CDC. Ինչպե՞ս նվազեցնել մանկական հանկարծամահության հավանականությունը
ԱՄՆ-ում մանկական հանկարծամահության համախտանիշի կամ քնի մեջ պատահական շմչահեղձության հետեւանքով ամեն տարի 3500 երեխա է մահանում: Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնը (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) հրապարակել է զեկույց եւ քնի մեջ մանկական հանկարծամահության հաճախականության նվազեցման հրահանգներ:
CDC տնօրեն Բրենդա Ֆիցջերալդը կարծում է, որ համանման մահերի մեծ մասը հնարավոր է կանխարգելել անվտանգության որոշակի կանոնների հետեւելու դեպքում:
CDC զեկույցում վկայություններ են բերված այն մասին, որ 1990-ական թվականներին Back to Sleep կոչվող ներկայացուցչական արշավը, որը նախաձեռնել էր Մանկաբույժների ամերիկյան ակադեմիան (AAP), թույլ է տվել մանկական մահացությունը կտրուկ կրճատել:
Այս արշավի ընթացքում մանկաբույժները ծնողներին հիշեցրել են քնելիս երեխային ոչ թե կողքի կամ փորի, այլ մեջքի վրա պառկեցնելու անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաեւ հետեւել, որ երեխայի մահճակալի մեջ փափուկ խաղալիքներ, բարձեր եւ այլ իրեր չլինեն, որոնք կարող են շնչահեղձություն առաջացնել: Սակայն արշավի ավարտից հետո մանկական մահացության անկումը կտրուկ դանդաղել է:
Հետազոտության ընթացքում պարզվել է, որ յուրաքանչյուր 5-րդ մայրիկը (21,6 տոկոս) մանկիկին քնեցրել է կողքի կամ փորի վրա: Ըստ որում՝ մայրերի կեսից ավելին (61,4 տոկոս) հայտնել է նույն անկողնում երեխայի հետ միասին քնելու մասին, իսկ միջինը 5 մայրիկից 2-ը (38,5 տոկոս) հայտնել է մանկական մահճակալի մեջ անկողնային փափուկ պարագաների առկայության մասին՝ բարձեր, ծածկոցներ, վերմակ, փափուկ խաղալիքներ եւ այլն:
Սրա հետ կապված մասնագետները խորհուրդ են տալիս հետեւել մանկիկի քնի համար հետեւյալ կանոններին.
Երեխային ինչպես ցերեկային, այնպես էլ գիշերային քնի ժամանակ պառկեցրեք մեջքի վրա:
Երեխայի քնի համար օգտագործեք չափավոր կոշտ մակերեւույթ, օրինակ՝ հավաստագրված մանկական ներքնակ եւ մանկական մահճակալ:
Երեխայի քնի գոտուց հեռացրեք փափուկ իրերը եւ անկողնային ավելորդ պարագաները:
Երեխային քնեցրեք ձեր սենյակում, բայց ոչ ձեր անկողնում:
Դրանից բացի, մանկաբույժները խորհուրդ են տալիս երեխային թույլ չտալ քնել շիշը բերանին. նա կարող է քնելու պրոցեսում խեղդվել կաթից:

CDC: Как снизить вероятность внезапной детской смерти
В США из-за синдрома внезапной детской смерти или случайного удушья во время сна ежегодно умирает 3500 детей. Центр по контролю и профилактике заболеваний (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) выпустил доклад и рекомендации по снижению частоты случаев внезапной детской смерти во время сна.
Директор CDC Бренда Фицджеральд (Brenda Fitzgerald) считает, что большинство подобных смертей можно было бы предотвратить при соблюдении определенных правил безопасности.
В докладе CDC приведены сведения о том, что в 1990-х годах просветительская кампания под названием Back to Sleep, инициированная Американской академией педиатрии (AAP), позволила резко сократить младенческую смертность.
Во время этой кампании педиатры напоминали родителям о необходимости укладывать ребенка спать на спине, а не на боку или животе, а также следить за тем, чтобы в кроватке ребенка не было мягких игрушек, подушек и других вещей, которые могли бы вызвать удушье. Однако вскоре после ее окончания спад детской смертности резко замедлился.
В ходе исследования выяснилось, что каждая пятая мать (21,6%) позволяла младенцу засыпать на боку или на животе. При этом более половины матерей (61,4%) сообщили о совместном сне с ребенком в одной постели, а в среднем две из пяти матерей (38,5%) сообщили о нахождении в детской кроватке мягких постельных принадлежностей – подушек, пледов, одеял, мягких игрушек и т.п.
В связи с этим специалисты настоятельно рекомендуют соблюдать следующие правила сна для младенцев:
Укладывайте ребенка на спину, как во время дневного сна, так и ночью.
Используйте умеренно твердую поверхность для сна ребенка – например, сертифицированный детский матрас и детскую кроватку.
Уберите мягкие предметы и лишние постельные принадлежности из зоны сна ребенка.
Укладывайте ребенка спать в своей комнате, но не в своей кровати.
Кроме того, педиатры советуют не давать ребенку засыпать с бутылочкой во рту: он может захлебнуться смесью в процессе засыпания.