Գրանցվել է մարիխուանայի գերդոզավորումից մահվան առաջին դեպքը. մահացել է 11-ամսական տղա
Կոլորադոյի նահանգի բժիշկները արձանագրել են մարիխուանայի գերդոզավորումից մահվան առաջին դեպքը: Clinical Practice and Cases in Emergency Medicine ամսագրում  հրապարակված եզրակացության  համաձայն՝ մարիխուանայի բաղադրիչը հայտնաբերվել է 11 ամսական փոքրիկի արյան մեջ:
Թոմաս Նապեի եւ Քրիստոֆեր Հոյթեի հայտարարության համաձայն՝իրենց  անհետաձգելի օգնության բաժին է ընդունվել 11 ամսական երեխա: Երեխայի հոր խոսքով, հոսպիտալացումից մի քանի ժամ առաջ երեխան գրգռված ու թուլացած է դարձել:
Տղային զննելուց հետո բժիշկները հայտնաբերել են, որ փոքրիկի մոտ միոկարդիտ՝ սրտամկանի ախտահարում է: Մեկ ժամից ավելի բժիշկները փորձել են փրկել երեխայի կյանքը, սակայն նա մահացել է:
Տղայի մահից հետո բժիշկները փորձել են պարզել, թե ինչն այնպես չի եղել: Տղայի մոտ առկա են եղել միոկարդիտ կոչվող վիճակի բոլոր ախտանշանները, երբ բորբոքվում են սրտի մկանները: Արյան կրկնակի հետազոտությունից հետո բժիշկները հայտնաբերել են մեղավորին՝ մարիխուանայի հիմնական հոգեմետ բաղադրիչ հանդիսացող տետրահիդրոկանաբինոլին:
«Միակ բանը, որ գտել ենք՝ մարիխուանան է: Դրա բարձր խտությունը երեխայի արյան մեջ», - ասել է բժիշկներից մեկը:
Ինչպես հետագայում պարզվեց, երեխայի ծնողները պարբերաբար թմրանյութ են օգտագործել:
Առայժմ դեռ հստակ պարզ չէ, թե ինչպես է երեխան թմրանյութի այդքան բարձր չափաբաժին ստացել; Հայտնի է միայն, որ նրա ծնողները հաճախ չարաշահել են մարիխուանան: Որոշ բժիշկներ կարծիք են հայտնել, որ կանաբիսը կարող էր օրգանիզմ թափանցել սննդի միջոցով:
Բժիշկները մահվան նաեւ այլ պատճառներ են դիտարկում, օրինակ՝ վիրուսներ եւ վարակներ, սակայն «գերդոզավորման» տարբերակը հիմնական է հանդիսանում: Ինչպես նշում են զեկույցի հեղինակները, բժիշկներին հայտնի է եղել սրտամկանի վրա կանաբիսի ազդեցության մասին, բայց նախկինում ոչ մի այդպիսի դեպք պացիենտի մահով չի ավարտվել:
Այսօրվա դրությամբ մարիխուանան Ամերիկայում ամենաշատ տարածված պատրաստուքներից մեկն է: Թմրանյութերի չարաշահման դեմ պայքարի ազգային ինստիտուտի տվյալներով, մարիխուանա է օգտագործում շուրջ 22 միլիոն ամերիկացի: Կառավարությունը մարիխուանան վտանգավոր է համարում : Այն ճնշում է կենտրոնական նյարդային համակարգը եւ ազդում ուղեղի քիմիական գործընթացների վրա: Սակայն մինչ այսօր ոչ մի հաղորդում չի եղել այն մասին, որ որեւէ մեկը մահացել է այդ թեթեւ թմրամիջոցից:

Зафиксирован первый случай смерти от передозировки марихуаной – умер 11-месячный малыш
Врачи из штата Колорадо задокументировали первый случай смерти из-за передозировки марихуаной. Согласно опубликованному в журнале Clinical Practice and Cases in Emergency Medicine заключению, компонент марихуаны обнаружен в крови 11-месячного малыша.
По заявлению Томаса Наппе и Кристофера Хойте, к ним в отделение неотложной помощи поступил 11-месячный ребенок.  По словам отца мальчика,  за несколько часов до госпитализации малыш стал раздражительным, а иногда  - вялым.
После обследования мальчика медики обнаружили, что у малыша миокардит - поражение сердечной мышцы.  Доктора более часа пытались спасти ребенка, однако он умер.
После смерти мальчика врачи попытались выяснить, что пошло не так. У мальчика были все симптомы состояния, называемого миокардитом, когда воспаляются сердечные мышцы. После повторных анализов крови, врачи обнаружили виновника - тетрагидроканнабинол, основной психоактивный компонент марихуаны.
«Единственное, что мы нашли, это марихуана. Высокие концентрации марихуаны в его крови", - сказал один из врачей.
Как оказалось в дальнейшем, родители ребенка регулярно употребляли наркотики.
Пока точно не известно каким образом мальчик получил столь высокие дозы наркотика. Известно лишь то, что его родители часто злоупотребляли марихуаной, некоторые врачи высказали предположение, что каннабис мог попасть в организм через еду.
Врачи рассматривают и другие причины смерти, например, вирусы и инфекции, однако версия о «передозировке» является основной. Как отмечают авторы доклада, медикам было известно о влиянии каннабиса на миокард, но раньше ни один из подобных случаев не заканчивался смертью пациента.
На сегодняшний день марихуана является одним из самых распространенных препаратов в Америке. По данным Национального института по борьбе со злоупотреблением наркотиками, марихуану употребляют около 22 миллионов американцев. Правительство считает марихуану опасной. Она угнетает центральную нервную систему и влияет на химические процессы мозга, однако до сих пор не было ни одного сообщения, что кто-то умер от передозировки этого легкого наркотика.