Նոր դեղամիջոցը կօգնի առանց դիետաների նիհարել
Տեխասի համալսարանի մասնագետները կարող են իրականացնել բոլոր նրանց երազանքը, ովքեր տառապում են ավելորդ քաշից`նիհարել, առանց դիետայի: Նրանք մշակել են մի դեղամիջոց, որը արագացնում է նյութափոխանակությունը:
Երբ լիպոցիտները՝ ճարպային բջիջները մեծանում են, նրանք արձակում են NNMT սպիտակուցի գերէքսպրեսիան: Այս սպիտակուցը գործում է որպես նյութափոխանակության արգելակում, որը դանդաղեցնում է նյութափոխանակությունը: Այնպես, որ որքան շատ են դրանք, այնքան բջիջների համար դժվար է ճարպն այրել՝ առաջանում է փակ շրջան:
Նոր դեղամիջոցը արգելափակում է սպիտակ ճարպի բջիջներում NNMT-ի գործողությունը՝ արագացնելով նյութափոխանակությունը:
Փորձարկման ժամանակ մեծ քանակությամբ ճարպերով դիետայից գիրացած մկները ստացել են դեղը կամ պլացեբոն: 10 օր անց առաջին խմբի մոտ 7 տոկոսով քաշի անկում է գրանցվել, բացի այդ 30 տոկոսով նվազել է նաեւ սպիտակ ճարպի ծավալը եւ լիպոցիտների չափը:
Դեղը իջեցրել է նաեւ նրանց արյան մեջ խոլեստերինի մակարդակը՝ հասցնելով նորմային, չնայած նրան, որ նրանք շարունակել են սնվել յուղոտ սնունդով, որից պլացեբո խմբի մկները շարունակել են գիրանալ:
« «Արգելակի» գործողության արգելափակումը բջիջների նյութափոխանակության բարձրացման եւ սպիտակ ճարպի կուտակումների կրճատման նորարարական մեթոդ է, որոնք  ազդում են գիրացման պատճառի եւ դրա հետ կապված նյութափոխանակության հիվանդությունների վրա», — ասել է հետազոտության գլխավոր հեղինակ Խարշինի Նիլականտանը:

Новый препарат поможет похудеть без диет
Специалисты Университета Техаса могут исполнить мечту всех, кто страдает от избыточного веса — похудеть, не садясь на диеты. Они разработали препарат, деблокирующий обмен веществ и ускоряющий метаболизм.
Когда липоциты, жировые клетки, увеличиваются в размерах, они запускают сверхэкспрессию белка NNMT. Этот белок действует как метаболический тормоз, который замедляет обмен веществ, так что чем их больше, тем труднее для клеток сжигать жир — возникает замкнутый круг. Новый экспериментальный препарат блокирует действие NNMT в клетках белого жира, ускоряя процесс метаболизма.
В ходе эксперимента мыши, растолстевшие после диеты с высоким содержанием жиров, получали препарат или плацебо. Через 10 дней у первой группы было зафиксировано снижение веса на 7%, плюс масса белого жира и размер липоцитов снизились на 30% по сравнению с контрольной. Кроме того, лекарство снизило им уровень холестерина в крови до нормальных значений, даже несмотря на то, что они продолжали питаться жирной пищей, от которой мыши в группе плацебо продолжали набирать вес.
«Блокирование действия „тормоза“ — это инновационный метод повышения метаболизма клеток и сокращения размеров отложений белого жира, воздействующий на причину ожирения и связанных с ним заболеваний обмена веществ, — сказал главный автор исследования Харшини Нилакантан.