Ինչո՞վ են վտանգավոր կաթի փոխարինիչները
Մարդիկ, որոնք կանթամթերքին նախընտրում են դրա փոխարինիչները՝ սոյայի, ընդեղենի ու այլ բաղադրիչների հիման վրա, կարող են բախվել օրգանիզմում յոդի պակասի խնդրին։ Նման եզրակացության են հանգել Սուրեյի համալսարանի բրիտանացի գիտնականները։
Նրանք ուսումնասիրել են յոդի պարունակությունը 47 այլընտրանքային կաթնային ըմպելիքներում, որոնք պատրաստված են սոյայի, նուշի, կոկոսի յուղի, վարսակի, բրնձի, պնդուկի ու կանեփի հիմքով, բացառելով հետազոտությունից մասնագիտացված մանկական սնունդը։ Պարզվել է, որ այդ կենսական տարրի խտությունը դրանց մեջ կազմում է ընդամենը 2 տոկոս՝ կաթի կովի համեմատ։
Յոդն անհրաժեշտ է վահանաձեւ գեղձի հորմոնների արտադրման համար ու հատկապես կարեւոր է հղիության ժամանակ, քանի որ այն անհրաժեշտ է պտղի նորմալ զարգացման համար։
Կովի կաթն ու դրա հիման վրա պատրաստված մթերքները յոդի հիմնական աղբյուրներից են եվրոպացիների մեծ մասի համար։ Հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ այլընտրանքային կաթնամթերքի մեծ մասը համարժեք չէ դրա փոխարինողներին։
Շատերը խուսափում են կովի կաթից՝ ալերգիկ ռեակցիաների, լակտոզայի հանդեպ անհանդուրժողականության պատճառով, ու այդ դեպքում նրանք պետք է անպայման հոգ տանեն յոդի այլ աղբյուրների մասին, նշել է բժշկուհի Սարա Բաթը՝ Սուրեյի համալսարանից։ Առաջին հերթին նման աղբյուրներ է ծովամթերքը՝ ծովային կաղամբը, կաղամարները, ծովախեցգետինները եւ այլն։

Названа главная опасность заменителей молока
Люди, предпочитающие молочным продуктам их заменители на основе сои, орехов и других компонентов, рискуют столкнуться с дефицитом йода в организме. К такому выводу пришли ученые из Университета Суррея (Великобритания).
Они изучили содержание йода в 47 альтернативных молочных напитках, сделанных на основе сои, миндаля, кокосового ореха, овса, риса, фундука и конопли, исключив из исследования специализированное детское питание. Выяснилось, что концентрация этого жизненно важного элемента в них составляет всего 2% по сравнению с коровьим молоком.
Йод необходим для создания гормонов щитовидной железы и особенно важен во время беременности, поскольку он нужен для нормального развития плода.
Коровье молоко и продукты на его основе являются одним из основных источников йода для большинства европейцев. Результаты исследования показывают, что большинство альтернативных молочных напитков не являются адекватной заменой.
Многие люди избегают коровьего молока из-за аллергических реакций, непереносимости лактозы, и в этом случае им стоит обязательно позаботиться о других источниках йода для организма, отметила доктор Сара Бат из Университета Суррея. В первую очередь такими источниками являются морепродукты - морская капуста, кальмары, треска, креветки и так далее.