Ոգելիցի հանդեպ կանանց հակումը կախված է դաշտանային ցիկլի օրից․ հետազոտություն
Ոգելից խմիչքի հանդեպ կանանց հակումը կարող է կախված լինել դաշտանային ցիկլից՝ կանանց ուղեղը պահանջում է ոգելից խմիչք, երբ էստրոգենի քանակն օրգանիզմում ամենաբարձր մակարդակի վրա է, այսինքն ցիկլի մոտավորապես 12-րդ օրը (ձվազատումից անմիջապես առաջ)։ Հորմոնի մակարդակի եւս մեկ, թեկուզեւ ոչ այնքան ուժեղ բռնկում, դիտարկվում է ցիկլի 20-22-րդ օրը, հայտնում են Իլինոյսի համալսարանի գիտնականները։ Դաշտանային ցիկլի ընթացքում էստրոգենի խտությունն բարձրանում ու նվազում է երկու անգամ ։ Առաջին մի քանի օրերին էստրոգենի մակարդակը ամենացածրն է լինում։ 4-5-րդ օրը հորմոնի խտությունը սկսում է բարձրանալ ու հասնում է գագաթնակետին ցիկլի 12-13-րդ օրը։ Հետո էստրոգենի մակարդակը նվազում է։ 14-րդ օրը տեղի է ունենում ձվազատում։ Ձվազատումից 1-2 օր հետո հորմոնի խտությունը նորից է աճում ու մինչեւ 20-22 –րդ օրը բարձր մակարդակի հասնում։ Եթե կինը չի հղիանում՝ մինչեւ 28-րդ օրը էստրոգենի մակարդակը նվազում է։
Հետազոտության ընթացքում, որը հրապարակվել է PLOS ONE ամսագրում, գիտնականները դիտարկել են էգ առնետների բնական ցիկլին, որը նման է կանանց դաշտանային ցիկլին։ Փորձին մասնակցող կենդանիներին ոգելից խմիչք են տվել։ Էլեկտրոդները կրծողների ուղեղում արձանագրում էին դոֆամինի հանդեպ զգայուն նեյրոնների ակտիվություն։ Հետազոտողները հայտնաբերել են , որ ուղեղի այն մասի նեյրոնները, որը պարգեւատրման հատվածի հետ է կապված ,ալկոհոլի գործածման ժամանակ ամենից ուժեղ ակտիվանում էին այն ժամանակ, երբ էստրոգենի մակարդակը բարձր էր։ Մասնագետները հանգել են այն եզրակացության, որ հորմոնները կարեւոր դեր են կատարում կանանց մոտ ոգելիցի հանդեպ հակում առաջացնելու հարցում։

Тяга к алкоголю зависит от дня менструального цикла – исследование
Тяга к алкогольным напиткам у женщин может зависеть от менструального цикла: женский мозг требует спиртного, когда уровень эстрогена в организме выше всего, то есть примерно на 12 день цикла (непосредственно перед овуляцией). Еще один всплеск уровня гормона, хотя и не такой сильный, наблюдается на 20-22 день цикла, как сообщают ученые из Университета Иллинойса.
Концентрация эстрогена увеличивается и уменьшается дважды в течение менструального цикла. В первые несколько дней уровень эстрогена ниже всего. На 4-5 день концентрация гормона начинает повышаться и достигает пика на 12-13 день цикла. Затем уровень эстрогена падает. На 14 день происходит овуляция. Через 1-2 дня после овуляции концентрация гормона вновь растет и к 20-22 дню становится высокой. Если беременность не наступает, к 28 дню уровень эстрогена снижается.
В ходе исследования, опубликованного в журнале PLOS ONE, ученые наблюдали за естественным циклом самок крыс, похожим на менструальный цикл у женщин. Подопытным животным давали алкоголь. Электроды регистрировали активность нейронов, чувствительных к дофамину, в мозге грызунов. Исследователи обнаружили, что нейроны в вентральной области покрышки, связанной с вознаграждением, активировались при употреблении алкоголя сильнее всего, когда уровень эстрогена был высоким. Специалисты пришли к выводу: судя по всему, гормоны играют важную роль в формировании зависимости от алкоголя у женщин.