կերպ հաջողվել է բուժել 1-ին տիպի դիաբետով հիվանդ մկներին:
Գեների փոխադրման տեխնիկան, որը կոչվում է Cellular Networking, Integration and Processing, ենթադրում է ենթաստամոքսային գեղձի մեջ հատուկ գեներ ներդնել  վիրուսի միջոցով՝ որպես վեկտոր (փոխադրող): Այսպիսով գեների ներարկումը ոչ բետա բջիջներին դրդում է ինսուլին արտադրել՝ առանց կողմնակի էֆեկտների:
«Կատարյալ է գործել: Մենք մեկ տարի մկներին բուժել ենք առանց կողմնակի էֆեկտների: Սա անհանական է: Սակայն սա մկների մոդել է, այդ պատճառով անհրաժեշտ է զգուշավոր ուրախանալ: Մենք ցանկանում ենք մեթոդը փորձարկել ավելի խոշոր կենդանիների վրա, որոնք էնդոկրինային համակարգի ֆիզիոլոգիայի իմաստով մարդուն ավելի նման են»,- նշել է դոկտոր Դուարոնը:
Բացառված չէ, որ այս մեթոդը հնարավոր կլինի օգտագործել նաեւ 2-րդ տիպի դիաբետը բուժելու համար: Ավելի խոշոր կենդանիների վրա մեթոդի փորձարկումները կարժենան 5 մլն դոլար: Սակայն գիտնականները հույս ունեն մեթոդը մարդու վրա հետազոտել հաջորդ 3 տարիների ընթացքում:
Հետազոտության մասին հայտնում է Current Pharmaceuticals Biotechnology ամսագիրը:
Նշենք, որ Միջազգային դիբետիկական ֆեդերացիայի (IDF) տվյալներով՝ աշխարհում յուրաքանչյուր 11-րդ մարդը հիվանդ է երկու տիպի շաքարային դիաբետով: 1-ին տիպի դիաբետով հիվանդները մոտ 15-20 անգամ ավելի քիչ են, քան 2-րդ տիպի դիաբետով հիվանդները: ԱՀԿ-ի կանխատեսումներով՝ առաջիկա 20 տարում հիվանդների թիվը 40 տոկոսով կավելանա:

Ученым удалось излечить мышей от диабета 1 типа
Ученым из Научного центра здравоохранения Университета Техаса (Сан-Антонио) удалось излечить мышей от диабета I1 типа. Они надеются, что найденный ими метод в течение следующих трех лет будет протестирован на людях.
Сахарный диабет 1 типа — аутоиммунное заболевание эндокринной системы, которое характеризуется хронической гипергликемией — повышенным уровнем сахара в крови. В отличие от диабета 2 типа, характеризуется абсолютной недостаточностью инсулина — гормона, регулирующего уровень глюкозы в крови. Иммунная система пациента с диабетом 1 типа уничтожает вырабатывающие инсулин бета-клетки поджелудочной железы.
Больным диабетом нужно постоянно контролировать уровень глюкозы крови. Пока единственный доступный для пациентов способ измерять сахар — с помощью глюкометра, а надежного неинвазивного способа человечество пока не изобрело. На данный момент способа излечить диабет 1 типа нет: пациентов лечат диетой и инсулиновой терапией. В последние годы, однако, ученые исследовали возможность замены бета-клеток.
Доктор Бруно Дуарон и его коллеги применили перенос генов с целью заставить другие клетки поджелудочной производить инсулин. Так исследователям удалось излечить диабет 1 типа у мышей.
Техника переноса генов под названием Cellular Networking, Integration and Processing предполагает введение в поджелудочную железу особых генов с помощью вируса в качестве вектора (переносчика). Таким образом введенные гены побуждают не-бета-клетки производить инсулин — без побочных эффектов.
«Сработало идеально. Мы в течение года лечили мышей без побочных эффектов. Это невероятно. Однако это мышиная модель, потому радоваться следует с осторожностью. Мы хотим испытать метод на более крупных животных, которые более схожи с человеком в смысле физиологии эндокринной системы», — отметил доктор Дуарон.
Не исключено, что этот метод можно будет использовать и для лечения диабета 2 типа. Испытания способа на более крупных животных обойдутся в 5 миллионов долларов. Однако ученые рассчитывают протестировать метод на человеке в течение трех следующих лет.
Об этом исследовании сообщается в журнале в журнале Current Pharmaceuticals Biotechnology.
Отметим, что, по данным Международной диабетической федерации (IDF), каждый 11-й человек в мире болен сахарным диабетом обоих типов. Больных диабетом 1 типа примерно в 15-20 раз меньше, чем диабетом 2 типа. По прогнозам ВОЗ, в ближайшие 20 лет число больных увеличится на 40%.