Այսօր Կույրերի միջազգային օրն է
Այսօր՝ նոյեմբերի 13-ին, նշվում է Կույրերի միջազգային օրը։ 1745թ. նոյեմբերի 13-ին Ֆրանսիայում ծնվել է հայտնի մանկավարժ Վալենտին Գայուին, որը Փարիզում եւ Սանկտ Պետերբուրգում հիմնել էր կույրերի մի քանի դպրոց եւ հաստատություն։ Առողջապահության  համաշխարհային կազմակերպության որոշմամբ՝ հենց այդ օրն է դարձել Կույրերի միջազգային օրը (International Day of the Blind), որի հիմնական նպատակն է հասարակության ուշադրությունը հրավիրել նրանց վրա, ովքեր ընդմիշտ կորցրել են իրենց տեսողությունը եւ հայտնվել են բարդ իրավիճակում։
Մինչեւ 18-րդ դարը աշխարհում չկային կույրերի համար նախատեսված հաստատություններ։ 1784թ. Փարիզում իր միջոցներով իր սեփական տանը նա բացեց աշխարհում առաջին կույր երեխաների դպրոցը, որը կոչվում էր «Աշխատող կույրերի արհեստանոց»։
Գայուին մշակեց «ունցիալ» ռելիեֆա-գծային գիրը։ Դրանք խոշոր, հավասար տառեր են, որոնք ռելիեֆով տպված են ստվարաթղթի վրա։ Տառատեսակը շարժական էր, եւ դա կույր երեխաներին օգնում էր հավաքել անհրաժեշտ տեքստը։
Բացի այդ, Վալենտին Գայուին պատրաստել է կույրերի համար աշխարհագրական քարտեզներ եւ գլոբուսներ։ Այս արհեստը նա սովորեցնում էր իր սաներին։ Կույրերի համար գրքեր ստեղծելու գաղափարը նույնպես պատկանում էր Վալենտին Գայուիին։
Նրա գրքերով կույրերը կարդում էին մինչեւ 1829թ. Լուի Բրայլերի կողմից ռելիեֆային վեցակետերի հայտնագործումը։
Այսօր աշխարհում ավելի քան 200 մլն մարդ տեսողական ընկալման միջին եւ ծանր խանգարումներ ունի: Այս թիվը 2050 թվականին կարող է գերազանցել 550 միլիոնը, իսկ կույր մարդկանց թիվը 36 մլն-ից կհասնի 115 միլիոնի:

Сегодня Международный день слепых
Сегодня, 13 ноября, отмечается международный день слепых. 13 ноября 1745 года во Франции родился Валентин Гаюи (Valentin Haüy) - известный педагог, основавший в Париже и Петербурге несколько школ и предприятий для слепых. По решению Всемирной организации здравоохранения именно эта дата стала основой для Международного дня слепых (International Day of the Blind), главная цель которого - привлечение внимания широкой общественности к тем, кто навсегда потерял зрение и оказался в трудной жизненной ситуации.
До 18 века мир не знал учебных заведений для слепых. В 1784 году в Париже на свои личные средства в своем собственном доме он открыл первую в мире школу для слепых детей под названием «Мастерская трудящихся слепых».
Гаюи разработал рельефно-линейный шрифт «унциал». Это были крупные ровные буквы, выдавленные рельефом на плотной бумаге. Шрифт был передвижной, и это помогало слепым детям делать набор нужного текста.
Кроме этого Валентин Гаюи сконструировал приборы для слепых и матрицы для изготовления рельефных наглядных пособий, географических карт и глобусов. Этому ремеслу он обучал и своих воспитанников. Идея создания книг для слепых также принадлежит Валентину Гаюи.
По книгам Валентина Гаюи незрячие обучались вплоть до изобретения в 1829 году Луи Брайлем шрифта рельефного шеститочия.
Более 200 миллионов человек в мире в настоящее время страдают от средних и тяжелых нарушений зрительного восприятия. Эта цифра может к 2050 году превысить отметку в 550 миллионов человек. Число слепых людей может увеличиться с 36 миллионов до 115 миллионов человек.