Քաղցկեղի պատճառով մահվան դատապարտված 17-ամյա աղջիկն առողջ երեխա է լույս աշխարհ բերել
ԱՄՆ-ում 17-ամյա աղջիկը, ում բժիշկները մի քանի ամսվա կյանք էին տվել վիրահատության համար հակացուցված գլխուղեղի ուռուցքով, առողջ երեխա է ծննդաբերել: Ինչպես հայտնում է Daily Mail-ը, Փենսիլվանիայից 17-ամյա Դանա Սկաթոնը, ում բժիշկներն ախտորոշել էին ուղեղի ուռուցք, հունվարի 4-ին՝ հղիության 33-րդ շաբաթում առողջ աղջիկ է ունեցել:
Նման ախտորոշման դեպքում ողջ մնալու հավանականությունը մեկ տոկոսից պակաս է, հիվանդների 90 տոկոսը մահանում է 18 ամսվա ընթացքում: Դանան շաբաթական 5 անգամ ռադիոթերապիա է ստացել, ինչը ախանիշները մեղմացրել է: Հունվարի 11-ին նա հիվանդանոցում նշել է իր 18-ամյակը:
Նորածին աղջիկը, ում Մարի են անվանակոչել, կշռում է մոտ 2 կգ, նա նեոնատալ բաժանմունքում է: Դանան շարունակում է ճառագայթային թերապիա ստանալ. դա կարող է նրա կյանքը երկարացնել մինչեւ 6 ամիս: Ախտանիշներն արդեն սկսել են նահանջել. Դանան կարողանում է ինքնուրույն շարժել ձախ ձեռքը եւ ոտքը, ինչը նախկինում չէր կարողանում անել:
Աղջկա ուռուցքն անհնար է վիրահատել տեղադրության պատճառով: Հղի կնոջ մոտ ուռուցքն ինքնին հազվադեպ է ազդում պտղի զարգացման վրա, սակայն վտանգ է ներկայացնում ռադիոթերապիան: Բժիշկները խուսափում են հղիության ժամանակ ռադիոթերապիայի սեանսներ նշանակել: Այդուհանդերձ, նորածին Մարին առողջ է եւ ինքնուրույն է ուտում ու շնչում:

Обреченная на смерть из-за рака 17-летняя девушка родила здорового ребенка
В США 17-летняя девушка, которой врачи дали срок жизни несколько месяцев из-за неоперабельной опухоли головного мозга, родила здорового ребенка.
Как сообщает Daily Mail, 17-летняя Дана Скатон из Пенсильвании, которой врачи диагностировали опухоль мозга, 4 января, на 33 неделе беременности родила здоровую девочку. Выживаемость при таком диагнозе составляет менее одного процента, 90 % пациентов умирают в течение 18 месяцев.
Пять раз в неделю Дана получала радиотерапию, что облегчало ее симптомы. 11 января в больнице она отметила свое 18-летие. Новорожденная девочка, которую назвали Мари, весит около 2 кг, она находится в неонатальном отделении.
Дана продолжит получать сеансы лучевой терапии: это может продлить ее жизнь до шести месяцев. Симптомы уже начали регрессировать: Дана может самостоятельно двигать левой рукой и ногой, что не могла делать ранее. Опухоль девушки неоперабельна из-за локализации.
Сама по себе опухоль у беременной женщины редко влияет на развитие плода, но опасность представляет радиотерапия. Врачи избегают назначений сеансов радиотерапии в ходе беременности.