Ինչու դեռահասներին չի կարելի նիհարելու հաբեր ընդունել
Որոշ դեռահասներ, ցանկանալով համապատասխանել գեղեցկության այսօրվա չափանիշներին, դիմում են նիհարելու համար նախատեսված դեղամիջոցներին՝ որպես ավելորդ քաշից ազատվելու առավել հեշտ միջոց: Իրականում, սակայն, նման դեղամիջոցները դեռահասների համար չափազանց վտանգավոր են՝ դրանք խախտում են նրանց դեռեւս լիովին չձեւավորված հորմոնալ համակարգի աշխատանքը, ազդում են աճի, զարգացման եւ հոգեկան առողջության վրա:
University of Michigan-ից բժիշկ Լլոյդ Ջոնսոնը վաղուց ի վեր զբաղվում է մարդու առողջության վրա նիհարելու հաբերի ազդեցության հետազոտմամբ: Դեռեւս 1980-ական թվականներին նա այս հաբերում նյութ է հայտնաբերել, որը դրանք ընդունող դեռահասների շրջանում զգալիորեն մեծացրել է կաթվածի հավանականությունը: Եվ չնայած դրանից հետո այս նյութը բացառել են նիհարելու դեղամիջոցների մեծ մասի բաղադրությունից, դրանք, բժշկի խոսքով, պակաս վտանգավոր չեն դարձել:
Նշենք, որ դիետիկ հաբերը վտանգավոր են բոլոր տարիքի մարդկանց համար, սակայն առավելագույն վտանգ են ներկայացնում հենց դեռահասներին, քանի որ այս դեղամիջոցներն ազդում են նրանց բոլոր համակարգերի վրա՝ առաջացնելով սնուցման խանգարումներ, այս կամ այն տարրերի, հատկապես երկաթի եւ կալցիումի պակաս: Կանադայի Մանկաբուժական միության հետազոտության արդյունքներում նշված է, որ աճող երեխաների եւ դեռահասների մոտ սնուցող նյութերի նույնիսկ աննշան կրճատումը կապված է աճի խանգարումների հետ:
Շատ փորձագետներ նախազգուշացնում են աճող սերնդի համար նիհարելու հաբերի վտանգների մասին: Որոշ դեպքերում այս հաբերը պատռում են ստամոքսի թաղանթը եւ անգամ դեռահասների մահվան պատճառ դառնում: Հաբերը հաճախ պարունակում են ֆենտերմին, օրլիստատ եւ սիբուտրամին, որոնք ինչ-որ իմաստով իսկապես կարող են ազատել ավելորդ քաշից, սակայն խանգարում են օրգանիզմի կարգավորման բնական գործընթացներին:
Վտանգավոր կողմնակի էֆեկտներից են՝ սրտի ռիթմի խանգարումները, ուշաթափությունները, արյունահոսությունը եւ նույնիսկ սրտի կաթվածը: 2009 թվականին ԱՄՆ-ում հայտնաբերվել են այնպիսի նյութեր պարունակող 69 տարբեր դիետիկ հաբեր, որոնք կարող էին ջղաձգումների նոպաներ եւ կաթվածներ առաջացնել:
Ավելորդ քաշից ազատվել ցանկացող դեռահասներին գիտնականները խորհուրդ են տալիս ավելի շատ շարժվել, ճիշտ սնվել եւ շատ ջուր խմել:

Почему подросткам нельзя принимать таблетки для похудения
Некоторые подростки, желая соответствовать сегодняшним канонам красоты, прибегают к препаратам для похудения как к наиболее простому способу избавиться от лишнего веса. Однако на самом деле такие препараты крайне опасны для подростков: они нарушают работу их еще полностью не сформировавшейся гормональной системы, влияют на их рост, развитие и психическое здоровье.
Доктор Ллойд Джонсон из University of Michigan давно уже занимается изучением влияния таблеток для похудения на здоровье человека. Еще в 1980-х годах он обнаружил в этих таблетках вещество, которое значительно повышал риск инсульта у подростков, принимающих их. И хотя с тех пор это вещество исключили из состава большинства препаратов для похудения, они, по словам доктора, не стали менее опасными.
Отметим, что диетические таблетки опасны для людей всех возрастов, но максимальный риск именно у подростков, поскольку эти препараты влияют на все их системы, вызывая питательные нарушения, дефициты тех или иных элементов, особенно железа и кальция. В результатах исследования Канадского педиатрического сообщества говорится о том, что у растущих детей и подростков даже незначительное сокращение в приеме питательных веществ связано с нарушениями роста.
Многие эксперты предупреждают об угрозах, которые таблетки для похудения представляют для подрастающего поколения. В некоторых случаях эти таблетки разрывают оболочку желудка и даже приводят к смерти подростков. Эти таблетки часто содержат ингредиенты вроде фентермина, орлистата и сибутрамина, которые в каком-то смысле действительно могут избавлять от лишнего веса, но мешают натуральным процессам регулирования организма.
Среди опасных побочных эффектов - нарушения ритма сердца, обмороки, кровотечения и даже инфаркты. В 2009 году в США были обнаружены 69 различных диетических таблеток, содержащих субстанции, способные вызывать судорожные припадки и инсульты.
Желающим избавиться от лишнего веса подросткам ученые рекомендуют больше двигаться, правильно питаться и пить больше воды.