Կինը քաղցկեղի բուժումից հրաժարվել է հանուն գեղեցկության պահպանման (ֆոտո)
Բրոմսգրովի հիվանդանոցում 28-ամյա բրիտանուհի Էմի Ռեդհեդն ապրում է իր կյանքի վերջին օրերը: Նա կամավոր հրաժարվել է կոլորեկտալ քաղցկեղի բուժման համար քիմիաթերապիայից՝ որոշելով կյանքի մնացորդն անցկացնել այնպես, ինչպես իրեն դուր է գալիս:
Բրիտանուհու մոտ աղիների խնդիրները սկսվել էին դեռեւս 11 տարեկանում: Նրան երբեմն փորացավերն անհանգստացնում էին, սակայն Էմին աշխատում էր դրանց վրա չսեւեռվել: Բոլորը նշում են նրա կենսասիրության եւ հմայքի մասին, դրանից բացի՝ աղջիկը սպորտով էր զբաղվում եւ բացարձակապես առողջ տեսք ուներ:
Սակայն ժամանակի ընթացքում ցավերը սկսել են Էմիին ավելի հաճախակի անհանգստացնել՝ ավելի ինտենսիվ դառնալով: Իր 28-ամյա տարեդարձից կարճ ժամանակ առաջ նա հիվանդանոց է դիմել, եւ հետազոտությամբ նրա աղիներում ուռուցք է հայտնաբերվել: Քաղցկեղն ագրեսիվ էր, արագ տարածվել է եւ հասել մինչեւ լյարդ:
Բժշկի հետ հերթական հանդիպման ժամանակ Էմին տեղեկացել է, որ իրեն ապրելու քիչ ժամանակ է մնացել. ենթադրաբար՝ մի քանի շաբաթ: Այս ժամկետը կօգներ երկարաձգել քիմիաթերապիան: Սակայն հիվանդը մտածելուց հետո որոշում է կայացրել, որը զարմացրել է ոչ միայն մասնագետներին, այլ նաեւ նրա ընտանիքին՝ նա բուժումից հրաժարվել է:
Աղջիկը բացատրել է, որ որոշել է իրեն հատկացված ժամանակը գեղեցիկ եւ «ամբողջությամբ» ապրել: Նա մեծ թափով նշել է իր տարեդաձը եւ սրտանց ուրախացել հոր տարեդարձը նշելիս: Մերձավորների եւ ընկերների հետ աշխատել է աղմկոտ երեկույթների համար հնարավորինս շատ առիթներ գտնել:
Վերջերս Էմին ստիպված էր հիվանդանոց գնալ, քանի որ նրա վիճակը սրընթաց վատթարանում էր: Սակայն հիվանդանոցային մահճակալին էլ նա իր համար, նախկինի պես, փոքրիկ տոներ էր կազմակերպում՝ ռեստորաններից համեղ ուտելիք էր պատվիրում, օգտվում էր ձեռքերի եւ ոտքերի մատնահարդարների ծառայություններից:
«Նա դեռեւս ողջ է եւ պայքարում է վերջին րոպեների համար: Մենք նրա կողքին կլինենք, երբ նա վերջին շունչը տա»,- ասել է նրա քույրը:

Ради сохранения красоты женщина отказалась от лечения рака (фото)
28-летняя британка Эми Редхэд доживает свои последние дни в больнице Бромсгрова. Она добровольно отказалась от химиотерапии для лечения колоректального рака, решив провести остаток жизни так, как ей нравится.
Проблемы с кишечником у британки начались еще в 11-летнем возрасте. Боли в животе иногда беспокоили ее, но Эми старалась на них не зацикливаться. Все отмечали ее жизнелюбие и привлекательность, к тому же девушка регулярно занималась спортом и выглядела совершенно здоровой.
Но со временем боли стали беспокоить Эми все чаще – и они становились более интенсивными. Незадолго до своего 28-летия британка обратилась в больницу, и обследование выявило в ее кишечнике опухоль. Рак оказался агрессивным, быстро метастазировал и дошел до печени.
На очередной встрече с врачом Эми узнала, что жить ей осталось недолго, - предположительно несколько недель. Продлить этот срок ей бы помог курс химиотерапии. Но пациентка, подумав, приняла решение, поразившее не только специалистов, но и ее семью: она отказалась от лечения.
Девушка объяснила, что решила прожить отведенное ей время красивой и «на полную катушку». Она с размахом отпраздновала свой день рождения и от души повеселилась на праздновании дня рождения отца. Вместе с близкими и друзьями молодая женщина старалась найти как можно больше поводов для шумных вечеринок.
Не так давно Эми пришлось лечь в больницу, ее состояние стало стремительно ухудшаться. Но и на больничной койке она по-прежнему устраивала себе маленькие праздники – заказывала вкусную еду из ресторанов, пользовалась услугами мастеров по маникюру и педикюру.
«Она пока еще жива и борется за последние минуты. Мы будем рядом с ней, когда она сделает последний вздох», - сказала ее сестра.