Թքի անալիզը կօգնի հայտնաբերել լյարդի հիվանդությունները
Գիտնականները ներկայացրել են նոր թեստ՝ մարդու թքի գործածումով լյարդի հիվանդությունների հայտնաբերման համար։ Մասնավորապես այն օգնում է ախտորոշել հեպատիտ  Е-ն, հայտնում է The Indian Express-ը։ Ամբողջ աշխարհում հեպատիտ Е –ով տարեկան 20 մլն մարդ է վարակվում ու ավելի քան 56 000 մարդ մահանում դրա պատճառով։
Սովորաբար հեպատի Е-ն բացահայտում են արյան կամ կղղանքի մեջ։ Բայց նման թեստերը բավականին ծախսաշատ են։ Նոր թեստը շատ ավելի պարզ է ու էժան։ «Մեր նոր՝ թքի անալիզը շատ հասարակ է ու ճշգրիտ։ Այն չի պահանջոււմ հատուկ հմտություններով անձնակազմ՝ նմուշները հավաքելու համար ու հատուկ պայմաններ՝ դրանք ջերմությունից պաշտպանելու համար»,- ասել է Քրիստոֆեր Դ․ Խինին՝ Բլումբերգի առողջապահության հանրային դպրոցից։
Հիմքում հարթակն է, որտեղ հակագեները միանում են ֆլուօսցենտային հատիկներին, որոնք բավականին ազատ շրջանառում են հեղուկի մեջ։ Եթե թքի մեջ կան հակամարմիններ, որոնք ցույց են տալիս ինֆեկցիան, ապա հատիկները դրանց հետ հանդիպում են ու սկսում են լույս արձակել։
Տեսականորեն թեստը կարելի է ադապտացնել տարբեր ինֆեկցիաների բացահայտմանը՝ միանգամից մի քանի հակամարմինների հաշվին։ Փորձարկումները ցույց են տվել, որ թեստը նույնքան ճշգրիտ է, որքան արյան անալիզը: Թքի թեստի զգայունակությունը կազմում են մոտ 98 տոկոս։

Анализ слюны поможет выявить заболевания печени
Ученые представили новый пероральный тест с использованием слюны человека для выявления болезней печени. В частности, он помогает диагностировать заражение гепатитом Е, сообщает The Indian Express. Во всем мире гепатит Е заражает ежегодно 20 миллионов человек и убивает более 56000.
Обычно гепатит Е выявляют по крови или образцу кала. Но такие тесты довольно затратны. Новый тест намного проще (не нужен специально обученный персонал) и дешевле. «Наш новый тест слюны очень прост и точен. Он не требует специально обученного персонала для сбора образцов и специальных условий для их защиты от тепла», сказал Кристофер Д. Хини из Школы общественного здравоохранения Блумберга.
В основе лежит платформа, где антигены присоединяются к флуоресцентным горошинам, которые довольно свободно циркулируют в жидкости. Если в слюне есть антитела, показывающие инфекцию, то горошины с ними встречаются и начинают светиться.
В теории тест можно адаптировать к выявлению разных инфекций за счет нескольких антигенов сразу. Как показали испытания, тест так же точен, как и анализ крови. Чувствительность и специфичность теста слюны составляют около 98%.