«Աստղիկ» ԲԿ-ի բժիշկները երկրորդ անգամ փրկել են դանակահարված սրտով մարդու
«Աստղիկ» բուժկենտրոնի բժիշկները փրկել են դանակահարված սրտով տղամարդու կյանքը: Միջին տարիքի տղամարդը բուժկենտրոն է տեղափոխվել գիշերը ժամը 02:00-ին, պարանոցի, դեմքի եւ կրծքավանդակի շրջանում կտրած-ծակած վնասվածքներով:
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում կարդիովիրաբույժ Մհեր Սուսանին հայտնեց, որ վիրավորի մասին տեղեկությունը ստանալուց տասը րոպե անց արդեն հիվանդանոցում էր:
Տղամարդու սիրտը պատռված է եղել, սրտապարկում մեծ քանակությամբ արյուն է կուտակվել: Նման դեպքերում կարեւորն ամեն ինչ արագ հասցնելն է, քանի դեռ սիրտը կանգ չի առել: «Աստղիկ» ԲԿ-ի կարդիովիրաբույժներին դա հաջողվել է: Տղամարդուն դրենաժ են արել, սիրտը կարել են: Վիրավորի գիտակցությունը հիմա տեղն է, նա կարողանում է խոսել:
Սրտի վիրահատությունից բացի՝ պլաստիկ վիրաբույժները նաեւ կարել են տղամարդու ձեռքի, պարանոցի եւ շրթունքի պատռվածքները:
Նշենք, որ սա երկրորդ դեպքն է, երբ «Աստղիկ» ԲԿ-ի մասնագետները դանակահարված սրտով մարդու են փրկում: Առաջինը դեղատան երիտասարդ աշխատակից էր, որին բուժկենտրոն էին տեղափոխել փետրվարի 16-ի երեկոյան, աշխատավայրում հարձակման ենթարկվելուց հետո:
Մասնագետների խոսքով՝ նման վիրավորում ունեցող մարդիկ հազվադեպ են ողջ մնում. նրանք կա՛մ մահանում են արյան կորստից, կա՛մ սրտի կաթվածից:

Врачи медцентра «Астхик» во второй раз спасли человека с ножевым ранением сердца
Врачи медцентра «Астхик» спасли жизнь мужчине с ножевым ранением сердца. Мужчина средних лет поступил в медцентр ночью в 02.00 с колото-резными ранениями шеи, лица и груди.
Как сообщил в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine кардиохирург Мгер Сусани, через десять минут после получения сообщения о раненом он уже был в больнице.
У мужчины сердце было разорвано и в околосердечной сумке скопилось много крови. В таких случаях главное успеть сделать все быстро, пока сердце не остановилось, и бригаде кардиохирургов МЦ «Астхик» это удалось. Мужчине сделали дренирование, сердце зашили, сейчас мужчина находится в сознании, разговаривает. Риска разрыва сердца нет.
Помимо операции на сердце пластические хирурги зашили мужчине раны на руке, шее и губе.
Отметим, что это уже второй случай, когда врачи МЦ «Астхик» спасают жизнь человеку с ножевым ранением сердца. Первым был молодой сотрудник аптеки, которого доставили в медцентр вечером 16 февраля, после того как на него напали на рабочем месте.
По словам специалистов, люди с такими ранениями выживают достаточно редко: они либо погибают от потери крови, либо от инфаркта, после того, как сердце зашьют.