Գոնորեան անբուժելի՞ է դառնում
Մոտ ապագայում գոնորեան կարող է ձեռք բերել կայունություն բոլոր գոյություն ունեցող հակաբիոտիկների հանդեպ, հետեւաբար կդառնա անբուժելի, ցույց են տվել Մեսիի համալսարանի գիտնականների հետազոտությունները։ Ճիշտ է, երբեմն գոնորեան ինքնուրույն է անցնում մի քանի ամսում։ Բայց երբեմն այն ծանր բարդացումներ է ունենում։
Առողջության քոլեջից մոլեկուլյար միկրոկենսաբանության ավագ դատախոս Քոլեթ Բրոմհեդը հավաստիացնում է, որ գոնորեան սրընթաց փոխում է իր տեսակը, ձեռք բերում կայունություն ամենատարբեր հակաբիոտիկների հանդեպ։ 2009 –ից սկսած հայտնի է դարձել Neisseria gonorrhea-ի արդեն չորս շտամերի մասին, որոնք անհնար է չեզոքացնել տետրացիկլինային ու պենիցիլինային շարքի հակաբիոտիկներով։ Սակայն 2012-ին մենք հայտնաբերել ենք վերջին՝ երրորդ սերնդի ցեֆալոսպորինների նկատմամբ գոնորեայի կայունության նշաններ»,- հայտնել է Բրոմհեդը։
Ցեֆալոսպորինների հանդեպ գոնորեայի կայունության մասին առաջին անգամ հայտնի է դարձել Ճապոնիայում, իսկ վերջերս նման խնդրի են բախվել նաեւ Մեծ Բրիտանիայի, Ավստրալիայի, Ֆրանսիայի, Շվեդիայի ու Նորվեգիայի բժիշկները։
Տագնապալի փաստ է նաեւ այն, որ 10 վարակված տղամարդկանցից մոտավորապես 1-ի ու կանանց գրեթե կեսի մոտ չի դիտարկվում հիվանդության որեւէ ախտանիշ, ինչը նպաստում է դրա սրընթաց տարածմանը։
«Գոնորեայի դեմ նոր դեղամիջոցների մշակման շուրջ իրավիճակը բարդացնում է այն հանգամանքը, որ դեղագործական ընկերությունները կորցրել են հետաքրքրությունը նոր հակաբիոտիկների թանկարժեք ու երկարատեւ հետազոտությունների ու փորձարկումների նկատմամբ, քանի որ Neisseria gonorrhea բակտերիան չափից արագ է դրանց հարմարվում ու դեղամիջոցը կորցնում է իր արդիականությունը՝ չհասցնելով հետ բերել դրա մշակման համար արված ծախսերը»,- ասել է բժիշկ Բրոմհեդը։ Եվ այսպես, 1980-2000 թթ․ ԱՄՆ-ում մշակվել է 30 նոր հակաբիոտիկ, իսկ 2001-ից մինչեւ հիմա՝ ընդամենը հինգ։ Դրանցից, 2010-ից առայսօր՝ միայն մեկը։ 2015 –ին հայտնաբերվել է հակաբիոտիկների նոր դաս՝ տեիքսոբակտինները, որոնք նախնական տվյալներով, չեն առաջացնում կայունություն բակտերիաների մոտ։ Բայց տեիկսոբակտինը կսկսեն կիրառել առնվազն 10 տարի հետո՝ հենց այդքան ժամանակ է պետք դրա կլինիկական փորձարկումներն ավարտելու ու արտադրություն սկսելու համար
Կա՞ ելք այս իրավիճակից
Գիտնականները առաջարկում են լրացուցիչ միջոցառումներ, որպեսզի գոնորեան ու մյուս բակտերիալ ինֆեկցիաները չդառնան մահացու վտանգ մարդկության համար ։
Պետք է անհապաղ դադարեցնել ցանկացած առիթով հակաբիոտիկների անվերահսկելի նշանակումը, հատկապես վիրուսային ինֆեկցիաների դեպքում, որոնց դեմ հակաբիոտիկներն անօգուտ են։
Պետք է բնակչության իմունիզացիա անցկացնել ցանկացած բակտերիալ ինֆեկացիաներից բոլոր հնարավոր պատվաստումների միջոցով, որը թույլ կտա նվազեցնել հակաբիոտիկների նշանակումը։
Կոնկրետ գոնորեայի դեմ պատվաստում չկա, բայց որքան հազվադեպ մարդը հակաբիոտիկներ ընդունի, այդքան դրանք արդյունավետ կլինեն այն պահին, երբ նա դրանց կարիքը նա իրոք կունենա։
Պետք է սահմանափակել նաեւ գյուղատնտեսության, մասնավորապես թռչնաբուծության ու անասնաբուծության մեջ հակաբիոտիկների կիրառումը։
Գոնորեայի վիրուսին հաղթելու համար պետք է ավելի շատ նշանակություն հաղորդել անվտանգ սեքսի քարոզչությանը՝ պահպանակների գործածումով, ինչը կօգնի նվազեցնել հիվանդության տարածման արագությունը։
Պենիցիլային կարգի հակաբիոտիկներով բուժմանը չենթարկվող՝ հիվանդության տորպիդային, թույլ ընթացող ձեւերի ժամանակ Neisseria gonorrhea –ի կայունությունը նվազեցնելու համար խորհուրդ է տրվում նշանակել համալիր բուժում՝ մի քանի դեղամիջոցների համադրությամբ՝ տարբեր տեսակի հակաբիոտիկներ ու իմունոմոդուլյատորներ՝ տեղական գործողության դեղամիջոցների հետ միասին։

Гонорея становится неизлечимой?
Гонорея в ближайшем будущем может приобрести стойкую резистентность ко всем существующим антибиотикам, и, следовательно, станет неизлечимой, показали исследования ученых из Университета Мэсси. Правда, случается, что за несколько месяцев гонорея проходит сама. Но иногда вызывает тяжелые осложнения.
Старший преподаватель молекулярной микробиологии из Колледжа здоровья Коллетт Бромхэд утверждает, что гонорея стремительно видоизменяется, приобретая устойчивость к самым разным антибиотикам. Начиная с 2009 года о себе дали знать уже четыре штамма Neisseria gonorrhea, которые невозможно нейтрализовать антибиотиками тетрациклинового и пенициллинового рядов. «В настоящее время в большинстве стран единственными вариантами лечения первой линии являются инъекционные антибиотики цефалоспоринового ряда. Однако в 2012 году мы обнаружили признаки устойчивости гонореи к цефалоспоринам последнего, третьего поколения», — заявила Бромхэд.
Впервые об устойчивости гонореи к цефалоспоринам стало известно в Японии, а недавно с такой же проблемой столкнулись врачи в Великобритании, Австралии, Франции, Швеции и Норвегии.
Тревожным признаком также является тот факт, что примерно у одного из 10 инфицированных мужчин и почти у половины инфицированных женщин не наблюдается никаких симптомов заболевания, что способствует его стремительному распространению.
«Ситуацию с разработкой новых лекарств от гонореи осложняет то, что фармацевтические компании потеряли интерес к проведению дорогостоящих и длительных исследований и испытаний новых антибиотиков: слишком быстро бактерия Neisseria gonorrhea к ним приспосабливается, и препарат теряет свою актуальность, не успев компенсировать инвестиции в его разработку», — сказала доктор Бромхэд. Так, в США в период с 1980 по 2000 годы было разработано 30 новых антибиотиков, а начиная с 2001 по наше время — только пять. Из них с 2010 года — всего один. В 2015 году был открыт новый класс антибиотиков — теиксобактины, которые, по предварительным данным, не вызывают резистентности у бактерий. Но применять теиксобактин начнут не ранее, чем через 10 лет: именно столько времени потребуется для завершения его клинических испытаний и запуска производства.
Существует ли из этой ситуации выход?
Ученые предлагают дополнительные меры для того, чтобы гонорея и другие бактериальные инфекции не стали фатальной угрозой для человечества.
• Нужно немедленно прекратить бесконтрольное назначение антибиотиков по любому поводу, особенно — при вирусных инфекциях, против которых антибиотики бесполезны.
• Необходимо проводить кампанию по иммунизации населения путем вакцинации от любых бактериальных инфекций, против которых существуют вакцины: эта мера поможет снизить частоту назначений антибиотиков. Конкретно от гонореи прививки нет, но чем реже человек будет принимать антибиотики в принципе, тем эффективнее они будут в тот момент, когда они по-настоящему нужны.
• Нужно ограничить использование антибиотиков в сельском хозяйстве, в частности, в птицеводстве и животноводстве, а также в молочной промышленности.
• Для «укрощения» вируса гонореи нужно больше значения уделять пропаганде безопасного секса с использованием презервативов — это поможет снизить скорость распространения заболевания.
• Для уменьшения роста резистентности Neisseria gonorrhea при торпидных, вялотекущих формах заболевания, не отвечающих на лечение антибиотиками пенициллинового ряда, рекомендуется назначать комплексное лечение с комбинацией нескольких препаратов: антибиотиков разных рядов и иммуномодуляторов совместно с препаратами местного действия.