Տպավորություն է, որ երրորդ կարգի ցեղատեսակի վրա ուզում են փորձարկման փուլն ավարտել. Նաիրա Զոհրաբյանը՝ գարդասիլի մասին
18 դեկտեմբերի, 2017  15:51
Տպավորությունն այնպիսին է, որ ինչ-որ մի երրորդ կարգի ցեղատեսակի վրա ուզում են ընդամենը հերթական փորձարկման փուլն ավարտել, հետո հասկանալ դրա արդյունքները։ Այս մասին ԱԺ Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերով մշտական հանձնաժողովում մարդու պապիլոմայի վիրուսի դեմ պատվաստումների հարցով լսումների ժամանակ ասաց «Ծառուկյան» դաշինքի խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ ուսումնասիրել է գարդասիլ պատվաստանյութի արդյունավետության վերաբերյալ միջազգային լրատվամիջոցների հրապարակումները, այս հարցը քննարկել է մասնագետների հետ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայում: «Գնահատականը մեկն է. այս պահին չենք կարող խոսել դրա վնասակարության մասին, որովհետեւ փորձարկումների արդյունքները հասկանալու համար դեռ շատ քիչ ժամանակ է անցել»,- ասաց նա:
Դիմելով Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչներին՝ պատգամավորը հավելեց, որ կարելի էր սպասել, ստանալ պատվաստման ավելի երկարաժամկետ արդյունքներ, եւ հետո միայն այն ներդնել: Իսկ մինչ այդ կարելի էր գնալ ավելի կարճ եւ ռիսկեր չպարունակող ճանապարհով՝ կանանց շրջանում անցկացնել արգանդի վզիկի քաղցկեղի հետազոտություններ: Նաիրա Զոհրաբյանը հավելեց, որ երկրում իսկապես քաղցկեղային հիվանդությունների աճ է դիտվում, բայց դրա մեղավորը ե՛ւ վատ սնվելն է, ե՛ւ օդի աղտոտումը, ե՛ւ մի շարք այլ գործոններ, որոնք պապիլոմայի վիրուսի հետ կապված չեն:
«Ուզում եմ հասկանալ՝ ինչն է նման հրատապության խնդիրը, որ մենք չենք սպասում ամբողջական պատկերը ունենանք փորձաքննությունների։ Այսքան սպասել ենք, էլի կարող էինք սպասել, որովհետեւ երկրներ կան, որտեղ մի փուլ պատվաստելուց հետո հրաժարվել են»,- ասաց նա:
Ի պատասխան պատգամավորի հարցին՝ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը նշեց, որ արգանդի վզիկի քաղցկեղի առաջացման հարցում մեքենաների արտանետումները եւ այլն «մեղավոր չեն», այն առաջանում է բացառապես պապիլոմայի վիրուսի հետեւանքով: «Վակցինան հայտնաբերելուց հետո մեր խնդիրն էր օր առաջ ներդնել այդ վակցինան Հայաստանում»,- ասաց նա:
Խոսելով մասնագետների կարծիքի մասին՝ նախարարը նշեց, որ ԱՆ-ի համար վերջնական է համարվում համաշխարհային կոլեկտիվ գիտական մտքի արդյունքը, իսկ հատկապես՝ ԱՀԿ մայիսի 27-ի զեկույցը, որում նշված է որ ԱՀԿ-ն միանշանակ խորհուրդ է տալիս բնակչությանը գարդասիլով պատվաստել, եւ երաշխավորում է պատվաստանյութի 100-տոկոսանոց անվտանգությունը:

Есть впечатление, что на племени 3-го сорта пытаются завершить этап исследований – Наира Зограбян о гардасиле
18 декабря, 2017  15:51
Складывается впечатление, что на племени третьего сорта пытаются завершить очередной этап исследований, а затем оценить результаты. Такое мнение в ходе слушаний в парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам на тему прививки против вируса папилломы человека выразила депутат от фракции «Царукян» Наира Зограбян.
Депутат отметила, что изучила международную прессу по вопросу эффективности вакцины гардасил, мнение ученых, обсуждала этот вопрос со специалистами, в том числе во Франции. «Оценка однозначная: на данный момент невозможно говорить об эффективности, поскольку для оценки результатов испытаний прошло очень мало времени», - сказала она.
Обращаясь к представителям Минздрава, депутат добавила, что можно было бы подождать, получить более долгосрочные результаты вакцинации, и только потом ее внедрять. А до этого можно идти по более короткому и не содержащему риски пути – проводить профилактические исследования женщин на рак шейки матки. Наира Зограбян также добавила, что в стране действительно наблюдается рост раковых заболеваний, но виновато в этом и плохое питание, и загрязнение воздуха, и ряд других факторов, не связанных с вирусом папилломы.
«Я хочу понять, в чем причина такой спешки, что мы не дожидаемся полной картины испытаний. Столько ждали, могли бы еще немного подождать, поскольку есть страны, которые отказались от вакцинации после первого этапа», - сказала она.
Отвечая на вопрос депутата, министр здравоохранения Армении Левон Алтунян отметил, что в образовании рака шейки матки «не виноваты» выбросы машин и пр., она вызывается исключительно вирусом папилломы. «После разработки вакцины нашей задачей было внедрить ее как можно раньше в Армении», - сказал он.
Говоря о мнении специалистов, министр отметил, что для Минздрава окончательным является результат мировой коллективной научной мысли, а именно доклад ВОЗ от 27 мая, в котором говорится, что ВОЗ однозначно рекомендует вакцинировать население гардасилом, и гарантирует стопроцентную безопасность вакцины.