Վրաստանում սկանդալ է ծագել՝ կապված «վտանգավոր» պատվաստանյութի օգտագործման հետ. ԱՆ-ն պարզաբանել է
Վրաստանում սկանդալ է ծագել՝ կապված կատաղության դեմ պատվաստանյութի հետ, որը երկրում օգտագործվել է 2016-2017 թվականներին: Պետական աուդիտի ծառայությունը տեղեկություն է տարածել այն մասին, որ  2016-2017 թվականներին երկրում օգտագործել են առողջության համար վտանգավոր պատվաստանյութի 29,2 հազար դոզա: Ըստ որում՝ ծառայությունը չի պարզաբանել, թե խոսքը ինչպիսի պատվաստանյութերին է վերաբերում, ինչը սկանդալ է առաջացրել, քանի որ տպավորություն է ստեղծվել, որ խոսքը մանկական պատվաստումների մասին է:
Պետական աուդիտի հաշվետվությունից հետեւում է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հրահանգել է օգտագործումից հանել «կյանքի համար վտանգավոր» պատվաստանյութը: Նշվում է նաեւ, որ այս ժամանակահատվածում ձեռք բերված պատվաստանյութը չի գրանցվել Վրաստանի օրենսդրությամբ սահմանված կանոններով եւ Վրաստանի շուկա դուրս գալու թույլտվություն չի ստացել: Սակայն հատուկ հանձնաժողովին հաջողվել է այդ իրավունքին հասնել:
Ճեպազրույցի ժամանակ Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկողության եւ հասարակական առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն նշել է, որ Աուդիտի ծառայությունը չի նշել, որ խոսքը կատաղության դեմ պատվաստանյութի մասին է, այլ ոչ թե մանկական պատվաստումների:
Գամկրելիձեն հավաստիացրել է, որ այս պատվաստանյութը 2015 թվականին ստացվել է օրենսդրությամբ նախատեսված բոլոր կանոնների պահպանմամբ: 2016 թվականի հունվարին ԱՀԿ-ն համապատասխան գործարանից դեղամիջոցի վերաորակում է պահանջել:
«Սա չէր նշանակում, որ պատվաստանյութն անհապաղ պետք է հանեին՝ այն դեպքում, երբ այն ռազմավարական նշանակության պատվաստանյութ էր, եւ անհնար էր երկիրն առանց այդ պատվաստանյութի թողնել: Կծելու բոլոր դեպքերը կարող էին մարդկանց համար մահացու լինել»,- հայտարարել է Գամկրելիձեն՝ հավելելով, որ Հիվանդությունների վերահսկողության կենտրոնը նման բան չէր կարող թույլ տալ:
Դեղամիջոցի վերաորակման ԱՀԿ պահանջից մեկուկես ամիս անց Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկողության կենտրոնը ԱՀԿ հրահանգների հիման վրա այս պատվաստանյութը նորով է փոխարինել: 2016-ի մարտից երկրում սկսել են օգտագործել պատվաստանյութի արդեն նոր խմբաքանակ:
Գամկրելիձեն նաեւ նշել է, որ պատվաստանյութն օգտագործվել է ամբողջ 2015-ի ընթացքում, եւ պատվաստանութի ներմուծման պահից մինչեւ ընդհուպ այն հանելը երկրում չի գրանցվել կողմնակի էֆեկտներով կամ ծանր բարդություններով ոչ մի դեպք: Նա հավելել է, որ 2015 թվականից Վրաստանում կատաղությամբ մարդու հիվանդանալու ոչ մի դեպք չի գրանցվել:

В Грузии разразился скандал в связи с использованием «опасных» вакцин - Минздрав дал пояснения
В Грузии разразился скандал в связи с вакцинами от бешенства, которые были использованы в стране в 2016-2017 гг. Служба Госаудита распространила информацию о том, что что в 2016 – 2017гг в стране использовали 29,2 тысячи доз вакцины, опасной для здоровья. При этом Служба не пояснила о каких вакцинах идет речь, что и спровоцировало скандал, поскольку создалось впечатление, что речь идет о детских прививках.
Из отчета госаудита следует, что Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) рекомендовала изъять из потребления «опасную для жизни» вакцину. Также в отчете говорится, что приобретенная в тот период вакцина не смогла пройти регистрацию по правилам, установленным законодательством Грузии, и не получила допуска на рынок Грузии. Однако специальной комиссии удалось добыть это право.
В ходе брифинга руководитель Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Грузии Амиран Гамкрелидзе отметил, что Служба аудита не указала, что речь идет о вакцине от бешенства, а не о детских прививках.
Гамкрелидзе заверил, что данная вакцина поступила в 2015 году с соблюдением всех правил, предусмотренных законодательством. В январе 2016 года ВОЗ затребовал преквалификацию препарата с соответствующего завода.
«Это не означало, что вакцину незамедлительно надо было изъять в то время, когда она являлась вакциной стратегического значения, и невозможно было оставить страну без данной вакцины. Все случаи укусов могли стать смертельными для людей», — заявил Гамкрелидзе, добавив, что допустить такое Центр по контролю заболеваний не мог.
Через полтора месяца, после того как ВОЗ затребовал преквалификацию препарата, Центр по контролю заболеваний Грузии на основе рекомендаций ВОЗ заменил данную вакцину новой. С марта 2016 года в стране начали использовать уже новую партию вакцины.
Гамкрелидзе также отметил, что эта вакцина использовалась в течение всего 2015 года, и в стране не было зафиксировано ни одного случая с побочными эффектами или серьезными осложнениями с момента ввоза вакцины вплоть до ее изъятия. Он добавил, что с 2015 года в Грузии не было зафиксировано ни одного случая заболевания человека бешенством.