Առաջիկայում ՄՊՎ դեմ տղաների պատվաստման հարցը նույնպես կառաջանա. Բազիկյան
Առաջիկայում մարդու պապիլոմայի վիրուսի դեմ տղաների պատվաստման հարցը նույնպես կառաջանա, քանի որ շատ եվրոպական երկրներ արդեն սկսել են տղաներին պատվաստել: Այս մասին առողջապահության եւ սոցիալական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովում լսումների ժամանակ ասել է Ազգային ուռուցքաբանական կենտրոնի փոխտնօրեն Գագիկ Բազիկյանը՝ պատասխանելով «Ելք» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հարցին:
Փաշինյանը հետաքրքրվեց, եթե ԱՀԿ տվյալներով պապիլոմայի վիրուսը տղամարդկանց համար նույնպես վտանգավոր է, ինչու՞  Հայաստանում որոշում ընդունվեց միայն աղջիկներին պատվաստել: Կա՞ն արդյոք տղամարդկանց վարակվելու եւ քաղցկեղի կապի մասին տվյալներ:
Բազիկյանը հավաստիացրեց, որ որպես զորակոչային հանձնաժողովի անդամ հաճախ է զորակոչիկների մոտ պապիլոմայի խնդիր հանդիպում եւ երբեմն դրա պատճառով նրանք չեն ծառայում:
Բժիշկը բացատրեց, որ արգանդի վզիկի քաղցկեղի դեմ պատվաստելու մասին որոշում է կայացվել, ոչ թե նրա համար, որ դա քաղցկեղի ամենատարածված տեսակն է, այլ այն պատճառով, որ արգանդի վզիկի քաղցկեղը 99.8 տոկոս դեպքերում առաջանում է մարդու պապիլոմավիրուսից: Այլ տեսակի քաղցկեղների համար վիրուսային ծագումը ապացուցված չէ եւ դրանց դեմ պատվաստանյութ չկա:
Նա նաեւ նշել է, որ պատվաստման դեպքում մարդու օրգանիզմ ամբողջ վիրուսը չի ներարկվում, այլ միայն սպիտակուցը եւ այն օրգանիզմ է ուղարկում որպես  «նկար». «Օրինակ եթե ունենք ահաբեկչի նկարը, այն ուղարկում ենք մեր սահմանապահներին եւ ասում՝ թույլ չտաք այդ մարդուն մտնել մեր հայրենիք կամ ոչնչացրեք նրան: Այդ ժամանակ իմունային համակարգը հակամարմիններիր հատուկ ջոկատ է ստեղծում, որն ակտիվանում է, երբ վիրուսը փորոձում է մտնել օրգանիզմ»: Քանի, որ դա վիրուս չէ, այլ նրա «պատկերն» է, ապա, ըստ մասնագետի, չի կարող օրգանիզմին վնաս հասցնել։
Առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը, մեկնաբանելով տղաների պատվաստման անհրաժեշտության մասին հարցը, նշեց, որ այս հարցում տղամարդիկ խաղում են միայն փոխանցող օղակի դեր: Այն 11 երկրներում, որտեղ նաեւ տղաներն են պատվաստվում, դա անում են, որպեսզի օղակը ճեղքեն: Բազիկյանը հավելեց, որ տղամարդկնաց մոտ նույնպես հանդիպում է ուրոգենիտալ քաղցկեղ, որն առաջացնում է պապիլոմա վիրուսը, սակայն այն հազվադեպ է լինում: Ու նրանց պատվաստում են ոչ միայն օղակը ճեղքելու համար,այլեւ քաղցկեղի այդ տեսակները կանխարգելելու։

Вопрос вакцинации мальчиков против ВПЧ тоже встанет в скором времени – Базикян
Вопрос вакцинации мальчиков против вируса папилломы человека тоже встанет в скором времени, поскольку многие европейские страны уже начали вакцинировать и мальчиков. Об этом в ходе слушаний в парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам заявил заместитель директора Национального онкологического центра Гагик Базикян, отвечая на вопрос руководителя парламентской фракции «Елк» Никола Пашиняна.
Пашинян поинтересовался, что если по данным ВОЗ папилломавирус также опасен и для мужчин, почему в Армении принято решение вакцинировать только девочек? Есть ли данные о связи между заражением мужчин и раком?
Гагик Базикян заверил, что как член призывной комиссии часто сталкивается с проблемой папиллом у призывников, и иногда из-за этого они не идут служить.
Врач пояснил, что принято решение вакцинировать против рака шейки матки не потому, что это самый распространенный тип рака, а потому, что рак шейки матки в 99.8% случаев вызывается вирусом папилломы человека. Для других типов рака вирусное происхождение не доказано, и против них нет вакцины.
Он также добавил, что при вакцинации в организм человека не вводится весь вирус, а вводится только белок, и он отправляется в организм как некая «картинка». «Как если бы имели фото террориста, отправили бы его нашим пограничникам, и сказали: не впускайте этого человека на нашу родину или ликвидируйте его.  В это время иммунная система создает спецотряд антител, который активируется при попытке вируса проникнуть в организм», - образно пояснил врач, добавив, что этот белок не является вирусом, а лишь его «образом», и не может навредить организму.
Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян, комментируя вопрос о необходимости вакцинировать мальчиков, отметил, что в этом вопросе мужчины играют лишь роль передаточного звена. В тех 11 странах, где вакцинируют также мальчиков, делают это, чтобы разорвать данное звено. Гагик Базикян добавил, что у мужчин также встречается урогенитальный рак, вызванный папилломавирусом, но он встречается редко, так что мальчиков вакцинируют не только с целью разорвать данное звено, но и для профилактики данных типов рака.