Մաշկաբանները երիտասարդացման պարզ եւ էժան միջոց են գտել
Դեմքը կարելի է երիտասարդացնել առանց թանկարժեք կոսմետիկայի եւ պլաստիկ վիրաբույժների օգնության. բավական է ընդամենը օրվա ընթացքում կես ժամ զբաղվել միմիկայի մարզմամբ, պարզել են Իլինոյսի Հյուսիսարեւմտյան համալսարանի գիտնականներ: Հետազոտողների աշխատանքը հրապարակվել է JAMA Dermatology ամսագրում:
Նախ, մասնագետները 40-ից 65 տարեկան 16 կնոջ համար դեմքի մարզման 20-շաբաթյա ծրագիր են կազմել: Հրահանգչի հետ միասին նրանք 32 վարժություններից կազմված դեմքի մարզումներ են կատարել: Հաջորդ 20 շաբաթվա ընթացքում ուսումնասիրության մասնակիցները դեմքի վարժությունները կատարել են տանը՝ օրական կես ժամ:
Ուսումնասիրության արդյունքները ցուցադրվել են լուսանկարներում՝ փորձարկումից առաջ  եւ հետո:
«Եթե արդյունքները հաստատվեն, մենք կստանանք երիտասարդացման էժան եւ անվտանգ միջոց: <...> Ներմաշկային մկանները, դառնալով ավելի խոշոր, մաշկը դարձնում են առավել ճկուն եւ դեմքին ավելի ծավալուն ձեւ են հաղորդում», - նշել է հետազոտության հեղինակ Մուրադ Ալամը:

Дерматологи нашли простой и дешевый способ омоложения
Лицо можно омолодить без помощи дорогостоящей косметики и пластических хирургов: для этого достаточно по полчаса в день заниматься мимической гимнастикой, установили ученые из Северо-Западного университета в Иллинойсе. Работа исследователей опубликована в журнале JAMA Dermatology.
Сначала специалисты составили 20-недельную программу зарядки для лица для 16 женщин в возрасте от 40 до 65 лет. Вместе с инструкторами они выполняли комплекс из 32 упражнений на мимику. В следующие 20 недель участницы исследования тренировали мышцы лица дома, по полчаса в день.
Изменения фиксировались на фотографиях до, во время и после испытания. Сторонние дерматологи, ничего не знавшие об исследовании, по первоначальным снимкам оценили средний возраст этих женщин в 50,8 года. Анализируя последние фото, рецензенты изменили оценку до 48,1 года.
Результаты обнадежили ученых. «Если результаты подтвердятся, мы получим недорогой и безопасный способ омоложения. <…> Подкожные мышцы, становясь крупнее, делают кожу упругой и придают лицу более объемную форму», — заметил ведущий автор исследования Мурад Алам.