Մահացած մարդը գիտակցո՞ւմ է իր մահը
Այն բանից հետո, երբ սիրտը դադարում է բաբախել, մարդիկ գիտակցում են, որ մահացել են ու հասկանում են, թե ինչ է տեղի ունենում շուրջը։ Նման եզրակացության են հանգել Նյու Յորքի համալսարանին կին Langone բժշկության դպրոցի գիտնականները, որոնց հետազոտությունների արդյունքները հրապարակել է LiveScience ամսագիրը։
Բժիշկները մահը փաստում են սրտի կանգառի պահով. արյունը դադարում է մատակարարվել ուղեղ, ինչը հանգեցնում է դրա աշխատանքի վայրկենական կանգին։ Ի վերջո ուղեղի բջիջները սկսում են մահանալ, բայց դա կարող է տեղի ունենալ կլինիկական մահից հետո մի քանի ժամվա ընթացքում, համարում է հետազոտության հեղինակ Սեմ Փարնիան։
Գիտնականները հանգել են այն եզրակացության, որ մարդիկ «մահվան առաջին փուլում» կարող են դեռ գիտակցության որոշ նշաններ  պահպանել։ Հանգուցյալի ուղեղն աշխատում է ու մտապահում տեղեկությունները, սակայն չի կարող հրահանգ տալ օրգանիզմին՝  շարժել ձեռքը  կամ էլ որեւէ բառ արտասանել։ Մարդը հասկանում է, որ արդեն ողջ չէ։ Բայց միաժամանակ մահացածը զգում է, որ իր մարմինն այլեւս չի արձագանքում արտաքին գրգռիչներին։ Նա իրեն  ասես բանտարկված է զգում իր սեփական մարմնի մեջ։
Հետազոտողների տվյալներով՝ դրա ապացույցն են այն դեպքերը, երբ մարդիկ, որոնք վերապրել են սրտի կանգ, կարողացել են մանրակրկիտ նկարագրել, թե ինչ է տեղի ունեցել իրենց շուրջը կլինիկական մահից հետո։ «Նրանք կարող են պատմել, որ տեսել են բժիշկներին ու բուժքույրերին, լսել նրանց խոսակցությունները՝ փաստեր, որոնց մասին նրանք որեւէ այլ ճանապարհով չէին կարող իմանալ», -նշել է Փարնիան։ Հետազոտողի խոսքով՝ այդ հիշողությունները հաստատել են նաեւ բժիշկները, որոնք զարմացել էին, որ իրենց հիվանդները, որոնք ըստ էության մահացած էին համարվում, հիշում էին այդ բոլոր մանրամասները։

Умерший человек понимает, что его не стало?
После того, как сердце перестало биться, люди осознают, что умерли и понимают, что происходит вокруг. К такому выводу пришли  ученые из Школы медицины Langone при Нью-Йоркском университете, данные исследования которых приводит LiveScience.
Врачи определяют смерть моментом остановки сердца: кровь перестает поступать к мозгу, что приводит к почти моментальному прекращению его работы. В конечном итоге клетки мозга начинают отмирать, но на это могут потребоваться несколько часов после клинической смерти, считает руководитель исследования Сэм Парниа.
Ученые пришли к выводу, что люди в «первой фазе смерти» могут все еще подавать некие признаки сознания. Мозг умершего работает и запоминает информацию, однако уже не может отдать команду организму пошевелить рукой либо произнести слово. Человек понимает, что его уже нет в живых. Но при этом умерший чувствует, что его тело больше не реагирует на внешние раздражители. Он чувствует себя заключенным в своем теле.
По данным исследователей,  доказательством этого являются случаи, когда люди, пережившие остановку сердца, смогли в деталях описать, что происходило вокруг после клинической смерти.
«Они могут рассказать, что они видели врачей и медсестер за работой и слышали их полные разговоры, — факты, которые они иначе не могли бы знать»,- отметил Парниа. Как заявил исследователь, эти воспоминания подтверждали и медики, удивленные тому, что их пациенты, которые, по сути, были мертвыми, помнили все эти детали.