5 հարց ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմի մասին. պատասխանում է ռեպրոդուկտոլոգը
Արտամարմնային բեղմնավորման պատրաստվող կինը հավանաբար շատ հարցեր ունի, որոնց մեծ մասը մի բանի է հանգում. ինչպիսի՞ բարդությունների նա կարող է հանդիպել եւ որքանո՞վ է դա իր համար վտանգավոր: Արտամարմնային բեղմնավորումն, ընդհանուր առմամբ, անվտանգ պրոցեդուրա է համարվում, սակայն բարդությունները կարող են ծագել ցանկացած բժշկական պրոցեդուրայի ժամանակ, այդ թվում նաեւ այս դեպքում:
Արտամարմնային բեղմնավորման ժամանակ առավել հաճախ հանդիպող բարդությունը ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի համախտանիշ է (ՁՀՀ): Դա կարգավիճակ է, որը կարող է առաջանալ՝ ի պատասխան հորմոնալ պատրաստուքների կիրառման: Բիշկ ռեպրոդուկտոլոգ Կարինե Կիրակոսյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում պատասխանել է ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմի մասին տարածված մի քանի հարցի:
Ի՞նչ է նշանակում ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմ
Բնական դաշտանային ցիկլում կնոջ մոտ հասունանում է մեկ ձվաբջիջ, հազվադեպ՝ երկուսը: Որպեսզի միանգամից մի քանի ձվաբջիջ ստանանք եւ դրանքվ իսկ մեծացնենք հաջող հղիության հնարավորությունը, բժիշկը անհատապես նշանակում է հորմոնալ պրեպարատներ՝  դրանց օգտագործման որոշակի սխեմայով: Այդ պրեպարատների ազդեցության տակ կնոջ ձվարաններում հասունանում են միանգամից մի քանի ձվաբջիջ (երբեմն՝ 20 եւ ավելի):
Ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմը իրվիճակ է, որը կարող է առաջանալ հորմոնալ պրեպարատների օգտագործումից: Կնոջ ձվարանը մեծանում է, որովայնի խոռոչում սկսում է հեղուկ հավաքվել, մնացյալ ախտանշանները կախված է ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմի բարդությունից:
Ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմը վտանգավո՞ր է
Կարինե Կոստանյանը նշել է, որ այսօր տարբերվում են ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմի բարդության մի քանի աստիճան՝ թեթեւ, միջին եւ ծանր: Հիպերստիմուլյացիայի ծանր դեպքերը վտանգավոր են կնոջ առողջության համար եւ կարող են կյանքին վտանգ սպառնալ, սակայն այսօր դրանք չափազանց հազվադեպ են հանդիպում:
Հիպերստիմուլյացիայի թեթեւ ձեւերը վտանգավոր չեն, նրանք հոսպիտալացում չեն պահանջում, հաճախ չեն պահանջում նաեւ դեղորայքային բուժում: Անհրաժեշտության դեպքում պացիենտը կարող է տանը բուժում ստանալ՝ մշտական կապ պահելով իր բժշկի հետ: Միջին ու ծանր հիպերստիմուլյացիան կազմակերպվում է ստացիոնար պայմաններում:
Ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմի առաջացումը կախված է կնոջ օրգանիզմից եւ բժիշկը չի կարող ոչինչ անել այն ամբողջությամբ կանխելու համար: Սակայն փորձառու բժիշկը, դեղամիջոցների եւ դրանց դեղաչափերի ճիշտ ընտրության շնորհիվ կարող է նվազագույնի հասցնել այդ սինդրոմի առաջացման հավանականությունը, իսկ եթե այն, այնուամենայնիվ, առաջացել է՝ գրագետ դուրս բերել պացիենտին այդ վիճակից:
Ինչպե՞ս է դրսեւորվում ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմը
Հիպերստիմուլյացիայի թեթեւ աստիճանի դեպքում պացիենտի մոտ կնկատվի ինքնազգացողության թեթեւակի վատացում, որովայնում անհարմարավետություն եւ աննշան այտուցներ, որոնք արագ անցնում են:
Ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմի միջին ծանրության ժամանակ, որպես կանոն, ընդհանուր ինքնազգացողությունն է վատանում, որովայնի շրջանում ցավեր, սրտխառնոց, փսխում, փորլուծ եւ արտահայտված այտուցներ են լինում: Նաեւ որովայնի խոռոչում հեղուկ է հավաքվում, որից որովայնը կարող է չափսերով մեծանալ:
Ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմի ծանր դեպքերի ժամանակ բնորոշ է կնոջ վիճակի էական վատացումը, որովայնի ուժեղ ցավերը, որովայնի չափերի եւ լարվածության մեծացում՝ ի հաշիվ այնտեղ կուտակված մեծ քանակությամբ հեղուկի: Կարող է լինել ուժեղ բազմակի փսխում, արյան ճնշման նվազում, շնչահեղձություն՝ որովայնի եւ կրծքային խոռոչներում կուտակված հեղուկի պատճառով, նաեւ սրտի աշխատանքի խանգարումներ:
Ո՞ր կանայք են առավել հաճախ հանդիպում այդ խնդրին
Կարինե Կիրակոսյանը նշել է, որ ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի սինդրոմի առաջացման ռիսկի խմբում են առաջին հերթին պոլիկիստոզ ձվարանների սինդրոմ ունեցող կանայք: Փորձառու բժիշկը դա պետք է հաշվի առնի. նրա ճիշտ գործողությունների շնորհիվ կարելի է հնարավորինս մեղմել իրավիճակը, որպեսզի կնոջ մոտ լինի միայն թեթեւ կամ գոնե միջին աստիճանի ձվարանների հիպերստիմուլյացիա:
Կան նաեւ որոշ ռիսկի այլ գործոններ, որոնք արտամարմնային բեղմնավորում անող բժիշկը պետք է անպայման հաշվի առնի:
Կարելի՞ է տեղադրել սաղմ, եթե կնոջ մոտ ՁՀՀ է առաջացել
Շատ կանանց անհանգստացնում է , թե արդյոք կարելի է սաղմ տեղադրել, եթե նրանց մոտ ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի համախտանիշ է առաջացել:
Մասնագետը նշում է, որ եթե պացիենտի մոտ վաղաժամ հիպերստիմուլյացիայի համախտանիշ (երբ ՁՀՀ-ն զարգանում է դաշտանի լյութեինային փուլում՝ ձվազատումից անմիջապես հետո) է առաջացել, ցանկալի է սաղմիկ չտեղադրել: Եթե ՁՀՀ-ից հետո հղիություն չի գրանցվում, ապա հաջորդ դաշտանի սկսվելուն պես տհաճ ախտանշանները, որպես կանոն, անցնում են:
Եթե սաղմի տեղադրումից հետո հղիություն է գրանցվում, հղիության 5-12 -րդ շաբաթում պացիենտի մոտ կարող է առաջանալ ձվարանների հիպերստիմուլյացիայի ուշացած համախտանիշ, որը կարող է բավականին բարդ ընթացք ունենալ:
Այսպիսով, եթե պացիենտը ՁՀՀ ունի, խորհուրդ է տրվում սաղմիկները սառեցնել , իսկ հաջորդ դաշտանի ժամանակ արգանդում տեղադրել: Իհարկե, յուրաքանչյուր առանձին դեպքում պահանջվում է անհատական մոտեցում: Որոշ դեպքերում բժիշկը կարող է որոշում կայացնել տեղադրել սաղմիկը՝ չնայած ՁՀՀ-ին:

5 вопросов о синдроме гиперстимуляции яичников: отвечает репродуктолог
У женщины, которая готовится к проведению ЭКО, наверняка много вопросов, большинство из которых, как правило, сводятся к одному: с какими она может столкнуться осложнениями и насколько это для нее опасно? ЭКО в целом считается безопасной процедурой, но осложнения могут возникнуть при любой медицинской процедуре, в том числе при ЭКО.
Одно из наиболее частых осложнений при проведении ЭКО – синдром гиперстимуляции яичников (СГЯ) – состояние, которое может развиваться в ответ на применение гормональных препаратов. Врач-репродуктолог, доктор медицинских наук Карине Киракосян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine ответила на несколько распространенных вопросов о синдроме гиперстимуляции яичников.
1. Что такое синдром гиперстимуляции яичников?
В естественном менструальном цикле у женщины созревает одна яйцеклетка, редко – две. Чтобы получить сразу несколько яйцеклеток и тем самым повысить шансы на успешную беременность, доктор в индивидуальном порядке назначает гормональные препараты с определенной схемой их применения. Под действием этих препаратов в яичниках женщины созревает сразу несколько яйцеклеток (иногда – 20 и более).
Синдром гиперстилумяции яичников представляет собой ятрогенное состояние, которое может возникнуть в ответ на применение этих препаратов. Яичники женщины увеличиваются, в брюшной полости начинает скапливаться жидкость; остальная симптоматика зависит от степени тяжести СГЯ.
1. Опасен ли синдром гиперстимуляции яичников?
Как отметила Карине Киракосян, сегодня различают несколько степеней тяжести синдрома гиперстилумяции яичников: легкий, средний и тяжелый. Тяжелые формы гиперстимуляции опасны для здоровья женщины и могут угрожать ее жизни, однако сегодня они встречаются весьма редко.
Легкие формы гиперстимуляции не опасны: они не требуют госпитализации, часто не требуют и медикаментозного лечения. При необходимости пациентка может получать лечение дома, поддерживая постоянный контакт со своим врачом. Лечение же средней и тяжелой степени гиперстимуляции организуется в условиях стационара.
Развитие синдрома гиперстимуляции зависит от организма женщины – врач ничего не может сделать для того, чтобы полностью предотвратить это. Однако опытный врач благодаря правильному подбору препаратов и их дозировок может свести к минимуму вероятность развития этого синдрома, а если он все-таки развится, грамотно вывести пациентку из этого состояния.
1. Как проявляется синдром гиперстимуляции яичников?
При легкой степени гиперстимуляции у пациентки будет наблюдаться лишь незначительное ухудшение самочувствия, дискомфорт в животе и незначительные отеки, которые в скором времени проходят.
При синдроме гиперстимуляции яичников средней степени тяжести, как правило, отмечается ухудшение общего самочувствия, боли в животе, тошнота, рвота, диарея и выраженные отеки. Также в брюшной полости начинает скапливаться жидкость, из-за чего живот может зрительно увеличиться в размерах.
Для синдрома гиперстимуляции яичников тяжелой степени характерно значительное ухудшение состояния женщины, сильные боли в животе, увеличение объема и напряжение живота за счет скопления большого количества жидкости в брюшной полости. У нее может быть сильная многократная рвота, снижение артериального давления, одышка из-за скопления жидкости в грудной и брюшной полости, а также нарушения в работе сердца в результате скопления жидкости в полости перикарда.
1. Какие женщины чаще сталкиваются с этим синдромом?
Как отметила Карине Киракосян, в группе риска развития синдрома гиперстимуляции яичников, в первую очередь, женщины с синдромом поликистозных яичников. Если у женщины синдром поликистозных яичников, в результате стимуляции у нее, скорее всего, будет СГЯ. Опытный врач должен принять это во внимание: благодаря его правильным действиям можно максимально смягчить проблему, чтобы у женщины была лишь легкая или хотя бы средняя степень гиперстимуляции.
Есть также несколько других факторов риска, которые врач, делающий ЭКО, должен обязательно принять во внимание.
1. Можно ли переносить эмбрионы, если у женщины развился СГЯ?
Многих женщин также волнует вопрос о том, можно ли переносить эмбрионы, если у них развился синдром гиперстимуляции яичников.
Как отметила специалист, если у пациентки развился ранний синдром гиперстимуляции (это когда СГЯ развивается в лютеиновую фазу менструального цикла, которая наступает сразу после овуляции – выхода яйцеклетки из яичника), эмбрионы желательно не переносить. Если беременность после СГЯ не наступает, с приходом очередной менструации все неприятные симптомы, как правило, проходят.
Если же после переноса эмбрионов наступает беременность, на сроке 5-12 недель беременности у пациентки может развиться поздний синдром гиперстимуляции, которая может протекать достаточно тяжело.
Таким образом, если у пациентки СГЯ, эмбрионы рекомендуется подвергнуть криоконсервации, а уже в следующем цикле разморозить их и перенести в матку. Правда, в каждом отдельном случае требуется индивидуальный подход – в некоторых случаях врач может принять решение все-таки перенести эмбрионы, несмотря на СГЯ.