«Մանկուց ես պոկում էի կոճակները վերնաշապիկիցս, որպեսզի բժիշկ դառնամ»․ Ռոջեր Օհանեսյան
Ռոջեր Օհանեսյանը, Հայկական ակնաբուժական նախագծի հիմնադիրն ու Հարվարդի ակնաբույժների կազմակերպության նախագահը մանկուց գիտեր, որ բժիշկ է դառնալու՝ այլ մասնագիտություն նա իր համար չէր էլ պատկերացնում։
«Ես միշտ գիտեի, որ բժիշկ եմ դառնալու։ Երբ երեխա էի, մենք խաղում էինք՝ վերնաշապիկի վրայից կոճակներն էինք պոկում ու թվարկում մասնագիտությունները՝ իրավաբան, ոստիկան, բժիշկ։ Մենք հավատում էինք, որ ինչ մասնագիտություն համապատասխանի վերջին կոճակին՝ դա էլ կդառնանք, երբ մեծանանք։ Դրա համար էլ ես իմ բոլոր վերնաշապիկներից պոկում էի ավելորդ կոճակները, որպեսզի միշտ բժշկի վրա կանգ առնեմ», - NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց Ռոջեր Օհանեսյանը։
Նրա տատիկի հետ տեղի ունեցածն ավելի է ամրապնդել նրա վճռականությունը՝  դառնալ աչքի վիրաբույժ։ Երբ Ռոջեր Օհանեսյանը փոքր էր, նրա տատիկը կատարակտայի հեռացման վիրահատության է ենթարկվել։ Վիրահատությունը հաջող չի անցել ու նրա երկու աչքերում շուտով սկսվել է ցանցաթաղանթի շերտազատում,  իսկ որոշ ժամանակ անց՝ երկու աչքերն էլ կուրացել են։
«Երբ ես մոտ 8 տարեկան էի, տատիկս ինձ ասաց՝ «Դու պետք է մեծանաս ու աչքի վիրաբույժ դառնաս, որպեսզի այնպես անես, որ նման բան ոչ մեկի հետ տեղի չունենա»։ Տատիկս նույնպես գիտեր, որ ինձ վիճակված է բժիշկ դառնալ», - պատմեց ակնաբույժը։
Նրա խոսքով՝ շատ կարեւոր է մանկուց իմանալ, թե ինչ ես ուզում դառնալ, այդ դեպքում կարող ես քեզ մանկուց պատրաստել այդ մասնագիտությանը, ուշադիր ուսումնասիրել այն առարկաները, որոնք հետագայում քեզ պետք կգան։
«Բժշկությունը շատ հետաքրքիր մասնագիտություն է, ու որքան շատ ես ուսումնասիրում այն, այդքան հետաքրքիր է այն դառնում։ Ես չեմ կարողանում ինձ պատկերացնել որեւէ այլ մասնագիտության մեջ՝ միայն ու միայն բժիշկ։ Ես կարծում եմ, որ կարող եմ ցանկացած մարդու համոզել աչքի վիրաբույժ դառնալ»։

«В детстве я отрывал пуговицы с рубашки, чтобы стать врачом» - Роджер Оганесян
С детства Роджер Оганесян, основатель Армянского офтальмологического проекта и президент организации офтальмологов Гарварда знал, что станет врачом: другой профессии он даже не представлял. В беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine он поделился воспоминаниями о детстве и о том, как сильно ему хотелось стать врачом.
«Я всегда знал, что буду врачом. Когда я был ребенком, мы играли в игру – перебирали пуговицы на рубашке и называли профессии – юрист, полицейский, врач. Мы верили, что какая профессия будет соответствовать последней пуговице – тем и станешь. Поэтому я отрывал со своих рубашек все лишние пуговицы, чтобы всегда останавливаться на враче», - рассказал Роджер Оганесян.
Произошедшее с его бабушкой лишь укрепило в нем решимость стать глазным хирургом: когда Роджер Оганесян был маленьким, его бабушке прооперировали катаракту. Операция была не очень успешна, и вскоре у нее началось отслоение сетчатки в обоих глазах, а через какое-то время оба глаза ослепли.
«Когда мне было около 8 лет, бабушка сказала мне: “Ты должен вырасти и стать глазным хирургом, чтобы сделать так, чтобы такое ни с кем больше не произошло!” Моя бабушка тоже знала, что мне суждено стать врачом», - рассказал офтальмолог.
По его словам, очень важно с детства знать, кем хочешь стать: тогда можно готовить себя к этой профессии с самого раннего возраста, внимательнее изучать те предметы, которые пригодятся в дальнейшем.
«Медицина – это очень интересно, и чем больше углубляешься в эту профессию, тем интереснее она становится. Я не могу представить себя никем больше – только и только врачом. И думаю, что я могу кого угодно убедить стать глазным хирургом!»