Էներգետիկ ըմպելիքների նույնիսկ փոքր քանակությունը վտանգավոր է. գիտնականներ
Էներգետիկ ըմպելիքների նույնիսկ փոքր քանակությունն առողջության համար վտանգավոր է. երիտասարդների ավելի քան կեսն այս ըմպելիքներն օգտագործելուց հետո բախվում է ծանր կողմնակի էֆեկտների հետ, պնդում են Վաթերլոոյի համալսարանի գիտնականները:
Նրանց հետազոտությանը 12-ից 24 տարեկան 2055 կամավոր է մասնակցել: Հետազոտողները պարզել են, որ մասնակիցների 50 տոկոսից ավելին բախվել է էներգետիկ ըմպելիքների կողմնակի էֆեկտների հետ: Ըստ որում՝ կամավորների մեծ մասը խորհուրդ տրվող նորմայից (օրական 1-2 էներգետիկ) ավելի քիչ է օգտագործել:
Մասնակիցների 24,7 տոկոսի մոտ էներգետիկ ըմպելիքների օգտագործման պատճառով սրտի զարկերն արագացել են: 24,1 տոկոսի մոտ քնի հետ կապված խնդիրներ են առաջացել: Գրեթե 18,3 տոկոսի մոտ էներգետիկները գլխացավ են առաջացրել: 5,1 տոկոսը սրտխառնոց, փսխում կամ դիարեա է ունեցել: 5 տոկոսը ախտանիշների հետ կապված բուժօգնության է դիմել: Կամավորներից 3,6 տոկոսը հայտնել է կրծքավանդակի ցավերի մասին: Իսկ 0,2 տոկոսի մոտ էներգետիկները ջղաձգումների նոպաներ են առաջացրել:
Փորձագետների խոսքով՝ էներգետիկ ըմպելիքներում կարող է պարունակվել մոտ 160 մգ կոֆեին: 11 տարեկան երեխաներին խորհուրդ չի տրվում օրական 105 մգ կոֆեին օգտագործել: 10-ամյա տղայի մոտ կոֆեինով թունավորում կարող է առաջանալ 80 մգ օգտագործելուց հետո: Իսկ 12-ամյա տղայի մոտ ծանր կողմնակի էֆեկտներ կարող են առաջանալ 100 մգ օգտագործելուց հետո: Մասնագետները նշում են, որ կոֆեինն առանձնապես վտանգավոր է ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության եւ ալկոհոլի հետ համակցելու դեպքերում:

Даже небольшое количество энергетических напитков опасно – ученые
Даже небольшое количество энергетических напитков опасно для здоровья: более половины молодых людей сталкиваются с серьезными побочными эффектами после употребления этих напитков, утверждают ученые уз Университета Ватерлоо
В их исследовании приняли участие 2055 добровольцев в возрасте 12 до 24 лет. Исследователи выяснили, что больше 50% участников сталкивались с побочными эффектами энергетических напитков. При этом большая часть добровольцев употребляла меньше рекомендуемой нормы (1-2 энергетиков в день).
У 24,7% участников из-за употребления энергетических напитков учащалось сердцебиение. У 24,1% появлялись проблемы со сном. Примерно у 18,3% энергетики вызывали головную боль. 5,1% сталкивались с тошнотой, рвотой или диареей. 5% обращались за медицинской помощью в связи с симптомами. 3,6% добровольцев сообщили о боли в груди. А у 0,2% энергетики спровоцировали судорожные приступы.
По словам экспертов, в энергетических напитках может содержаться около 160 миллиграммов кофеина. 11-летним детям не рекомендуется в день употреблять больше 105 миллиграммов кофеина. У 10-летнего мальчика отравление кофеином может произойти после употребления 80 миллиграммов. А у 12-летнего мальчика серьезные побочные эффекты могут проявиться после употребления 100 миллиграммов. Особенно опасен кофеин при физических нагрузках и в сочетании с алкоголем, отмечают специалисты.