Դիաբետով կանայք կարող են առողջ երեխաներ ունենալ. Շաքարախտի համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառում
«Շաքարախտ ունեցող կանայք կարող են առողջ երեխաներ, թեեւ հղիությանը նրանք պետք է նախապատրաստվեն ավելի վաղ»,- նշել է «Էրեբունի» ԲԿ էնդոկրինոլոգիայի բաժնի ղեկավար, Շաքարախտի հայկական ասոցիացիայի նախագահ Էլզա Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով՝ այսօր աշխարհում շաքարախտով ապրող ոչ պակաս քան 199 միլիոն կին կա: Եթե հիվանդացությունն աճի այսօրվա տեմպերով, 2040-ին այս հիվանդությամբ կանանց թիվը կլինի առնվազն 330 միլիոն:
Շաքարախտ ունեցող 5 կանանցից 2-ը վերարտադրողական տարիքում են: Շաքարախտն այդ կանանց մոտ կարող է բեղմնավորման եւ հղիության ընթացքի հետ կապված որոշակի խնդիրներ առաջացնել։ Այդ պատճառով հղիությանը նրանք պետք է պատրաստվեն մի քանի ամիս ավելի առաջ, իսկ հղիանալ՝ միայն էնդոկրինոլոգի թույտվությամբ: Ավելին, հղիության ողջ ընթացքում շաքարախտ ունեցող կինը պետք է լինի ոչ միայն մանկաբարձ-գինեկոլոգի հսկողության տակ, այլ նաեւ էնդոկրինոլոգի:
Շաքարախտ ունեցող կանանց խնդիրներն են այսօր՝ նոյեմբերի 14-ին,  քննարկվել Շաքարախտի համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ: Այս տարի օրվա թեման եղել է «Կինն ու շաքարախտը», կարգախոսը՝  «Առողջ ապագան մեր իրավունքն է»:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշել է Էլզա Հայրապետյանը, գեստացիոն շաքարախտը եւս մեկ խնդիր է, որին հանդիպում են աշխարհի, այդ թվում նաեւ Հայաստանի կանայք: Դա շաքարախտի տարատեսակ է , որն ախտորոշվում է հղիության ժամանակ կանանց մոտ, որոնք մինչ հղիությունը շաքարախտ չեն ունեցել: Այդպիսի կանայք հղիության ողջ ընթացքում ստիպված են լինում ինսուլին ընդունել: Ավելին, ինչպես ցույց են տվել վերջին ուսումնասիրությունները, 5-10 տարի անց նրանց մոտ հաճախ առաջանում է 2-րդ տիպի շաքարախտ:
Գեստացիոն շաքարախտի կանխարգելման համար Էլզա Հայրապետյանը հղիության ընթացքում եւ, առհասարակ, կյանքում կանանց խորհուրդ է տալիս հնարավորինս առողջ ապրելակերպ վարել, ճիշտ սնվել եւ չմոռանալ ֆիզիկական ակտիվության մասին:

Женщины с диабетом могут иметь здоровых детей: в Ереване проходит мероприятие ко Всемирному дню диабета
14 ноября, 2017  18:55
Женщины с диабетом могут иметь здоровых детей, правда, к беременности им нужно готовиться заранее, как утверждает завотделением эндокринологии медицинского центра «Эребуни», президент Армянской ассоциации по диабету Эльза Айрапетян.
По ее словам, сегодня в мире не менее 199 миллионов женщин, живущих с диабетом. Если заболеваемость будет расти сегодняшними темпами, к 2040 году женщин с этой болезнью будет как минимум 330 миллионов.
2 из 5 женщин-диабетиков находятся в репродуктивном возрасте. Диабет у таких женщин может привести к определенным проблемам с зачатием и вынашиванием ребенка, поэтому к беременности им нужно готовиться заранее – за несколько месяцев, а беременеть только с позволения эндокринолога. Более того, на протяжении всей беременности женщина с диабетом должна оставаться под наблюдением не только акушера-гинеколога, но и эндокринолога.
Проблемы женщин с диабетом обсуждались сегодня, 14 ноября, на мероприятии ко Всемирному дню диабета. Тема дня в этом году – «Женщина и диабет», слоган – «Здоровое будущее – наше право».
Как отметила в беседе с журналистами Эльза Айрапетян, гестационный диабет – еще одна проблема, с которой сталкиваются женщины во всем мире, в том числе в Армении. Это разновидность диабета, который диагностируется во время беременности у женщин, у которых до беременности диабета не было. Таким женщинам всю беременность приходится получать инсулин, более того, как показали последние исследования, спустя 5-10 лет у них довольно часто начинается диабет 2 типа.
Для профилактики гестационного диабета Эльза Айрапетян рекомендует женщинам во время беременности – и вообще по жизни – стараться вести максимально здоровый образ жизни, правильно питаться и не забывать о физической активности.