Ինչպես է աշխատում «Անջելինա Ջոլիի գենը»
Թեխասի համալսարանի Առողջության գիտական կենտրոնից (UT Health San Antonio) բժիշկ Ռոն Լին իր գործընկերների հետ 15 տարի հետազոտել է BRCA1 գենի, այսպես կոչված՝ «Ջոլիի գենի» գործողության մեխանիզմը: Հայտնի է, որ BRCA1-ի արատավոր պատճենը ժառանգած կանայք 70 տարեկանում կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման 65 տոկոսի հավանականություն ունեն, եւ ձվարանների քաղցկեղի առաջացման մինչեւ 39 տոկոս:
«Պարզվել է, որ BRCA1-ը շատ կարեւոր դեր ունի հետազոտման համար ձեր ընտրած գործնականում ցանկացած տիպի բջիջների ԴՆԹ-ի վերականգնման մեջ»,- ասել է բժիշկ Լին:
Բժիշկ Լին եւ նրա թիմը հետազոտել են BRCA1 արատավոր գեն կրող եւ այն չկրող կանանց կրծքագեղձի հյուսվածքների մի քանի նմուշներ: Պարզվել է, որ այս հյուսվածքների միջեւ զգալի տարբերություն կա:
• Գենի էքսպրեսիայի հետ կապված անոմալ բջջային կառույցների աճի ուժգնացումը բարձր է միայն BRCA1 մուտանտ գենը կրող կանանց կրծքագեղձի հյուսվածքներում;
• Այս աճը ավելի ակտիվ է միայն լյումինալ էպթելային բջիջներում, որտեղ առաջանում են կրծքի BRCA1 ուռուցքները;
• Լյումինալ էպիթելային բջիջների տարբեր տեսակների շարքում անոմալ բջջային կառույցների աճն ավելի մեծ է այն հյուսվածքներում, որոնք էստրոգենի նկատմամբ զգայուն են:
BRCA1 գենի գործողության մեխանիզմի համաձայն՝ այն ծածկագրում է ԴՆԹ-ի վնասվածքների վերականգնումը եւ բջիջների բաժանումը կարգավորող սպիտակուցը: Այսպիսով՝ գենն օրգանիզմը պաշտպանում է ուռուցքների առաջացումից: BRCA1-ը նաեւ ազդում է էստրոգենի ռեցեպտորների վրա՝ արգելափակելով կրծքագեղձի եւ մյուս օրգանների բջիջների չափից ավելի բազմացումը, որոնք կախված են այս հորմոնից: Եթե գենում վնասվածք (մուտացիա) կա, գենոմի բազմացման եւ ամբողջականության վերահսկողությունը թուլանում է, ի հայտ է գալիս ԴՆԹ-ի անկայունություն եւ կարող է զարգանալ կրծքագեղձի բջիջների չարորակ փոխակերպում: Այսինքն՝ քաղցկեղ է առաջանում:
Ներկայումս հայտնի է BRCA1-ի ավելի քան 1000 մուտացիա: Պոպուլյացիայում մուտացիաներ հանդիպելու հաճախականությունը 1 տոկոս է: Այսինքն՝ 100-ից 1 կնոջ մոտ հայտնաբերվել է BRCA1 գենի վնասվածք:
Եթե կնոջ մոտ առկա է այս մուտացիաներից մեկը, կծքագեղձի քաղցկեղի հավանականությունը զգալիորեն մեծանում է՝ կազմելով 50-80 տոկոս: Մեծանում է նաեւ օնկոլոգիական այլ խնդիրների առաջացման հավանականությունը, մասնավորապես՝ ձվարանների, շագանակագեղձի, աղիների, էնդոմետրիայի, կոկորդի եւ մաշկի չարորակ հիվանդությունները:
Ընտանեկան հիվանդության զարգացման վատթար պատմության դեպքում հավանականությունը մեծանում է՝ BRCA1 գենի մուտացիաները կրողների դեպքում մինչեւ 65 տոկոս կրծքագեղձի քաղցկեղի եւ մինչեւ 39 տոկոս ձվարանների քաղցկեղի համար:
«Կուրծքը եւ ձվարանները 2 հիմնական օրգաններն են, որոնք կնոջ օրգանիզմում էստրոգենի նկատմամբ զգայուն են, եւ հենց սրանք են թիրախ հանդիսանում BRCA1 գենի վնասման դեպքում անոմալ հյուսվածքային կառույցների աճի համար»,- ասել է բժիշկ Լին: «Մեզ արդեն հաջողվել է հայտնաբերել BRCA1-ի դիսֆունկցիայի եւ կրծքագեղձի ու ձվարանների քաղցկեղի հակվածության միջեւ կապերի մեխանիզմը: Սա հետագա թեստավորման համար շատ գրավիչ մոդել է, որի շնորհիվ կարող է փոխվել կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ դեղերի զարգացման ուղղությունը»,- ասել է նա:
Nature Communications-ում հրապարակված հետազոտությունն առայժմ վերաբերում է միայն կրծքագեղձի հյուսվածքներին: Շուտով հետազոտողների խումբը կանցկացնի ձվարանների հյուսվածքների համանման հետազոտություններ:
Հիշեցնենք, որ BRCA1 գենը «Ջոլիի գեն» են անվանել այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձել, որ հոլիվուդյան հանրահայտ դերասանուհի Անջելինա Ջոլին պրեւենտիվ մաստէկտոմիա է կատարել սեքվենիրացման ժամանակ  BRCA1 եւ BRCA2 մուտանտ գեների հայտնաբերումից հետո, որը նրան ժառանգաբար է փոխանցվել:

July 20, 2017  22:10
The human body holds many mysteries, and function of the BRCA1 gene is among them. Women who inherit a faulty copy of BRCA1 have up to a 65 percent chance to develop breast cancer by age 70. They also have up to a 39 percent chance to develop ovarian cancer.
Rong Li, Ph.D., and colleagues at The University of Texas Health Science Center, now called UT Health San Antonio, are building on 15 years of BRCA1 studies. Their latest discovery, reported June 26 in Nature Communications, is of a new, previously unrecognized function of BRCA1.
"BRCA1 plays a very important role in DNA repair in almost any cell type you choose to study," said Dr. Li, professor of molecular medicine at UT Health San Antonio and a holder/manager of the Tom C. and Patricia H. Frost Endowment to Advance Cancer Research and Education. "This is a function of BRCA1 that presumably is important for every cell type in the body. But we also know there is a tissue-specific cancer predisposition associated with BRCA1. If a woman loses BRCA1 function, breast and ovary are the two places that preferentially develop tumors. Is there something else BRCA1 does that could contribute to this tissue specificity?"
The answer, fleshed out in this latest Nature Communications paper, is yes.
Dr. Li and his team obtained human breast tissue specimens from breast oncologists including those led by Ismail Jatoi, M.D., Ph.D., FACS, and Richard Elledge, M.D., at the UT Health Cancer Center of UT Health San Antonio, as well as Oscar Ochoa, M.D., FACS, at PRMA Plastic Surgery. The team compared tissues of BRCA1 mutation carriers versus non-carriers and found interesting differences:
Gene expression-related stress is higher in BRCA1 mutation carriers;
This stress is only higher in luminal epithelial cells, where BRCA1-related breast tumors originate;
Within the luminal epithelial cells, the stress is higher in estrogen-responsive genes.
Gene expression-related stress is a result of cells expressing (or switching on) genes to carry out functions. This process sometimes damages the genetic blueprint, DNA, resulting in abnormal structures that scientists label as stress.
"The breasts and ovaries are two major estrogen-responsive sites in a woman's body," Dr. Li said. "This zooming in on the stress location is the connection we sought to make between BRCA1 dysfunction and breast and ovarian cancer predisposition. This is a very attractive model to further test, and points to an interesting direction for drug development."
The study reported in Nature Communications focused on breast tissue. Similar studies of ovarian tissue will be conducted.