Աշխարհում դենգե եւ չիկուգունյա տենդով հիվանդացածության դեպքերն աճում են. վիրուսները մուտացիայի են ենթարկվում
25 հուլիսի, 2017  14:34
Շրի Լանկայում դենգե վիրուսի աննախադեպ բռնկում է գրանցվել. հիվանդների թիվը գերազանցում է 100 հազարը: Տարեսկզբից հիվանդությունը 296 մարդու կյանք է խլել:
Ներկայում հիվանդների թիվը երկու անգամ ավելին է, քան նախորդ ամբողջ տարվա ընթացքում, հաղորդում է Կարմիր Խաչի եւ Կարմիր Մահիկի միջազգային համադաշնությունը: Հիվանդացածության նման կտրուկ աճի պատճառներից մեկն այն է, որ վիրուսը, որը տարածվում է մոծակների միջոցով, մուտացիայի է ենթարկվել, եւ մարդկանց իմունիտետը չի հաղթահարում այդ բեռը:
ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ դենգե վիրուսն արագորեն տարածվում է աշխարհում եւ համաճարակային է համարվում 100 երկրներում, որտեղ ամեն տարի վարակի մինչեւ 390 մլն դեպք է գրանցվում:
Ընդհանուր առմամբ, մոծակների միջոցով տարածվող վիրուսներով հիվանդացածության մեծ թիվ է գրանցվում տաք եւ խոնավ կլիմա ունեցող երկրներում:
Այսպես, 2016-2017 թվականներին Հարավ-Արեւելյան Ասիայի եւ Արեւմտյան Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրներում դենգե տենդով հիվանդացածության ավելի քան 845 հազար դեպք է գրանցվել: Հիվանդների ամենամեծ թիվը գրանցվել է Ֆիլիպիններում, Վիետնամում, Հնդկաստանում, Շրի Լանկայում, Մալայզիայում:
Հնդկաստանում հուլիսի սկզբին ավելի քան 30 հազար հիվանդ է եղել, որոնցից 94-ը մահացել է:
Պանամերիկյան տարածաշրջանի երկրներում տարեսկզբից հիվանդների թիվն ավելի քան 300 հազար է եղել, ընդ որում՝ նրանց կեսը՝ Բրազիլիայում, առաջատարի դիրքում են նաեւ Պերուն եւ Նիկարագուան: Հնդկաստանում էլ չիկուգունյա տենդով հիվանդացածության աճ է նկատվել. 2016 թվականի սեպտեմբերից մինչեւ հիմա 71.8 հազար դեպք է գրանցվել:
Պանամերիկյան տարածաշրջանում հուլիսի կեսերին հիվանդության 60.2 հազար դեպք է գրանցվել: Ամենաշատ դեպքերը Բրազիլիայում են՝ շուրջ 52.7 հազար, որոնցից 13-ը՝ մահվան ելքով: 2016 թվականին ավելի քան 250 հազար հիվանդ է եղել, որոնցից 138-ը բարդությունների հետեւանքով մահացել է:
Ավելի վաղ Հիվանդությունների վերահսկողության եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնից Լուսինե Պարոնյանը NEWS.am Medicine-ին հաղորդել էր, որ Հայաստանում 24 տեսակի մոծակներ կան, որոնք տեսականորեն կարող են որոշ ինֆեկցիոն հիվանդություններ տարածել:
Նրա խոսքով՝ մեր երկրում, օրինակ, կուլեքս տեսակի մոծակներ կան, որոնք փոխանցում են Արեւմտյան Նեղոսի տենդը: Ներկայում Հիվանդությունների վերահսկողության եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետներն ուսումնասիրում են, արդյո՞ք երկրում Արեւմտյան Նեղոսի տենդի վիրուս կա: Հետազոտության արդյունքները հայտնի կդառնան ավելի ուշ:
Ըստ մասնագետի՝ Հայաստանում մալարիայի տեղային վարակի վերջին դեպքերը գրանցվել են 2005 թվականին: Դրանից հետո միայն, այսպես կոչված, «ներկրված» դեպքեր են եղել, երբ այլ երկրում վարակված մարդիկ Հայաստան են ժամանել:

В мире растет заболеваемость лихорадкой денге и чикугуньей – вирусы мутируют
На Шри-Ланке зафиксирована беспрецедентная вспышка лихорадки денге – число заболевших превысило 100 тыс. С начала года из-за болезни здесь умерло 296 человек.
На сегодняшний день число случаев заболевания уже в два раза выше, чем за весь прошлый год, сообщает пресс-служба Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца.  Одна из причин такого резкого роста заболеваемости в том, что вирус, распространяющийся в настоящее время с укусами комаров, мутировал, и иммунитет людей не справляется с такой нагрузкой.
По данным ВОЗ, лихорадка денге является одной из самых быстро распространяемых в мире и эндемична в 100 странах, в которых ежегодно регистрируется до 390 млн случаев заражения.
Вообще подъем заболеваемости по болезням, передающихся комарами, отмечается в странах с жарким влажным климатом.
Так, в течение 2016-2017 годов более 845 тыс. случаев заболевания лихорадкой денге зарегистрировано в странах Юго-Восточной Азии и Западно-Тихоокеанского региона. Наибольшее число – в Филиппинах, Вьетнаме, Индии, Шри-Ланке, Малайзии.
В Индии к середине июля более 30 тыс. человек заболевших, из коих 94 человека скончались.
В странах Панамериканского региона число заболевших с начала года составило свыше 300 тыс. человек, причем половина заболевших — в Бразилии, лидируют также Перу и Никарагуа. В Индии также отмечается подъем заболеваемости лихорадкой чикунгунья — 71,8 тыс. случаев с сентября 2016 года по настоящее время.
В Панамериканском регионе к середине июля зарегистрировано 60,2 тыс. случаев заболеваний. Наибольшая доля заболевших приходится на Бразилию — порядка 52,7 тыс. человек, 13 из которых скончались. В 2016 году было свыше 250 тыс. заболевших, 138 из них погибли от осложнений.
В Армении, как ранее сообщила NEWS.am Medicine Лусине Паронян из Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Армении, обитают 24 вида комаров, относящихся к 4 родам, которые теоретически могут переносить некоторые инфекционные заболевания.
По ее словам, у нас в стране есть, например, комары рода кулекс, которые переносят лихорадку Западного Нила. В настоящее время специалисты Центра по контролю и профилактике заболеваний проводят в Армении исследование  на предмет того, циркулирует ли вирус лихорадки Западного Нила в стране. Результаты этого исследования станут известны позже.
Как отметила специалист, последние случаи локального заражения малярией в Армении были зарегистрированы в 2005 году. После этого года были только так называемые «завозные» случаи – это когда заразившийся в другой стране человек приезжал в Армению.