Բրոկոլին կարող է դառնալ դիաբետի դեմ գաղտնի զե՞նք
Հնարավոր է՝ բրոկոլիի մզվածքը դիաբետի դեմ գաղտնի զենք դառնա. այս մզվածքը կարող է օգնել 2-րդ տիպի դիաբետով հիվանդների արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի կարգավորմանը: Այս մասին հայտնում են Լունդի համալսարանի (Շվեդիա) գիտնականները:
Նրանց իրականացրած հետազոտությամբ պարզվել է, որ սնունդի մեջ բրոկոլիի օգտագործումը՝ կոշտ ձեւով կամ որպես հյութ, օգնում է կասեցնել 2-րդ տիպի դիաբետի առաջընթացը: Այս հիվանդության վերահսկումը դժվար գործ է: Կենսակերպում կատարվող որոշ փոփոխությունները, հատկապես քաշի ծավալի փոքրացումը կարեւոր գործոններ են համարվում, որոնք օգնում են կասեցնել դիաբետի առաջընթացը: Սակայն կարճաժամկետ հեռանկարում դիբետիկներից շատերի համար գլյուկոզայի մակարդակի  վերահսկման միակ մեթոդը դեղերն են:
Արյան մեջ շաքարի մակարդակի նվազեցման տարածված դեղամիջոց մետֆորմինը դիաբետիկներից մոտ 15 տոկոսին չի համապատասխանում երիկամների վրա ազդեցության պատճառով: Գիտնականների խոսքով՝ բացառված չէ, որ ապագայում մետֆորմինին կարողանա փոխարինել բրոկոլիի բաղադրամաս սուլֆորաֆանը: Այն կարելի է օգտագործել որպես կոկտեյլ կամ ըմպելիք, այն նաեւ 2-րդ տիպի դիաբետի բուժման բոլոր ավանդական միջոցների լրացում դառնալու հնարավորություն ունի: Վերջապես, կարելի է սուլֆորաֆանը խորհուրդ տալ որպես նախադիաբետով մարդկանց սննդակարգի պարտադիր տարր:
Նախադիաբետի դեպքում արյան մեջ շաքարի մակարդակը բարձր է, բայց այն դեռեւս այն աստճան բարձր չէ դիաբետ ախտորոշումը հաստատելու համար: Բազմաթիվ կարծիքներ կան այս կամ այն սննդամթերքի օգուտների վերաբերյալ, սակայն գիտնականներն ապացուցել են, որ սուլֆորաֆանը ներգործում է բավականին ծանր հիվանդության առաջընթացի վրա՝ թույլ տալով տպավորիչ արդյունքի հասնել: Այս բաղադրիչը զգալի օգուտ է տալիս ճարպակալմամբ տառապող հիվանդներին, որոնք արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը մեծ դժվարությամբ են կարգավորում:

Брокколи может стать секретным оружием против диабета?
Экстракт брокколи может стать секретным оружием против диабета: этот экстракт может помочь регулировать уровень глюкозы в крови у пациентов с диабетом 2 типа. Об этом сообщают ученые из Университета Лунда (Швеция).
Исследование, которое они провели, показало, что употребление в пищу брокколи в твердой форме или в форме сока помогает остановить прогрессирование диабета второго типа. Контроль этого заболевания – дело сложное. Некоторые изменения в образе жизни, и особенно уменьшение объема веса считаются важными факторами, помогающими остановить прогрессирование диабета. Но в краткосрочной перспективе для многих диабетиков единственным методом контроля уровня глюкозы остаются лекарства.
Популярный лекарственный препарат для снижения уровня сахара в крови метформин не подходит примерно 15% диабетикам из-за его воздействия на почки. По словам ученых, не исключено, что в будущем на смену метформину может прийти компонент брокколи сульфорафан. Его можно употреблять в качестве коктейля или напитка, у него также есть потенциал стать достаточно важным дополнением всех традиционных средств лечения диабета второго типа. Наконец, сульфорафан можно рекомендовать в качестве непременного элемента рациона для людей с преддиабетом.
При преддиабете уровень сахара в крови повышен, но он еще недостаточно высок для установки диагноза диабет. Существует множество мнений по поводу пользы тех или иных продуктов питания, но ученые доказали, что сульфорафан воздействует на прогрессирование достаточно тяжелой болезни, позволяя добиться впечатляющего эффекта. Данный компонент приносит существенную пользу пациентам с ожирением, которые с большим трудом регулируют уровень глюкозы в крови.