6 հայ բժիշկներ պարգեւատրվել են առողջապահության զարգացման գործում ավանդի համար
Հանրապերության տոնի կապակցությամբ հանդիսավոր արարողության ընթացքում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը պարգեւատրել է 6 հայ բժիշների՝ առողջապահության զարգացման գործում նրանց ավանդի համար։
Առողջապահության նախկին նախարար Արմեն Մուրադյանը, որը հիմա զբաղեցնում է Մխիթար Հերացու անվան բժշկական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնը, պարգեւատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» երկրորդ աստիճանի շքանշանով՝ առողջապահության զարգացման գործում իր ավանդի համար։
«Մխիթար Հերացի» շքանշանով պարգեւատրվել է Վանաձորի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն Ռոբերտ Չիլինգարյանը, Աբովյան քաղաքի բուժկենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքի ղեկավար Սամվել Մուրադյանը, վիրաբույժ-ուռուցքաբան Ֆելիքս Մելիքյանը, Մեղրիի մարզային բուժկենտրոնի թերապեւտ Ֆրիդա Ծատրյանը ու «Հերացի» հիվանդանոցային համալիրի գաստրոէնտերոլոգ Սրբուհի Թարխանյանը։
Հիշեցնենք, որ միջոցառման ընթացքում նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետական պարգեւներ ու կոչումներ է շնորհել մի խումբ մարդկանց՝ գիտության, կրթության, առողջապահության, տնտեսության, արվեստի ու մշակույթի, սպորտի ոլորտներում ավանդի, բեղուն աշխատանքի, հայրենասիրության, անմնացորդ նվիրվածության, նաեւ Հայրենիք- Սփյուռք հարաբերությունների խորացման ու ընդլայման գործում զգալի ավանդի համար։
Պարգեւներ են ստացել նաեւ հայազգի հայտնի ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը, Բունդեսթագի պատգամավոր Քրիստոֆ Բերգները, նաեւ արվեստի ու գիտությունների բազմաթիվ գործիչներ։ Հետմահու պարգեւատրվել է նաեւ արտակարգ իրավիճակների նախկին նախարար Արմեն Երիցյանը։

6 армянских врачей награждены медалями за вклад в развитие здравоохранения
В ходе торжественного мероприятия, приуроченного к празднику Республики, президент Армении Серж Саргсян вручил медали 6 армянским врачам за их вклад в развитие здравоохранения.
Бывший министр здравоохранения Армен Мурадян, ныне занимающий должность ректора ереванского государственного медицинского универститета имени Мхитара Гераци, был награжден медалью «За заслуги перед Отечеством» II степени за вклад в развитие здравоохранения.
Медали Мхитара Гераци получили директор инфекционной больницы Ванадзора Роберт Чилингарян, руководитель отделения реанимации медицинского центра города Абовяна Самвел Мурадян, хирург-онколог Феликс Меликян, терапевт регионального медицинского центра Мегри Фрида Цатрян и гастроэнтеролог из больничного комплекса «Гераци» Србуи Тарханян.
Напомним, что в ходе мероприятия президент Армении Серж Саргсян вручил государственные награды и звания группе лиц за заслуги в областях науки, образования, здравоохранения, экономики, искусства и культуры, спорта, за плодотворную работу, патриотизм, безраздельную преданность, а также за значительный вклад в дело углубления и расширения отношений Родина-Диаспора.
Награды получили также известный армянский футболист Генрих Мхитарян, депутат Бундестага Кристоф Бергнер, а также многие деятели искусства и науки. Посмертно медалью был награжден также бывший министр по чрезвычайным ситуациям Армен Ерицян