Երեխաները ներարգանդային ինֆեկցիա՞ են ունեցել. ԱՆ հանձնաժողովը՝ 2 նորածնի ծնողների բողոքի մասին
Առողջապահության նախարարության մասնագիտական հանձնաժողովն ուսումնասիրել է հուլիսի 10-ին վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտում 2 ժամվա տարբերությամբ ծնված երեխաների հարազատների հայտարարությունն ու պարզել, որ երեխաներն ունեցել են ներարգանդային ինֆեկցիա: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում հայտնեցին առողջապահության նախարարությունից:
«Ներարգանդային ինֆեկցիան կլինիկորեն դրսեւորվում է երեխաների ծնվելուց 24-48 ժամվա ընթացքում»,- հայտնեցին նախարարությունից:
Նշենք, որ երեխաների ծնողները հայտարարել էին, որ իրենց երեխաները հիվանդանոցում արյան վարակ են ստացել:
Ավելի վաղ Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտի տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանն հերքել էր, որ երեխաներն արյան վարակ են ստացել հիվանդանոցում, ապա հայտարարել, որ այդ ամենն «երկու բժշկի միջեւ անձնական թշնամանք» է:
Նշենք, որ երեխաները ծնվել են հուլիսի 10-ին կեսարյան հատման միջոցով, ավելի ուշ նրանք տեղափոխվել են «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցային համալիր: Փոքրիկները դուրս են գրվել:

У детей была внутриутробная инфекция? Заключение комиссии Минздрава Армении по жалобе родителей 2 новорожденных
16 августа, 2017  20:45
Комиссия министерства здравоохранения Армении рассмотрела жалобы родителей двух детей, которые родились 10 июля с разницей в 2 часа в Республиканском институте перинатологии, акушерства и гинекологии, и выяснила, что у детей была внутриутробная инфекция.
«Внутриутробная инфекция у детей клинически проявляется спустя 24-48 часов после рождения», - сказали в министерстве.
Напомним, что согласно сообщению родителей, дети получили в больнице заражение крови. Дети родились 10 июля посредством кесарева сечения, спустя какое то время они были перевезены в университетский больничный комплекс «Мурацан» с диагнозом сепсис.
Директор Республиканского института репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии Размик Абрамян ранее в беседе с нами отметил, что это все клевета, и шумиха поднялась из-за вражды двух врачей.