Եմենում դիֆթերիայից 62 մարդ է մահացել
6 ամիս առաջ դիֆթերիայի բռնկումից ի վեր Եմենում 933 վարակման եւ 62 մահվան դեպք է գրանցվել: Այս մասին հաղորդում է երկրի առողջապահության նախարարությունը:
Դիֆթերիայի բռնկումը Եմենում սկսվել է 2017 թվականի օգոստոսի կեսերին: Անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն նախազգուշացրել էր Եմենում մահացության դեպքերի վտանգի բարձր աստիճանով դիֆթերիայի բռնկման մասին: Հունվարի 5-ի տվյալներով՝ երկրում 471 մարդ հիվանդացել է, նրանցից 46-ը մահացել է: Այսօրվա դրությամբ հիվանդության պատճառով զոհերի թիվը 62-ով ավելացել է:
«Հիվանդությունը կենտրոնացած է Իբբ եւ Հոդեիդա նահանգներում: Հանրային եւ բնակչության առողջապահության վարչությունը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ԱՄԷ-ում ԿԽՄԿ-ի եւ թագավոր Սալմանի անվան Մարդասիրական օգնության կենտրոնի հետ համատեղ ջանքեր է գործադրում երկիրը համակած համաճարակի չեզոքացման համար»,- ասել է երկրի առաջին բժշկական հատվածի առողջապահության փոխնախարար Ալի ալ Վալիդին:
Նա հավելել է, որ իրազեկման եւ պատվաստման աշխատանքներ են տարվում՝ երկրի այլ նահանգներում համաճարակի տարածումը կանխելու համար: Բացի այդ, ըստ նրա, Եմենի հիվանդանոցները եւ կենտրոնական լաբորատորիաներն ապահովվել են դեղամիջոցներով, անհրաժեշտ սարքավորումներով եւ բժշկական անձնակազմով:

В Йемене 62 пациента скончались от дифтерии
С момента начала вспышки дифтерии шесть месяцев назад в Йемене зарегистрировали 933 случая заболевания и 62 случая со смертельным исходом. Об этом сообщает министерство здравоохранения страны.
Вспышка дифтерии началась в Йемене в середине августа 2017 года. В конце декабря прошлого года Международный комитет Красного Креста предупреждал о вспышке дифтерии в Йемене с опасно высоким уровнем смертности. По данным на 5 января, в стране заболел 471 человек, из них 46 скончались. На сегодняшний день число жертв болезни увеличилось до 62.
"Болезнь концентрируется в провинциях Ибб и Ходейда. Управление общественного здравоохранения и населения при сотрудничестве с ВОЗ, ЮНИСЕФ, МККК в ОАЭ и Центром гуманитарной помощи им. Короля Салмана прилагает усилия по ликвидации эпидемии, охватившей страну", — сказал заместитель министра здравоохранения сектора первой медицинской помощи Али аль-Валиди.
Он добавил, что ведется иммунизация и просветительская работа, чтобы предотвратить распространение эпидемии в других провинциях страны. Кроме того, по его словам, больницы и центральные лаборатории Йемена снабжены лекарствами, необходимым оборудованием и медицинским персоналом.