Սպորտը եւ նիհարելը դիաբետն ավելի արդյունավետ են վերահսկում, քան դեղերը. հետազոտություն
Դիետան եւ ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը 2-րդ տիպի դիաբետն ավելի արդյունավետ են վերահսկում, քան դեղերը: Այսպիսի եզրակացության են հանգել Մեծ Բրիտանիայի Գլազգոյի համալսարանի հետազոտողները:
Քաշի վերահսկման ծրագրերին մասնակցած հիվանդները զգալիորեն ավելի հազվադեպ են 2-րդ տիպի դիաբետի դեմ դեղերի կարիք ունեցել, նրանց արյան մեջ նաեւ ավելի հաճախ է գլյուկոզայի առողջ մակարդակ եղել: Այսպիսին են դիաբետով տառապող 1500 հիվանդների մասնակցությամբ հետազոտության արդյունքները, որոնք առողջ կենսակերպի հատուկ դասընթացներ են անցել: Նրանց ձեռք բերած արդյունքները համեմատել են դեղեր ընդունող հիվանդների ձեռքբերումների հետ: 16-շաբաթական ռեժիմի ավարտից հետո առաջին խմբի կամավորների մոտ դիաբետի դեմ դեղեր ընդունելու պահանջ չի դիտվել: Նրանք նաեւ կիսով չափ հազվադեպ են բախվել իրենց վիճակի վատթարացմանը մինչեւ այն փուլ, երբ անհրաժեշտ է մշտապես ինսուլին ընդունել:
Երեք տարում անգամ ընդամենը 500 գրամով նիհարած հիվանդներն արդեն տպավորիչ արդյունքների են հասել: Սակայն ամենամեծ առաջընթացը նկատվել է նրանց շրջանում, ովքեր կարողացել են առնվազն 5 կգ-ով նիհարել: Հաջորդ 3 տարիներին նրանց արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը կայուն նվազել է:
Մարզումների ժամանակ, որոնք 4 ամսվա ընթացքում 90-ական րոպեով անցկացվել են յուրաքանչյուր 2 շաբաթը մեկ, հիվանդները ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունների վերաբերյալ հրահանգներ են ստացել ու հետեւել են կանանց համար օրական 1400  եւ տղամարդկանց համար օրական 1900 կալորիա պարունակող դիետայի: Նրանք նաեւ օգնություն են ստացել կոգնիտիվ վարքի թերապիայի մասնագետներից, որոնք նրանց օգնել են նիհարել:
Սա իսկապես առաջին խոշոր հետազոտությունն է, որն ապացուցում է, որ սեփական քաշի կառավարումը կարող է ավելի արդյունավետ լինել դիաբետի դեմ ցանկացած դեղից:

January 12, 2018  13:07
Weight loss programmes for type 2 diabetes may be more effective than drugs for some patients, a new study suggests.
Patients who take part in inexpensive lifestyle programmes are less likely to need stronger medication and are more likely to have better blood sugar levels, a new study found.
Researchers from the University of Glasgow tracked 1,500 type 2 diabetes patients who attended such programmes and compared them to patients who did not.
They found that people who completed the 16-week course saw no increase in their oral diabetes medication, and were half as likely to progress to need to take insulin.
Patients who completed the Clyde Glasgow and Clyde weight management service lifestyle programme were likely to weigh an average of 8kg less three years later, patients who did not were an average 1kg lighter.
The study, published in Diabetes Obesity and Metabolism, also found that patients who successfully lost 5kg had a significant reduction in their blood sugar levels, even three years after completing the programme.
“A real-life structured weight management intervention in patients with diabetes can reduce weight in the medium term, result in improved glycaemic control with fewer medications, and may be more effective than pharmacological alternatives,” the authors wrote.
Dr Jennifer Logue, lead author of the study from the University of Glasgow, said: “This is the first real-world study to show that the lifestyle weight management programmes that we deliver in the NHS can have a long-lasting meaningful clinical effect on type 2 diabetes.
“Our hope is that this study will convince patients, clinicians and NHS managers that these inexpensive programmes can make a clinically significant difference to patients with type 2 diabetes.”