Գրանցվել է մարիխուանայի գերդոզավորումից մահվան առաջին դեպքը. մահացել է 11-ամսական տղա
Կոլորադոյի նահանգի բժիշկները արձանագրել են մարիխուանայի գերդոզավորումից մահվան առաջին դեպքը: Clinical Practice and Cases in Emergency Medicine ամսագրում  հրապարակված եզրակացության  համաձայն՝ մարիխուանայի բաղադրիչը հայտնաբերվել է 11 ամսական փոքրիկի արյան մեջ:
Թոմաս Նապեի եւ Քրիստոֆեր Հոյթեի հայտարարության համաձայն՝իրենց  անհետաձգելի օգնության բաժին է ընդունվել 11 ամսական երեխա: Երեխայի հոր խոսքով, հոսպիտալացումից մի քանի ժամ առաջ երեխան գրգռված ու թուլացած է դարձել:
Տղային զննելուց հետո բժիշկները հայտնաբերել են, որ փոքրիկի մոտ միոկարդիտ՝ սրտամկանի ախտահարում է: Մեկ ժամից ավելի բժիշկները փորձել են փրկել երեխայի կյանքը, սակայն նա մահացել է:
Տղայի մահից հետո բժիշկները փորձել են պարզել, թե ինչն այնպես չի եղել: Տղայի մոտ առկա են եղել միոկարդիտ կոչվող վիճակի բոլոր ախտանշանները, երբ բորբոքվում են սրտի մկանները: Արյան կրկնակի հետազոտությունից հետո բժիշկները հայտնաբերել են մեղավորին՝ մարիխուանայի հիմնական հոգեմետ բաղադրիչ հանդիսացող տետրահիդրոկանաբինոլին:
«Միակ բանը, որ գտել ենք՝ մարիխուանան է: Դրա բարձր խտությունը երեխայի արյան մեջ», - ասել է բժիշկներից մեկը:
Ինչպես հետագայում պարզվեց, երեխայի ծնողները պարբերաբար թմրանյութ են օգտագործել:
Առայժմ դեռ հստակ պարզ չէ, թե ինչպես է երեխան թմրանյութի այդքան բարձր չափաբաժին ստացել; Հայտնի է միայն, որ նրա ծնողները հաճախ չարաշահել են մարիխուանան: Որոշ բժիշկներ կարծիք են հայտնել, որ կանաբիսը կարող էր օրգանիզմ թափանցել սննդի միջոցով:
Բժիշկները մահվան նաեւ այլ պատճառներ են դիտարկում, օրինակ՝ վիրուսներ եւ վարակներ, սակայն «գերդոզավորման» տարբերակը հիմնական է հանդիսանում: Ինչպես նշում են զեկույցի հեղինակները, բժիշկներին հայտնի է եղել սրտամկանի վրա կանաբիսի ազդեցության մասին, բայց նախկինում ոչ մի այդպիսի դեպք պացիենտի մահով չի ավարտվել:
Այսօրվա դրությամբ մարիխուանան Ամերիկայում ամենաշատ տարածված պատրաստուքներից մեկն է: Թմրանյութերի չարաշահման դեմ պայքարի ազգային ինստիտուտի տվյալներով, մարիխուանա է օգտագործում շուրջ 22 միլիոն ամերիկացի: Կառավարությունը մարիխուանան վտանգավոր է համարում : Այն ճնշում է կենտրոնական նյարդային համակարգը եւ ազդում ուղեղի քիմիական գործընթացների վրա: Սակայն մինչ այսօր ոչ մի հաղորդում չի եղել այն մասին, որ որեւէ մեկը մահացել է այդ թեթեւ թմրամիջոցից:

November 17, 2017  12:39
An 11-month-old Colorado boy is the first person ever to die of a marijuana overdose, according to doctors on his medical team who published their findings in a medical journal.
The boy died two years ago after being hospitalized for a seizure and having heart failure a few days later, the Ledger-Enquirer reported. It was later found that he had high levels of THC, the active ingredient in marijuana, in his system.
An investigation revealed the boy’s parents possessed marijuana and that he likely ingested it at his living quarters in a motel, the Ledger-Enquirer reported.
Marijuana depresses the central nervous system and has caused myocarditis — inflammation of the heart — in several other cases, but those patients, who were older, all recovered.
Myocarditis is more often fatal in children, and is usually caused by injections, fungi, or parasites, KUSA reported.
Some doctors with knowledge of the case didn’t agree the boy died from a marijuana overdose, the Ledger-Enquirer reported.
“It’s too much as far as I’m concerned,” emergency medicine specialist Dr. Noah Kaufman told KUSA. “Because that is saying confidently that this is the first case. ‘We got one!’ And I still disagree with that.”
But the doctors who published the case were convinced marijuana was the culprit.
“We extensively ruled out almost every other cause that we can think of,” Dr. Christopher Hoyte, who worked on the case, said, KUSA reported. “Myself, our team, plus the primary team taking care of the patient, plus the coroner who did the post-mortem on the child. And we found no other reason why this young kid ended up having inflammation on his he