Պարացետամոլը անպտղությո՞ւն է առաջացնում
Ացետամինոֆենի (պարացետամոլ) հաբերը սեռական հորմոնների վրա բացասաբար են ազդում՝ մեծացնելով անպտղության կամ պտղի զարգացման արատների հավանականությունը: Այսպիսի եզրակացության են հանգել Սան Դիեգոյի Human Longevity կազմակերպության գիտնականները: Այս մասին հայտնում է The San Diego Union-Tribune պարբերականը:
Հետազոտությանը մասնակցել է 18 տարեկանից մեծ 455 մարդ: Դրանից բացի, վերլուծության մեջ են ներառվել 1880 եվրոպացի երկվորյակների եւ 1235 աֆրոամերիկյան ու իսպանական արմատներով մարդկանց տվյալները: Գիտնականները հետեւել են մետաբոլիզմի համար կարեւոր 700 միացությունների խտությունների փոփոխություններին:
Պարզվել է, որ բոլոր խմբերի կամավորների մոտ պարացետամոլի օգտագործման հետ կապված դիտվել է նեյրոստերոիդային սեռական հորմոնների հյուծում: Արդյունքը համարժեք էր հորմոնալ մակարդակում 35 տարով օրգանիզմի ծերացմանը, ինչն, իր հերթին, նպաստում է ընկերքի դիսֆունկցիային եւ վերարտադրողական ունակությունների խանգարմանը: Սա նաեւ նյարդային համակարգի հիվանդություններ է առաջացնում, ինչպես նաեւ մեծացնում է վիժումների կամ սաղմի զարգացման խանգարումների հավանականությունը:
Նեյրոստերոիդային սեռական հորմոններն արտադրվում են ուղեղում, մակերիկամներում եւ գոնադներում (սեռական գեղձեր):

Парацетамол приводит к бесплодию?
Таблетки ацетаминофена (парацетамол) негативно воздействует на половые гормоны, повышая риск бесплодия или пороков развития у плода. К такому выводу пришли ученые из организации Human Longevity в Сан-Диего. Об этом сообщает издание The San Diego Union-Tribune.
В исследовании приняли участие 455 человек старше 18 лет. Кроме того, в анализ были включены данные, полученные при обследовании 1880 европейских близнецов и 1235 людей с афроамериканскими и испанскими корнями. Ученые проследили за изменениями в концентрации 700 соединений, важных для метаболизма.
Оказалось, что во всех группах добровольцев наблюдалось истощение нейростероидных половых гормонов, связанное с употреблением парацетамола. Эффект был эквивалентен старению организма на гормональном уровне на 35 лет, что, в свою очередь, способствует дисфункции плаценты и нарушению репродуктивных способностей. Это также ведет к заболеваниям нервной системы, а также увеличивает риск выкидыша или нарушений развития у эмбрионов.