Բրիտանացի երաժիշտը 30 տարի իրեն օձի թույն է ներարկել
Լոնդոնցի երաժիշտ Սթիվ Լյուդվինը 30 տարի շարունակ օձի թույն է ինքն իրեն ներարկել ու պարզել է, որ դա դրական է ազդում առողջության վրա։ Հիմա նրա արյան հակամարմինների հիման վրա գիտնականներն ուզում են ստեղծել առաջին դոնորական հակաթույնը, որը կարող է հազարավոր կյանքեր փրկել։
«Այն, ինչ ես անում եմ, խենթություն է թվում, սակայն պարզվում է, որ այդ պրակտիկան իրականում առողջության համար շատ օգտակար է»,- պատմել է երաժիշտը։ 51-ամյա Լյուդվինի կարծիքով, օձի թույնի ներարկումների շնորհիվ ինքն արդեն 15 տարի չի հիվանդանում հարբուխի վիրուսներով։
Սակայն, երաժիշտը նախազգուշացնում է, որ այդ պրոցեդուրան ցավոտ ու վտանգավոր է։ Մի անգամ Լյուդվինը երեք օր է անցկացրել վերակենդանացման բաժանմունքում թույնի չափից մեծ չափաբաժին ներարկելու պատճառով։ Այդ տասնամյակների ընթացքում նա ինքն իրեն ներարկում էր շատ վտանգավոր օձերի, այդ թվում կոբրայի ու սեւ մամբայի թույն, բայց նա ոչ մեկին կոչ չի անում կրկնել իր փորձարկումները։
Մի քանի տարի առաջ Լյուդվինի այդ սովորությամբ հետաքրքրվել են գիտնականները ։ Կոպենհագենի համալսարանի հետազոտողները սկսել են աշխատել Լյուդվինի արյան մեջ պարունակվող հակամարմինների հիման վրա հակաթույն ստեղծելու ուղղությամբ։
«Մենք ուզում ենք գտնել նրա հակամարմինների պատճենները, մեկուսացնել դրանք, փորձարկել ու դրանց արտադրությունը կազմակերպել»,- ասել է Կոպենհագենի համալսարանի առողջության ու բժշկական գիտությունների ֆակուլտետի պրոֆեսոր Բրայան Լոզեն։
Հետազոտական նախագիծը մեկնարկել է 2013-ին, ակնկալվում է, որ այն կհաջողվի ավարտել առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում։ Եթե արդյունքը հաջող լինի՝ այդ պատվաստանյութը կդառնա առաջին հակաթույնը, որը ստացվել է դոնորի օգնությամբ։

Британский музыкант 30 лет вкалывал себе змеиный яд
Лондонский музыкант Стив Людвин на протяжении 30 лет делал себе инъекции змеиных ядов и обнаружил, что это позитивно сказалась на здоровье. Теперь на основе антител его крови ученые хотят создать первое донорское противоядие, которое может спасти тысячи жизней.
«То, что я делаю, звучит безумно, однако выясняется, что потенциально у этой практики много пользы для здоровья», — рассказал музыкант. По мнению 51-летнего Людвина, благодаря инъекциям змеиного яда он уже на протяжении 15 лет не заболевает простудными вирусами.
Однако, предупреждает  музыкант, эта процедура болезненна и опасна. Однажды Людвин три дня провел в реанимации из-за слишком большой дозы яда. За эти десятилетия он делал себе инъекции ядов очень опасных змей, в том числе кобры и черной мамбы, но не призывает никого повторять свои эксперименты.
Несколько лет назад специфической привычкой Людвина заинтересовались ученые. Исследователи из Копенгагенского университета начали работу над созданием противоядия, основанного на антителах Людвина.
«Мы хотим найти копии его антител, изолировать их, протестировать и наладить их производство», — заявил профессор факультета здоровья и медицинских наук Копенгагенского университета Брайан Лозе.
Исследовательский проект стартовал в 2013 году, ожидается, что его удастся завершить в течение года. Если результат будет успешным, эта вакцина станет первым противоядием, полученным с помощью донора.