Հոգեկան հիվանդների ագրեսիվ վարքը հազվադեպ երեւույթ է, իսկ բժշկի կամ հոգեբանի վրա հարձակվելը՝ բացառիկ․ հոգեբան
21 հուլիսի, 2017  11:09
Նման դեպքեր ծայրաստիճան հազվադեպ են պատահում, երկար տարիների աշխատանքի ընթացքում ես առաջին անգամ եմ բախվել նման դրսեւորման։ Դա կարող է կապված լինել այն բանի հետ, որ հիվանդը հալյուցինացիա ու զառանցական մտքեր է ունենում, նա կարող է լսել ձայներ, որոնք նրան կարող են ինչ-որ գործողություններ թելադրել։ Այս մասին NEWS.am Medicine –ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ հայտնել է Աբովյանի անվ. ՀՊՄՀ  Կիրառական հոգեբանության ամբիոնի վարիչ Սամվել Խուդոյանը՝ մեկնաբանելով նույն ամբիոնի պրոֆեսոր  Ռուբեն Պողոսյանի վրա հիվանդի հարձակման դեպքը։
«Կոնկրետ այս դեպքում ես չգիտեմ, թե ինչն է դարձել պատճառը, բայց պրակտիկայում նման դեպքերը շատ հազվադեպ են»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ նման հիվանդները  ավելի հաճախ իրենք իրենց են վնասում, ինքնասպանություն են գործում, բայց բժշկի վրա հարձակվելը հազվադեպ երեւույթ է։ «Հոգեկան հիվանդները,  հիմնականում վտանգ չեն ներկայացնում  հասարակության համար։ Ավելի հաճախ ագրեսիվ վարք են դրսեւորում փսիխոպաթիայի ու սոցիոպաթիայի որոշ տեսակներով տառապող անձինք, հենց նրանք են հաճախ հանցագործություններ իրականացնում, բայց նման մարդիկ բուժման հազվադեպ են դիմում։ Շիզոֆրենիայով, նեւրոզներով  տառապողները  հազվադեպ են դիմում ագրեսիայի, նրանք սովորաբար   տագնապային են, կաշկանդված, ինքնամփոփ»,- նշեց Սամվել Խուդոյանը եւ հավելեց, որ նման հիվանդների հետ սովորաբար աշխատում են եւ՛ հոգեբույժը, եւ՛ հոգեբանը, այսինք հոգեթերապիային զուգահեռ նրանք նաեւ դեղորայքային բուժում են ստանում։ Նման համատեղ աշխատանքն ընդունված պրակտիկա է եւ խիստ արդյունավետ։ Ու որքանով նրան հայտնի է, այսինքն ինչպես հայտնել է «ԱՅԳ» կենտրոնի տնօրեն Վարուժան Մելքոնյանը, այն հիվանդը, որը հարձակվել էր Ռուբեն Պողոսյանի վրա, բուժում էր ստանում նաեւ հոգեբույժի մոտ։
«Ռուբեն Պողոսյանը պրոֆեսիոնալ հոգեթերապեւտ է՝ բազմամյա փորձով, նա չէր կարող իրեն թույլ տալ աշխատել զառանցանքով կամ շիզոֆրենիայով տառապող հիվանդի հետ ու նրա հետ բացառապես միայն հոգեթերապիայով զբաղվել, քանի որ նման դեպքերում հոգեթերապիան օժանդակ բնույթ է կրում, իսկ բուն բուժումը դեղորայքով է իրականացվում»,- ասաց նա։
Հոգեբանի խոսքով, հնարավոր է՝ հիվանդի կյանքում ինչ-որ սթրեսային իրավիճակ է եղել, որը հանգեցրել է ագրեսիվ դրսեւորումների, նա հայտնվել է աֆեկտի վիճակում, ու նույնիսկ դեղամիջոցները չեն օգնել։ Ընդ որում, Սամվել Խուդոյանը նշեց, որ չգիտի, թե հոգեբույժներից ով է բուժել տվյալ հիվանդին ու հավելեց, որ իրականացվում է քննություն, որը կտա բոլոր հարցերի պատասխանները։
Հիշեցնենք, որ հանրահայտ հոգեբան Ռուբեն Պողոսյանը մահացել է այսօր առավոտյան «Հերացի» համալսարանական հիվանդանոցում, որտեղ նրան տեղափոխել էին հուլիսի 17-ին,այն բանից հետո, երբ «ԱՅԳ» հոգեբանական կենտրոնում թուղթ կտրելու դանակով նրա վրա էր հարձակվել 34-ամյա Հրանտ Հ․-ն։ Բժիշկների տվյալներով, հոգեբանը ստացել էր բազմաթիվ վիրավորումներ, նաեւ արյան մեծ կորստի պատճառով ինֆարկտ էր տարել։ Նրա կյանքը փրկել չի հաջողվել։ Հայաստանի քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել։

Психолог: Нападение психических больных на врачей и психологов –исключительно редкое явление
Такие случаи происходят крайне редко, за многие годы работы я впервые столкнулся с таким проявлением. Это может быть связано с тем, что у больного бывают галлюцинации и бредовые мысли, он может слышать голоса, которые могут диктовать какие-то действия. Об этом заявил в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine завкафедрой развития и прикладной психологии государственного педагогического университета Армении Самвел Худоян, комментируя случай нападения пациента на психолога Рубена Погосяна.
«Конкретно в данном случае я не знаю, что стало причиной, но в практике такие случаи очень редки», - сказал он, добавив, что такие больные чаще наносят увечья сами себе, совершают суицид, но чтобы напасть на врача – это очень редкий случай. «Психические больные, как правило, не представляют опасности для людей. Опасность представляют психопаты и социопаты, именно они совершают преступления, но такие люди и не обращаются за лечением. Люди же с шизофренией, с неврозами бывают очень замкнутыми, скованными, они прибегают к таким шагам крайне редко», - сказал он.
Самвел Худоян добавил, что с такими пациентами обычно работает и психиатр, и психолог, и они получают лекарственное лечение. Такая совместная работа – это принятая практика. И насколько ему известно, то есть, как сообщил директор центра «АЙГ» Варужан Мелконян, пациент, напавший с ножом на Рубена Погосяна, получал также лечение у психиатра. «Рубен Погосян – профессиональный психотерапевт с многолетним стажем, он не мог себе позволить работать с пациентом с бредовыми мыслями или шизофренией, заниматься с ним исключительно психотерапией, поскольку в таких случаях психотерапия носит вспомогательный характер, а само лечение проводится медикаментозно», - сказал он.
По словам психолога, возможно, в жизни пациента была какая-то стрессовая ситуация, которая привела к агрессивным проявлениям, он впал в состояние аффекта, и даже лекарства не помогли.
При этом Самвел Худоян отметил, что не знает, кто конкретно из психиатров лечил данного пациента, и добавил, что ведется следствие, которое даст ответы на все вопросы.
Напомним, что известный психолог Рубен Погосян скончался сегодня утром в университетской больнице «Гераци», куда был доставлен 17 июля, после того как на него в психологическом центре «АЙГ» напал с ножом для резки бумаги 34-летний пациент Грант А. По данным врачей, психолог получил множественные ранения, а также перенес инфаркт из-за большой кровопотери. Спасти его жизнь не удалось. Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело.